1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Americký akciový index S&P 500 je na letošním minimu a pohybuje se jen zhruba sedm procent nad maximem z období před pandemií covidu-19. Zhruba za dva týdny začne výsledková sezóna za třetí čtvrtletí, která ukáže, nakolik (ne)realistické jsou odhady analytiků ohledně toho, jak se s prostředím stále vyšších sazeb vyrovnávají americké korporace. Jsou již současné ceny akcií velkou nákupní příležitostí, nebo je brzy na jakýkoli optimismus?
Američtí individuální investoři akciím nevěří. Již druhý týden v řadě ukázal průzkum mezi nimi na podíl medvědů nad 60 %. To se stalo poprvé od roku 1987. Optimistů je jen pětina.
Společnost AllianceBernstein si sestavuje vlastní indikátor nálady na trzích, který v současnosti naznačuje, že by americké akcie mohl čekat růst trvající 3-4 týdny. "Ve střednědobém výhledu jsme ale stále opatrní," říká Mark Diver, stratég firmy.
Spoluzakladatel Carlyle Group David Rubenstein je přesvědčen, že když jsou akcie ve slevě, má se nakupovat. Právě tak se totiž zadělává na velký růst bohatství. Slevy přitom byly na americkém trhu v uplynulé dekádě mimořádně nedostatkovým zbožím, pokud je řeč o celých indexech. Podle Rubensteina budou mít americké akcie zajímavou hodnotu ještě zhruba půl roku, než se začnou v ekonomice naplno projevovat opatření Fedu a Kongresu pro boj s vysokou inflací.
Známý investor nicméně varuje před snahou přesně načasovat nákupy na období nejnižších cen (případně prodeje na dobu, kdy bude trh na vrcholu). Myslí si ale, že index S&P 500 je již podstatně blíže dlouhodobému minimu než historickému maximu z přelomu loňského a letošního roku. Propad trhu o dalších 25 % (nebo dokonce 50 %, jaký vyhlížejí největší medvědi) nepředpokládá.
Investiční ředitelka Rockefeller University drží aktuálně v portfoliu nejvíce hotovosti za celou svoji kariéru. Investorům, kteří usilují i v současném prostředí o pozitivní výnosy, jednoznačně doporučuje aktivní správu portfolia a hledání konkrétních témat, která jsou schopná takové výnosy zajistit.
Je potřeba nepřestat investovat, ačkoli je ekonomické prostředí velice náročné. Myslí si to Mary Callahan Erdoes, ředitelka JPMorgan Asset & Wealth Management. Zajímavé možnosti se podle ní otevírají na trzích s akciemi, dluhopisy, měnami, nemovitostmi i v oblasti privátních investic.
Konkrétně považuje za atraktivní například akcie britských bank. "Británie je v posledních dnech považovaná za poměrně nebezpečné místo pro peníze. Zkušení investoři ale právě na trzích, které na monitorech svítí nejsytější červenou barvou, hledají ty nejvýnosnější investice,“ říká Callahan Erdoes.
Po výrazných výprodejích se stává, že se trh po odrazu výše vydá citelně vzhůru i díky poptávce po akciích ze strany spekulantů na pokles (shortařů), kterým jejich sázky nevyjdou, a musejí proto dokupovat akcie, aby jimi "srovnali účty" v rámci svých obchodů. Podle Chrise Verroneho ze společnosti Strategas jsou ale v současnosti otevřené krátké pozice v některých velkých amerických titulech tak malé, že případná poptávka po jejich dokupování nezvládne podpořit trh jako celek. Takzvaný short interest pod 1 % objemu volně obchodovaných akcií se týká třeba společností Apple, Berkshire Hathaway, ExxonMobil, Home Depot, Microsoft, Amazon, Procter & Gamble, Mastercard nebo Coca-Cola.
Prudké zpřísňování měnové politiky srazí americké hospodářství do recese, je přesvědčen slavný investor Stanley Druckenmiller. Nejpozději do konce roku 2023 to podle něj vyústí v tvrdé přistání ekonomiky.
"Odolnost zisků amerických společností podpoří růst cen akcií v závěru roku, pro index S&P 500 tak pro letošek ponecháváme cílovou hodnotu 4 200 bodů," říká akciový stratég Citigroup pro americký trh Scott Chronert. Trh podle něj také může začít přehodnocovat zvyšování sazeb Fedu jako výraz důvěry v sílu americké ekonomiky, což by mohlo dále podpořit akciový trh.
Albert Edwards je dlouhodobě velkým pesimistou a kritikem centrálních bank. Příklad Bank of England, která uprostřed cyklu zvyšování úroků zahájila nouzové odkupy britských dluhopisů, aby uklidnila měnový i dluhopisový trh, je podle něj výmluvný. "Trhy mají jasně navrch. Daly jasně najevo, že se jim zpřísňování měnové politiky nelíbí. Po letech nafukování různých tržních bublin jsou zkrátka investoři zvyklí na něco jiného," má jasno Edwards. Americké akcie tak podle něj budou ztrácet do doby, než Fed podlehne tržnímu tlaku a "přeruší" (tak tomu v té chvíli bude říkat) cyklus zpřísňování měnové politiky.