Aktivističtí investoři mají navrch

Carl Icahn, praotec aktivistických investorů, 10. února ukončil kampaň snažící se přimět Tima Cooka, šéfa Applu, k vyplacení 160 miliard hotovostních rezerv akcionářům skrze zpětné odkupy. Icahn slaví vítězství, přestože Apple nevydal akcionářům většinu hotovosti, jak radil. Tim Cook se své noční můry už zbavil odkupem na úrovni několika desítek miliard. Hůře je na tom John Donahoe, šéf eBay, jehož ta samá právě začala strašit.

Kliďte se z cesty!

eBay je novým cílem aktivistů, v tomto případě investoři tlačí na odštěpení on-line platebního systému PayPal. Donahoe sice Icahnovi naznačil, že by se měl klidit z cesty, ale sám jistě dobře ví, že známého aktivistu neodbude tak snadno.

Pozornost podobného aktivistického akcionáře může zaujmout jakákoli veřejně obchodovaná společnost. A pokud to nebude zrovna 77letý Icahn, zastoupí ho někdo z mladé generace, kterou hlasitý investor inspiroval.

Tim Cook byl prvním šéfem firmy, koho aktivistický přístup dostal pod tlak. Aby přestal hromadit hotovost, ho tlačil loni David Einhorn, šéf hedgeového fondu Greenlight Capital.

Po změnách v managementu a strategiích pro rok 2012 v Yahoo! obrátili Dan Loeb a jeho fond Third Point pozornost na Sony. Volali po oddělení divizí elektroniky a zábavy. Dalším cílem byla Sotheby's, aukční síň, od níž by investoři rádi zpětné odkupy akcií, a Dow Chemical, z které by oddělili petrochemický byznys.

Nelson Peltz, který je aktivistickým akcionářem téměř tak dlouho jako Icahn, se minulý měsíc dostal do představenstva potravinářské společnosti Mondelez, na které delší dobu cílil.

TCI, londýnský fond vedený Chrisem Hohnem, se opět vrhl na aktivismus po velké ráně způsobené finanční krizí. Poslední rok naléhal na EADS (nyní Airbus Group) ve věci prodeje divize vojenských letadel a převzal management Japan Tobacco. Stevu Ballmerovi pomohl na cestě z nejvyšší funkce v Microsoftu zase Mason Morfit se svým ValueAct Capital.

Pershing Square Billa Ackmana si slušně vydělal na akvizici Beam, výrobce bourbonu Jim Beam, japonskou společností Suntory. V důsledku Ackmanova aktivismu došlo také v minulosti k rozštěpení Fortune Brands na tři společnosti (Beam byla jednou z nich).

Ani aktivisté nemají patent na rozum

Ackman lobboval za Rona Johnsona jako nového šéfa J.C. Penney v roce 2011, situace u maloobchodníka se ale jen zhoršila a problémy trvaly 17 měsíců. Ackman byl také v opozici vůči Icahnovi a Loebovi ohledně výrobce potravinových doplňků Herbalife. Ackman akcie shortoval a nazval firmu pyramidovým schématem. Rivalové ale proti němu vsadili long - a Ackmanovy peníze jsou pryč.

Na rostoucím vlivu aktivistů se podílí mnoho faktorů, včetně nových "pravidel hry", která dávají akcionářům větší hlasovací práva a nutí institucionální investory hlasovat uvědoměleji. Sociální média zase aktivistům usnadňují organizovat kampaně. Takový Icahn tweetuje ostošest.

A jak říká bojovník za práva akcionářů Bob Monks, Icahn vyjasnil nejchamtivějším lidem na světě, že lze aktivismem hodně vydělat.

Kritika aktivisty nešetří

Způsob, jakým aktivisté vydělávají, se často stává terčem kritiky. Obvykle nakupují balíky akcií, hlasitě volají po změnách a lobbují, aby je management a ostatní akcionáři realizovali. Když se tak stane, prodají své podíly se ziskem.

Martin Lipton, právník, který pomáhá chránit stávající managementy před převzetími, kritizuje, že aktivisté tlačí firmy k věcem, které zvýší cenu jejich akcií jen krátkodobě, nicméně dlouhodobou výkonnost firmy takovýmto jednáním ohrožují. Tento způsob kritiky nachází zastání jak na akademické půdě, tak v byznysu a u vlád.

Prospěšný aktivismus?

Pravý opak tvrdí Lucian Bebchuk z Harvard Law School v dokumentu The Long-Term Effects of Hedge-Fund Activism. Se svým týmem zkoumal téměř 2 tisíce "útoků" aktivistů na společnosti mezi roky 1994 a 2007. Do pěti let po útocích se v průměru zvýšila cena akcií a provozní výkon firmy (provozní výkon se zlepšil většinou ke konci pětileté periody).

Tyto důvody přesvědčují i šéfku americké Komise pro cenné papíry (SEC) Mary Jo White, která zmínila, že aktivističtí akcionáři by už neměli být vnímáni negativně.

V Columbia Law Review se píše, že se aktivisté stali pomocníky institucionálních investorů, kteří vlastní většinu akcií a jsou "ochotni reagovat na návrhy ohledně vedení společností, ale ne s nimi přicházet". Aktivisté hledají podprůměrně výkonné firmy a nabízejí jejich manažerům a institucionálním akcionářům "konkrétní návrhy byznys strategie prostřednictvím méně důrazných mechanismů, než je převzetí".

Firmám se většinou vyplatí "jít s aktivisty", tedy zvážit jejich návrhy, nebo je dokonce vzít do managementu, jako třeba v případě Microsoftu nebo Mondelez. Pokud bude strategie stávajícího managementu ve skutečnosti lepší než ta, kterou navrhují aktivisté, veřejná diskuze pozici managementu nakonec posílí, jak se stalo například v případě převzetí firem jako AOL, Target nebo Clorox.

Zdroj:
The Economist
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat