Americké akcie: Býčí trend jako cesta (zatím) nejmenšího odporu

Akciovým trhem lze letět na hřbetu býka opravdu dlouho. Nakonec i stačí se na jeho zádech tak nějak držet a nechat ho klopýtat vpřed. Dokud se neprobudí medvěd.

V březnu 2009 začaly ceny amerických akcií růst a do roku 2020 prodělaly hlavní indexy z historického hlediska vlastně jen "drobná zakolísání", i když třeba S&P 500 se jednoho krásného dne intradenně svezl více než 20 % pod maximum, technologický Nasdaq Composite ztratil ještě výrazněji a celá řada sektorů se opakovaně svezla do (zbytečně přesně 20% metou určeného) medvědího trendu.

V únoru a březnu 2020 dolehla koronavirová pandemie na trhy plnou silou, medvědi se takříkajíc probrali ze zimního spánku a užili si rychlou hostinu. Tu ale stihli sotva zapít, protože se objevili velcí přátelé vyšších cen akcií, a sice vláda a centrální banka, které se rozhodly, že peněz zkrátka je a bude dost a začaly je hrnout přímo Američanům do peněženek (od nichž dolary plynuly celkem zhusta i na trhy) a hlavně rovnou do finančního systému. Zbytek je dosavadní historie, z níž lze vypíchnout desítky nových rekordních maxim (nejen akciových), prudké oživení ekonomiky a v posledních měsících také svižný růst inflace.

Ocenění akcií je v tom všem tak trochu trychleném krizovém hřmotu trochu ošemetná věc. Když firmám spadnou zisky o desítky procent, stejná cena akcií znamená tomu úměrně vyšší ocenění. A když pak zisky naopak o desítky procent rostou, i případně vyšší ceny akcií provází pokles valuací.

V tu chvíli se investorovi, který by se v tom snad měl ztrácet, hodí třeba dlouhodobé průměry. A také by měl znát jeden fyzikální, ale i tržní zákon, podle kterého "se zařídí" prakticky jakákoli energie či síla, když se jí kladou překážky - vydá se cestou toho nejmenšího odporu. K tomu přidejme dobře známý fakt, že býčí trendy na akciovém trhu jsou zkrátka většinou doprovázeny růstem valuací (najdou se výjimky či pauzy v delších trendech, ale to se nedá nic dělat).

No a tak je nyní americký akciový trh prakticky na rekordu. Ocenění už v historii bylo vyšší, ale podle většiny běžně používaných indikátorů je opravdu vysoce nadprůměrné (a to v posledních kvartálech i při růstu cen akcií mírně kleslo). Zatím se nicméně trh pohybuje cestou nejmenšího odporu a na vlně dobrých firemních výsledků, uvolněné měnové politiky a snahy politiků o další balíky peněz na rozvoj ekonomiky ceny akcií rostou.

Překážek je spousta, zatím je ale akciový býk (podle škarohlídů, cyniků, nebo snad realistů nadopovaný od rohů až po kopyta) zdolává celkem s přehledem. Do některé z nich nakonec narazí, jen nevíme, která to bude (inflace, změna měnové politiky, recese, nepříznivá regulace, geopolitika, kombinace více faktorů, těžko hádat).

Známý investor a dlouhodobý skeptik, pokud jde o současný býčí trh, John Hussman už léta varuje, že "takhle to přece dále jít nemůže". Zatím to jde, nicméně Hussmanův indikátor ocenění na dlouhodobém grafu po roce 2009 postupně vystoupal do opravdu povážlivé výše a i po mírném sesunu je stále hodně napjatý. Kdy bude moci známý manažer do grafu zakreslit další tečkovanou sestupnou úsečku, nevíme my ani on. Bude to jistě až za pár let, její počáteční bod ale může nastat prakticky kdykoli.

Americké akcie jsou drahé a ocenění roste

Růst, rally - ilustrační foto
9. 11. 2021 12:17
Tři úrovně efektu FOMO aneb Co přispívá k současné (podezřelé) náladě na trzích?

Slavný investor Warren Buffett kdysi řekl, že důvode vzniku cenových bublin na trzích je pocit, že váš o hodně hloupější...

NYSE, Newyorská burza
8. 11. 2021 6:24
Bank of America: Nálada na americké burze se blíží (nebezpečné) euforii. Takhle můžete do konce roku vyztužit portfolio

Americké akciové indexy jsou od poloviny října na vzestupu a podle Jill Carey Hall z Bank of America by se měli mít...

Býk, býčí trend - ilustrační foto
12. 11. 2021 12:29
Největší akciový trh a jeho hvězdný sektor na technické křižovatce a jeden trik Wall Street, na který neskáču

Věřím, že trend je můj přítel, jakkoli otřepané toto burzovní úsloví je. Podívejme se společně na dva grafy akciových...

Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 11. 2021 15:00
ABCD investora: Jak sestavit vítězné portfolio na rok 2022?
Akciové tipy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
24. 11. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Výnosové křivky v Evropě rozdělují bankovní sektor, v rámci…
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat