28. 3. 2023 20:30
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Petr Novotný, Investiční web)
Napětí okolo Ukrajiny nepolevuje, firmy jsou ve výhledech na letošní rok spíše opatrné a časy extrémně uvolněné měnové politiky jsou po prudkém nárůstu inflace pryč. Americký akciový trh těmto tlakům dosud odolával poměrně dobře, investoři by ale neměli podléhat pocitu uspokojení.
Index S&P 500 po oznámení vyšší než očekávané lednové inflace v USA začal opět výrazněji oslabovat. Je v pásmu 4 300 až 4 500, případný pokles pod jeho spodní hranu by ale otevřel prostor k výraznějším ztrátám.
Inflace v Americe je nejvyšší za zhruba čtyři dekády. Připomeňme si jen, že tenkrát byla základní sazba Fedu krapet výše.
S rostoucí inflací historicky klesá následná roční výkonnost indexu S&P 500. Ale pozor, jen do určité hladiny – při meziroční inflaci nad 6 % se akciím opět dařívá lépe. Nechme se překvapit a koncem letošního roku si tuto historickou statistiku osvěžme.
Výsledková sezóna v USA celkově nevyznívá nijak hrozivě, přes 70 % firem překonává odhady na úrovni zisku. Co ale akciové optimisty těšit opravdu nemůže, jsou nebývale opatrné a nepříznivé výhledy samotných firem na další období.
V době nadále historicky mimořádně vysokých valuací by nebylo divu, kdyby americké akcie měly tendenci v dalších měsících (v prostředí růstu sazeb) spíše dále zlevňovat.
A do toho je zde oblast geopolitických rizik, v posledních týdnech nejsilněji zastoupená napětím ve vztazích Ruska, Ukrajiny a USA (a Západu obecně). Americký akciový trh přitom toto riziko (zatím) nijak výrazně nezohledňuje. Ruské akcie jsou na tom o poznání hůře. Anexe Krymu ze strany Ruska v roce 2014 se také na kondici indexu S&P 500 výrazněji nepodepsala, nicméně v současnosti jsou americké akcie zhruba o 60 % dražší a Fed se chystá zvedat úroky. Neradno na to zapomínat.
Společnost LPL Research sestavila přehled některých významných geopolitických událostí a ohlédla se za výkonností akcií po nich. Nic vyloženě šíleného (z hlediska ztrát akciového trhu) v přehledu nenajdeme, každá doba je ale jiná.
Ne každému se v portfoliu takové akcie líbí, ale třeba někteří výrobci letecké a vojenské techniky v USA patří letos k burzovním hvězdám (Lockheed Martin +12 %, Northrop Grumman +4 %).
V uplynulých týdnech a měsících se také jako dobrá "ochrana" před inflací jeví ropa. Rusko je jejím významným producentem, geopolitické riziko je tedy v případě ceny barelu na straně "ropných býků".
Na příležitost poopravit si pověst bezpečného přístavu pak samozřejmě čeká také zlato, další komodita zahrnutá ve většině sledovaných "košů", které jako celek navíc zpravidla předvádějí nadprůměrnou výkonnost v době vysoké inflace.