31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Kdo na trzích něco zažil, pravděpodobně podepíše, že nikdy není nic jisté a že nakonec vždy rozhoduje cena. Kolem té se to zkrátka na burze točí. Zpochybňovat kurzy aktiv, která jsou obchodována veřejně a s vysokou likviditou, je tedy vždy poměrně odvážné, ne-li nesmyslné. To ale neznamená, že z vývoje na trzích nemůže jednomu (či jedné) občas zůstávat rozum stát. Americké akcie mají za sebou další růstový týden, přičemž nejvíce se (opět) dařilo technologicky zaměřenému trhu Nasdaq.
Uplynulý týden byl pro americký akciový trh bouřlivý. Vývoj poznamenaly zvýšení úrokových sazeb Fedu a obavy o zdraví bankovního systému. Nakonec ale všechny tři hlavní indexy za týden posílily. Dow stoupl o 1,18 %, S&P 500 přidal 1,39 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,66 %. Z celotýdenní růstové svíčky by se mohlo zdát, že má za sebou trh spokojený, poměrně klidný a snad i stabilní růst. Opak je pravdou, denní rozpětí indexu S&P 500 byla široká, zejména ve středu trh po oznámení výsledku zasedání FOMC a tiskové konferenci Jeromea Powella předvedl impozantní kotrmelec.
Index S&P 500 je nadále v pásmu 3 800 až 4 200, aktuálně opět mezi klouzavými průměry a pod psychologicky významnou hladinou 4 000. Z krátkodobého hlediska se navíc na grafu zformovalo nižší low a nižší high. To může spustit tlak na sestup ke spodní linii zmíněného rozpětí. Další support je pak v pásmu 3 600 až 3 700, tedy na úrovních z přelomu října a listopadu 2022.
Pro začátek zůstaňme u širokého indexu S&P 500. Ten uzavřel týden nad 200denním průměrem, nad hladinou 3 900 bodů a nad linií sestupného trendu z loňského roku. Zároveň je pod 50denním průměrem, pod 4 000 bodů a pod linií krátkodobějšího růstového trendu. Pěkný sendvič, ze kterého dříve či později vyklouzne něco velice (ne)chutného.
Nad 200denním a 50denním klouzavým průměrem není ani polovina, respektive čtvrtina v indexu zahrnutých titulů.
Na Nasdaqu je v tomto směru situace o poznání optimističtější.
Není se co divit, velké technologické tituly v poslední době překonávají zbytek trhu.
Stojí za zmínku, že v rámci skupiny akcií FAANGM drží pomyslný prapor jednoznačně vztyčený zejména Apple a Microsoft, jejichž váha v rámci indexu S&P 500 stoupla na historické maximum.
Pozor, síla amerického akciového trhu se opravdu projevuje zejména u akcií největších firem (S&P 500) a v technologickém sektoru. Další segmenty trhu v USA na tom v posledních týdnech tak dobře nejsou.
Index Nasdaq 100 každopádně uzavíral minulý týden na sedmiměsíčním maximu.
Na tom všem by vlastně nemuselo být nic zvláštního, na skvělé výkony akcií na Nasdaqu si investoři před rokem 2022 celkem zvykli. Pochybnosti do vývoje vnáší podmínky v ekonomice, konkrétně vysoké (a stále rostoucí) sazby, které růstovým, zhusta technologickým firmám obecně nesvědčí. Vzhledem k úrovni sazeb v USA je ocenění technologických titulů nadále velice vysoké.
Obchodníci zkrátka podle všeho věří, že vysoké sazby v USA nepotrvají již příliš dlouho, a to kvůli tomu, že Fed vyjde vstříc trhu, který se obává o kondici některých bank či segmentů bankovního sektoru. Fed v březnu opět zvýšil sazby (o 25 bazických bodů) a podle dluhopisového trhu je letošní recese v USA hotovou věcí, přičemž sazby centrální banky ještě letos začnou klesat. A ačkoli Jerome Powell po zasedání FOMC hovořil o potřebě dalšího zpřísňování měnové politiky, podle obchodníků je zhruba 50% šance, že zvedání sazeb v USA již skončilo.
Mimochodem, inverze výnosové křivky v USA se na některých horizontech zmírnila, ale například rozdíl ve výnosech tříměsíčních a dvouletých cenných papírů USA je na novém maximu.
Inflace v USA je stále relativně vysoká (v únoru 6 %), je ale pravda, že podstatně zpomalila. K tomu přispívají například i klesající ceny komodit. Na této "frontě" by tedy mohl být v rámci rozhodování Fedu relativní klid.
Indexem S&P 500 jsme začali, tak jím i skončíme. Analytici v rámci cílových cen jednotlivých akcií trhu evidentně celkem věří. Jejich cílové ceny v rámci jednotlivých sektorů indikují indexu zhruba 17% růstový potenciál, tedy vzestup nad 4 600 bodů během 12 měsíců. To by se akcioví býci asi nezlobili. Je ale možné, že Wall Street ještě naplno nezareagovala na vývoj cen ropy (sektor energetiky) a na problémy v bankovním odvětví.
Býků je přitom na americkém akciovém trhu nadále poskrovnu, což ukazuje průzkum Americké asociace individuálních investorů.
To samo o sobě nemusí pro nejbližší období mnoho znamenat, ostatně stejně jako například vysoké valuace nebo sezónnost. Ta slibuje indexu S&P 500 ještě několik nadprůměrně silných týdnů, než se na horizontu objeví tradiční "strašák" v podobě úsloví Sell in May and Go Away.