Americká nezaměstnanost je na předpandemické úrovni. Bohužel, povzdechne si akciový býk
Historie není předobrazem budoucnosti. Naštěstí, musejí si říkat optimisté ohledně příští výkonnosti amerických akcií. Kdyby totiž měla jít budoucnost ve stopách (průměrných) dat z minulosti, nečekalo by burzy v USA nic pěkného.
Nízká míra nezaměstnanosti je v USA typicky brzy vystřídána recesí ekonomiky. A to souvisí také s tím, jak se vyvíjejí ceny akcií. Ty v průměru rostou výrazněji poté, co je nezaměstnanost vyšší (a naopak). A míra nezaměstnanosti bývá celkem logicky vyšší v obdobích recese, kdy naopak akcie bývají pod tlakem (a tedy levnější, s větším potenciálem do budoucna).
Sečteno a podtrženo, bývá ideální nakupovat levné akcie předtím, než začnou společně s ekonomikou (ožívající z recese) jejich ceny výrazněji růst. Potenciál nevýrazné výkonnosti akciového trhu je naopak tím vyšší, čím nižší je míra nezaměstnanosti (v tabulce jsou ty nejhorší historické výkony indexu S&P 500 v obdobích po dosažení konkrétní míry nezaměstnanosti).
O tom, že výnosová křivka v USA nedávno přešla do inverze (některé krátkodobější výnosy jsou vyšší než ty dlouhodobé) a že to v minulosti mnohokrát předznamenalo recesi ekonomiky, se mluví často. Předpovídat recesi je nakonec snadné, problémem jsou jen vyložené drobnosti, jako jsou třeba načasování jejího začátku, hloubka poklesu ekonomiky nebo doba, po kterou v recesi ekonomika zůstane.
Je proto prakticky nemožné přesně odhadnout, jak na tom bude hospodářství USA nebo tamní akciový trh za týden, měsíc nebo rok. Uvedená data ale naznačují, že někdy se akciový trh a ekonomika vyvíjejí, mírně řečeno, neintuitivně. A že ti investoři, kteří zvládají svou psychiku a dokážou nakupovat akcie v těžkých hospodářských dobách, mají (tedy historicky měli) zaděláno na vyšší zisky.