31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Ve Spojených státech je v těchto dnech velkým tématem potenciální náraz vládního zadlužení do takzvaného dluhového stropu. Politici potřebují najít shodu na (podmínkách) jeho navýšení. Akciový trh situaci reflektuje prakticky na denní bázi, v posledních dnech se ale zároveň pohyboval na úrovních, které jsou významné i dlouhodobě.
Index S&P 500 v posledním týdnu opět otestoval hladinu 4 200 bodů. Krátce se nad ni vyšvihl, tři obchodní dny uzavíral nad 4 190, ale průraz nad dlouhodobou rezistenci nepotvrdil.
Na finančním Twitteru a v tržní blogosféře se to i proto v posledních dnech opět jen hemží příspěvky, které se opírají do akciových býků.
Hladina 4 200 bodů je pro index S&P 500 stropem již devět měsíců.
Podle americké ministryně financí Janet Yellen může americká vláda narazit na limit svého zadlužování již v červnu. Dluhopisový trh nervozitu s tím spojenou odráží zřetelněji než jakýkoli jiný, když dluhopisy splatné do konce května se obchodují s podstatně nižšími výnosy než bondy stejně dlouhých splatností, jen vydané o pár dnů později.
A nedivme se, že pro akciový trh je dluhový strop důležité téma. Možná jen ti nejmladší si v této souvislosti nevzpomenou na rok 2011, kdy na konci léta americkým politikům trvalo příliš dlouho, než se domluvili na posunutí limitu vládního zadlužení. USA tehdy přišly o nejvyšší rating a index S&P 500 za dva dny dokázal odepsat 17 %. Největší panika na trhu tehdy začala sedm dnů před termínem nárazu na dluhový strop. Do konce května letos zbývá šest obchodních seancí. Tak si držte klobouky, kdyby se náhodou opět jelo z kopce.
Aktuálně tedy index S&P 500 opět neprorazil nad dlouhodobou rezistenci. Otázkou je, jak hluboko pod ni klesne, než to býci opět zkusí.
Z technického hlediska je zatím býčím argumentem pohled na lokální minima indexu S&P 500. Od dosavadního dna medvědího trendu loni v říjnu totiž index vždy stanovil vyšší dno, což naznačuje formující se růstový trend. Pokles pod zhruba 4 050 bodů a uzavření pod touto úrovní by tento argument popřely.
Nepochybně pozitivní je ovšem to, že začal růst 200denn průměr indexu S&P 500. V deseti předchozích případech, kdy ukazatel začal růst po významnějším období poklesu, bylo velice výhodné držet americké akcie. Analytici z Bespoke Investment Group dokonce zjistili, že když 200denní průměr klesl na nové 52týdenní minimum a následně během tří měsíců vzrostl alespoň o procento, sestupný trend na akciovém trhu skončil. Od roku 1928 to nastalo dvacetkrát a v ročním horizontu byl index S&P 500 (a jeho předchůdce) vždy výše, v průměru o 18,2 %. Dvacet z dvaceti, to nezní špatně, ale je to samozřejmě jen historie.
Na americkém akciovém trhu přitom ani zdaleka nepanuje nějaká euforie. Mezi individuálními investory nadále výrazně převažují pesimisté. Novou nákupní sílu tedy teoreticky je kde brát.
Medvědí tábor se nedal výrazněji zviklat ani hospodářskými výsledky amerických firem. Jejich zisky byly v prvním kvartálu sice nižší než o rok dříve (o zhruba 2,2 %), čekal se ale citelnější propad (na začátku období zveřejňování firemních čísel o zhruba 6,5 %). Mnoho firem navíc zlepšilo své celoroční odhady a zisky firem za uplynulých 12 měsíců již v úhrnu přestaly klesat.