Americké akcie ve čtvrtek i přes úvodní rozpaky posílily. Vítězi dne jsou Groupon a Tesla

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování posilovaly, vzápětí však začaly zisky odevzdávat a zamířily do mínusu. Nakonec ale mezi investory převládl optimismus a akcie se znovu nadechly k růstu. V zelených číslech tak uzavřely všechny tři nejvýznamnější akciové indexy.

Dow posílil o 0,18 % na 15 498,32 bodu, širší S&P 500 uzavřel se ziskem 0,39 % na 1 697,48 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 0,41 % na 3 669,12 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, který podpořil růst ceny zlata na 1 310 USD za trojskou unci. Minimální zisky si naopak připsaly telekomunikační tituly a sektor zdravotnictví.

"Obavy z dopadů omezení kvantitativního uvolňování ze strany Fedu převažují nad zveřejňovanými daty," říká Michael James z Wedbush Securities. "Kdy Fed trhům sebere mísu s punčem a jaký vliv to bude mít? Je to takový dvousečný meč," dodává.

Hlavní čtvrteční události na americkém trhu:

Nevídané přízni investorů se po středečních finančních výsledcích za druhé čtvrtletí těšily akcie provozovatele slevových portálu Groupon. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 7,2 % na 609 milionů USD (odhad 606 milionů USD). Zisk klesl v souladu s očekáváním meziročně z 0,08 USD na 0,02 USD na akcii. Akcie Groupon ve čtvrtek posílily o 21,56 % na 10,60 USD. I přes silný růst se však stále nacházejí pouze přibližně na polovině své upisovací ceny 20 USD z konce roku 2011.

Býčí náladu investorů dnes bylo v průběhu celého dne možné sledovat i na akciích výrobce elektromobilů Tesla Motors. I v tomto případě se na akcie snesly nákupní objednávky v reakci na včerejší nečekaně dobré výsledky. Místo očekávané ztráty firma vykázala zisk na akcii 0,20 USD (odhad: ztráta 0,17 USD, loni: ztráta 0,89 USD). Akcie Tesla Motors dnes zpevnily o 14,34 % na nový uzavírací rekord 153,49 USD.

Nevydařenou obchodní seanci naopak zažily akcie největšího amerického dodavatele střešních solárních panelů pro domácnosti Solar City, v němž drží majoritní podíl šéf automobilky Tesla Motors Elon Musk. Akcie Solar City oslabily o 10,80 % poté, co společnost ve středu po uzavření trhů vykázala za druhé čtvrtletí ztrátu na akcii 0,31 USD (odhad: ztráta 0,38 USD) při tržbách 37,5 milionu USD (odhad 27,44 milionu USD). Solar City navíc uvedla, že ve třetím čtvrtletí očekává ztrátu na akcii v rozmezí 0,50 až 0,60 USD.

Akcie obchodního řetězce J.C. Penney posílily o 6,80 % poté, co na trh pronikla spekulace o možném blížícím se odvolání současného šéfa společnosti Mika Ullmana. Podle televizní stanice CNBC si změnu ve vedení firmy přeje její největší investor, společnost Pershing Square Capital Management Billa Ackmana, která drží 18 % akcií J.C. Penney. Ackman podle CNBC společnosti zaslal dopis, ve kterém navrhuje, aby se během následujících 30 až 45 dní změnilo obsazení ředitelského křesla. Společnost J.C. Penney ani Bill Ackman se k celé situaci prozatím nevyjádřili.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že se chystá burzovní comeback společnosti Hilton Worldwide, která je provozovatelem sítě hotelů Hilton. Její majitel, společnost Blackstone Group, už podle informací agentury dokonce vybral čtyři banky, které prodej akcií v rámci primární emise (IPO) zorganizují. Primární nabídka by se mohla uskutečnit v první polovině příštího roku.

Po závěru trhů své finanční výsledky za druhé čtvrtletí zveřejnily společnosti priceline.com a Nvidia. Diskontní prodejce letenek, hotelových pobytů a služeb autopůjčoven priceline.com vykázal za druhé čtvrtletí čistý zisk 437 milionů USD (loni 352 milionů USD) při tržbách 1,68 miliardy USD (odhad 1,65 miliardy USD, loni 1,33 miliardy USD). Očištěný zisk na akcii vzrostl na 9,70 USD (odhad 9,38 USD). Ve třetím čtvrtletí společnost očekává očištěný zisk na akcii 15,30 až 16,30 USD. Akcie priceline.com v after-marketu rostly o více než 5 %.

Výrobce grafických čipů Nvidia vykázal za druhé čtvrtletí očištěný zisk na akcii 0,23 USD (loni 0,27 USD). Tržby společnosti meziročně klesly o 6,4 % na 977,2 milionu USD (odhad 1,1 miliardy USD). Akcie Nvidia v after-marketu reagovaly poklesem o 2,4 %.

Eurodolar rostl potřetí v řadě. Cena ropy WTI vytrvale klesá

Eurodolar zahajoval úterní obchodování na hladině 1,333 EUR/USD, v průběhu celého dne však rostl a kolem desáté hodiny se pohyboval kolem 1,339 EUR/USD. Dolar tak vůči euru oslabil potřetí v řadě. Vůči japonskému jenu dnes americká měna spíše stagnovala. Z úvodní hladiny 96,62 JPY se sice nejdříve sesunula až pod 95,80 JPY, od této hladiny se však poměrně silně odrazila a posilovala zpět až nad 96,60 JPY.

Cena americké lehké ropy WTI klesala pátý den v řadě a kolem desáté hodiny večer se obchodovala kolem 103,50 USD za barel. Propad cen nezastavila ani zpráva, že dovoz ropy do Číny, která je po USA druhým největším spotřebitelem této suroviny na světě, v červenci dosáhl nového maxima. Takřka bez povšimnutí trhem prošla i pravidelná zpráva amerického Úřadu pro energetické informace, podle které se zásoby ropy v USA minulý týden snížily o 1,32 milionu barelů.

Zdroj:
ČTK, Bloomberg
Americké akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat