Americké akcie: Tak kam?!

Wall Street
Obrázek: Thinkstock

Index S&P 500 minulý týden přidal 3,65 % a vrátil se nad 50denní klouzavý průměr. Krátkodobě jednoznačně pozitivní moment, řeší ale něco?

Ztráta z předchozího týdne byla smazána a index S&P 500 je nad psychologicky významnou hladinou 4 000 a nad 50denním klouzavým průměrem. V úterý 6. září uzavíral trh na supportu (3 908), odrazil se výše a aktuální kurz je 3 % pod důležitou rezistencí na 4 200. Následuje důležitá rezistence okolo 4 300, od které se index v polovině srpna odrazil níže. Po rychlých prodejích trh ožil, více než technický odraz to ale zatím být nemusí.

S&P 500 - technická analýza (9. 9. 2022)

Index S&P 500 se dále drží pod linií spojující klesající maxima, zároveň je nad čarou definovanou vyššími minimy. Tyto dvě linky se teoreticky v budoucnu protnou a ceny akcií budou muset vyrazit buď výše, nebo níže.

S&P 500 - linie odporu a supportu

Býci vždy budou věřit v lepší zítřky. Ti, kteří se zajímají o historii, nicméně také vědí, že cenová dna na akciovém trhu nastávala v minulosti až podstatně později, než Fed začal se snižováním sazeb. V tomto světle se víra v to, že v červnu se index S&P 500 již odrazil ode dna, jeví jako poněkud naivní.

Dna akciového trhu nastávala v historii až po poklesu sazeb Fedu

Inflace v USA je ale stále vysoká a centrální banka je odhodlána zpřísňovat měnovou politiku tak dlouho, dokud růst cen a očekávání ohledně jejich vývoje nebudou přesvědčivě utlumeny. Riziko recese s tím spojené je výrazné. Není divu, že o ní velice často hovoří samotné americké firmy, o jejichž akciích je tu řeč.

Zmínek o recesi je v USA při prezentacích výsledků firem více než v době pandemie

Recesi jako kdyby investoři rovnou propsali do cen akcií finančních společností. Růst sazeb by jim běžně měl výrazně pomáhat, jejich výkonnost je ale nejspíše ovlivňována právě rizikem recese.

Finanční sektor v USA na burze jako kdyby rovnou zohlednil možnou recesi

Nelze nezmínit technologický sektor, do letoška hvězdu burzy. Jeho relativní výkonnost vůči indexu S&P 500 vykresluje celkem ukázkovou formaci hlavy a ramen. Nic extra býčího v grafu nehledejte.

Technologický sektor vs. S&P 500 - hlava a ramena

Letos navzdory výraznému kolísání nadále hraje prim komoditní odvětví. Ale pozor, od května ceny většiny sledovaných surovin klesají. To je podstatné nejen pro akcie firem z odvětví těžby a zpracování komodit, ale (a hlavně) i pro inflační výhled.

Od května nejsou komodity zrovna inflačním faktorem

Na výkonnost komodit v amerických dolarech má logicky významný vliv vývoj hodnoty americké měny. Ta po letním pullbacku opět posiluje a je 9 % nad svým 200denním průměrem. To je mimořádný gap.

Americký dolar je silně překoupený

Vyšší sazby mají utlumit inflaci tím, že dolehnou obecně na ekonomickou aktivitu. Najdou se ale samozřejmě i argumenty proti recesi, respektive proti ponurému hospodářskému výhledu. Jedním z výrazných je po dvou letech pandemie polevující tlak na dodavatelské řetězce.

Tlak na dodavatelské řetězce polevuje

A kapkou naděje pro býky by mohla být (pro změnu) historie. Na podzim jsou v USA volby v polovině prezidentského cyklu. Od druhé světové války ještě nikdy rok po nich nebyly americké akcie ve ztrátě. Ale obchodujte podle podobných grafů, že?

S&P 500 rok po volbách v polovině prezidentského cyklu

Americké akcie nicméně navzdory výraznému zlevnění v letošním roce nejsou levné, a to ani z historického hlediska, ani ve srovnání s jinými trhy. Pro krátkodobý trading to není úplně podstatná informace, při hodnocení dlouhodobějších vyhlídek trhu to ale není od věci vzít v potaz.

Americké akcie nejsou levné historicky ani ve srovnání se zbytkem světa

Není ale bez zajímavosti, že američtí individuální investoři navzdory letošním výrazným poklesům cen akcií drží nadprůměrně vysoký podíl akcií ve svých portfoliích.

Drobní investoři v USA mají stále nadprůměrnou expozici vůči akciovému trhu

Nálada mezi těmito investory je přitom nadále převážně medvědí.

S&P 500 a podíl býků a medvědů v průzkumech AAII

Ale nakonec opět trochu optimismu. Když bylo pesimistů v minulosti tolik, v ročním horizontu to pro akciový trh v průměru dopadalo nadprůměrně dobře. Býčí trendy se zkrátka rodí z pesimismu.

Pesimismus mezi individuálními investory v USA v historii ústil v solidní výkonnost akcií

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
7. 9. 2022 6:32
Předvídal červnová minima i srpnový výprodej. Teď tvrdí, že americké akcie mají krátkodobě to nejhorší za sebou, a dokládá to pěti argumenty

Americký akciový trh klesl příliš rychle a výrazně, říká Keith Lerner, investiční šéf Truist Financial. V posledních...

NYSE, newyorská burza - ilustrační foto
Premium
Obrázek: NYSE
9. 9. 2022 6:21
Ekonomická nejistota roste a realitní trh chladne. JPMorgan nabízí tři indikátory toho, zda akcie mají v takovém prostředí potenciál sílit

Pokud se rozhodujete, jak naložit s penězi ve zbytku letošního roku, máte z toho možná celkem těžkou hlavu. A zvažujete...

Zdroj:
TOPDOWN CHARTS, Bloomberg, Pinecone Macro, Citigroup, All Star Charts, Chartoftheday.com, Longview Economics, Carson, Bank of America
Americké akcie
Přestat sledovat
Burzovní almanach
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat