Americké akcie: Index S&P 500 a 3 500 bodů do konce roku?

Na první pohled velice odvážná myšlenka, ale jsou investoři, kteří věří, že index S&P 500 může letos atakovat hladinu 3 500 bodů. K tomu je ale potřeba věřit také v silnější ekonomiku, podporu centrální banky (jakkoli to nejde ruku v ruce) nebo zvýšení šancí na znovuzvolení současného amerického prezidenta. A je toho více.

Americké akcie mají za sebou nejlepší červen od roku 1955 a nejlepší první pololetí od roku 1997 s výnosem přes 17 %. Tento růst, tak silný i přes slábnoucí ziskovost firem, je záhadou pro mnohé analytiky a ekonomy, ale je i mnoho těch, kteří věří v další růst. Jedním z nich je Victor Dergunov, zakladatel společnosti Albright Investment Group, podle kterého letos index S&P 500 může atakovat hladinu 3 500 bodů.

Důvodů pro optimismus uvádí několik. Mezi nimi jsou přístup Fedu k měnové politice, inflace, která tento postoj podporuje, přesun zájmu investorů od defenzivních sektorů k cyklickým, sezónní vlivy, zlepšení vztahů mezi USA a Čínou, šance na znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a další technické a psychologické faktory.

Silnější ekonomika

Několik posledních ekonomických indikátorů naznačuje, že na tom ekonomika USA není až tak špatně. Indexy nákupních manažerů ve výrobním sektoru (51,7) i v sektoru služeb (51,5) za červen předčily očekávání analytiků, stejně tak počet vytvořených pracovních míst mimo zemědělství (224 tisíc). Údaje o HDP za první kvartál (+3,1 %) a inflaci (+1,6 %) nejsou nijak závratné, ale také nejsou vysloveně špatné.

Postoj Fedu

To, že by Fed měl pomoci trhu snižováním sazeb, lehce protiřečí předchozímu odstavci, ale investoři s tím zkrátka počítají. A vzhledem k tomu, že samotný Fed nezavrhuje dokonce ani možnost dalšího kvantitativního uvolňování, nejsou tato očekávání tak docela neopodstatněná. Jde přitom o bezprecedentní postoj Fedu k prevenci recese v době, kdy jsou akciové trhy na maximech.

Inflace

Index výdajů na osobní spotřebu (PCE), americkou centrální bankou oblíbený ukazatel inflace, je pod 2% cílem Fedu. I proto se začíná mluvit o dalším kole odkupů aktiv a snižování sazeb je považováno za hotovou věc.

Sektorová rotace

V poslední době byly mezi investory oblíbené spíše defenzivní sektory (nezbytné spotřební zboží, reality, veřejné služby), a to kvůli obavám z recese. Podle Dergunova jsou i proto nyní překoupené a drahé. Naproti tomu zájem o technologie, finance, energetiku a další cyklické selektory poněkud opadl, díky čemuž jsou nyní levnější. Sektorová rotace by mohla přispět k nárůstu zájmu o cyklické sektory, jejichž podíl na celkovém složení indexu S&P 500 je mnohem větší než podíl odvětví defenzivních.

Růst cen akcií v sektorech jako technologie, finance a zdravotní péče (dohromady 56 % indexu S&P 500) by měl na celý index poměrně zásadní pozitivní význam, zatímco možný pokles defenzivních sektorů bude mít na výkon celého trhu menší dopad.

Levné indexy

Dalším argumentem pro pokračování růstu mohou být relativně levné akciové indexy, alespoň podle indikátoru P/E. Zejména forwardové P/E, které počítá se zisky v dalších 12 měsících, je u většiny indexů na poměrně nízkých hodnotách, zejména v porovnání s hodnotami, na nichž bylo před rokem (například P/E indexu Russell 2000 bylo před rokem na 85, ale forwardové P/E je nyní jen okolo 25). Ačkoli tyto hodnoty nejsou v porovnání s historickými průměry vyloženě nízké, je zde stále prostor pro růst.

Sezónnost

Dergunov také počítá s tím, že se investoři po létě (zejména ti, kteří podle pravidla "Sell in May and Go Away" v květnu akcie prodali) vrátí na trhy.

Posun v obchodní válce a Donald Trump

Podstatným faktorem může být také posun v jednáních mezi USA a Čínou. Dříve nebo později by k dohodě dojít mělo. Dergunov je příznivcem Donalda Trumpa, takže věří, že prezident USA dotáhne dohodu s Čínou do zdárného konce, což pomůže nejen akciím, ale i samotnému Trumpovi k opětovnému zvolení.

Donald Trump je totiž podle Dergunova pro akcie asi tím nejlepším řešením, protože jde o prezidenta, který "je orientován na trhy, svobodu a férový obchod, který pomáhá Americe růst a prosperovat". Rostoucí pravděpodobnost toho, že Trump bude v roce 2020 opět zvolen prezidentem, tak bude pro akcie podporou.

Dergunov může mít pravdu, protože i v minulosti platilo, že akciím se nejvíce daří na konci růstového cyklu. Optimismus v kombinaci s nechutí promeškat další růst navíc tlačí akciový trh výše. Ale stejně jsou úvahy o indexu na 3 500 během příštích pár měsíců velice odvážné.

Zdroj:
Albright Investment Group
S&P 500
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2019
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Sezónnost trhů
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat