Anketa: Do čeho teď investovat? Evropští experti radí defenzivu opřenou o dividendové tituly

Trhy bouří, zažitá pravidla neplatí, dno je v nedohlednu. Experti proto radí opatrnost a sázky na jistotu. Vyplývá to z miniankety Investičního webu, který oslovil několik znalců z míst, která v tuto chvíli hýbou (nejen) lokálními trhy.

Otázky byly jasné:

1. Býk, nebo medvěd?

2. Co bude nejvýrazněji ovlivňovat obchodování do konce roku?

3. Jakou investiční strategii a nebo jaké investice teď doporučujete?

4. Kterým nástrojům nebo trhům by se měli investoři vyhnout?

5. Co je v tuto chvíli nedoceněné, respektive co se, možná neprávem, přehlíží?

Henning Esskuchen, Erste Group

Analytik trhů střední a východní Evropy

1. V současnosti záleží na konkrétním dni Volatilita byla, je a bude vysoká.

2. Pokud na chvíli zapomeneme na paniku a zaměříme se na fundamenty, půjde o růst hrubého domácího produktu za 3. čtvrtletí v mnoha zemích po celém světě. To bude hodně zajímavé. Co se pak dlouhodobých fundamentů týče, jde o to, zda Evropa zvládne namísto záchranných operací s krátkodobým účinkem nabídnout dlouhotrvající opatření, tedy solidní základy pro euro. To znamená mimo jiné i konsolidaci fiskálních politik. Co se našeho regionu týče, radím sledovat maďarský růst, konsolidaci polského rozpočtu a turecký běžný účet. Všechny oči ale musejí sledovat New York a Washington.

3. Zvolil bych tituly s rozumným dividendovým výnosem a přidal nějakou tu cyklickou expozici s tím, že titul musí mít zajištěn stabilní přísun hotovosti a musí být málo zadlužen. Všechno je teď levné. Ale fundamenty některých firem jsou prostě lepší.

Úsporná opatření mohou zarazit ekonomické oživení v Evropě

4. Určitě bych se vyhnul trhům nebo investicím s nízkou likviditou.

5. Možná to bude znít odvážně, ale nepřeceňujme německé HDP za 2. čtvrtletí. Poslední čtvrtletí loňského roku a první toho letošního byly dobré, což znamená, že vycházíme z velmi silné základny. Například i proto, že kvůli tvrdé zimě bylo loni mnoho projektů ve stavebnictví odloženo z prvního na druhé čtvrtletí. No a k tomu je potřeba přičíst i letošní moratorium na jadernou elektřinu, které také ekonomiku mírně zpomalilo.

5 investičních strategií pro obchodování na kolísavých trzích

Alan McQuaid, Bloxham Stockbrokers

Hlavní ekonom největšího soukromého irského obchodníka s akciemi; zástupce jedné z problémových zemí eurozóny

1. Jsem opatrný býk, zejména proto, že Fed a další centrální banky podle mě nakonec zachrání globální trhy. A to kombinací dalšího kvantitativního uvolňování a nízkých sazeb. Navíc se v Americe blíží prezidentské volby a jak republikánský, tak demokratický kandidát se budou snažit nalákat voliče na nízké osobní daně. To by mělo být dobré pro ekonomiku, a tedy i pro trhy.

2. Podle mě se v posledním čtvrtletí dočkáme kvantitativního uvolňování, což bude pro akciové trhy ta nejdůležitější zpráva. Růst ovšem budou brzdit pokračující problémy na periferii eurozóny, které se zřejmě i nadále nebude dařit vyřešit. Nelze přitom vyloučit ani další krizi v eurozóně, což by pro akcie byla hodně špatná zpráva.

3. V tuto chvíli bych stále radil defenzivu – tituly ze zdravotnického sektoru; vládní dluhopisy Německa, Nizozemska, Švédska, Spojených států; a, pochopitelně zlato. Nicméně pokud mám pravdu a Fed přispěchá s další dávkou likvidity, zkusil bych štěstí i s některými americkými i evropskými blue-chip tituly. Zároveň si myslím, že by se investoři měli porozhlédnout po stabilních firmách, které nabízejí dividendy.

4. Určitě bych nesázel na Řecko a zřejmě ani na Portugalsko. Možná řeknete, že jsem zaujatý, ale Irsko je na tom podle mě stále nejlépe ze všech zemí na periferii eurozóny, které se neobešly bez pomoci. To potvrzují i vládní dluhopisy, kterým se v poslední době daří. Zajímavými investicemi jsou také švédská a norská koruna. Zvláštní kapitolou jsou pak banky. Existují zajímavé tituly, ale investor musí vybírat pečlivě a nakupovat obezřetně.

5. Myslím si, že norská koruna je díky zásobám ropy a plynu, které země má, zajímavou volbou. S tím, jak se Japonsko a Německo budou zbavovat jaderné energie, poroste poptávka po těchto zdrojích. A Norsko je jednou ze zemí, které by z toho měly nejvíce profitovat. Také doporučuji věnovat pozornost stříbru, které je podle mě jako ochrana proti inflaci mnohem lepší než zlato, a navíc je ve srovnání se zlatem výrazně levnější. A jak jsem již zmínil, Irsko může některé lidi příjemně překvapit.

Ekonomové z Fedu: Akcie čeká 15letý medvědí trh

Nick Beecroft, Saxo Bank

Konzultant přímo z londýnské City, kde se o mnohém rozhoduje*

1. Po zbytek roku bych byl medvědem z jednoho prostého důvodu: nevěřím, že se podaří vyřešit evropskou dluhovou krizi. Jediným řešením, které by trhy uspokojilo, je totiž nevratný krok směrem k fiskální unii. Tou první překážkou na této cestě je přitom eurobond, tedy dluhopis, za který budou ručit všichni členové měnové unie. Německo se ovšem stále něčemu podobnému brání. Domnívám se, že to tak nakonec skončí, že se eurobond objeví. Problémem je, že to bude trvat měsíce. A trh v tomto mezidobí bude velmi nervózní.

2. Evropská dluhová krize. A také jakýkoli krok Fedu, který by v praxi znamenal další kolo kvantitativního uvolňování.

3. Defenzivu. Hotovost by v tuto chvíli měla tvořit značnou část portfolia. Ještě před měsícem bych zmínil i kvalitní dluhopisy – americké, britské a německé. Ale ty jsou nyní až příliš drahé. No, a pokud máte pocit, že prostě musíte vlastnit nějaké akcie, jděte po nudných titulech, které slibují vysoké dividendy – utility a podobně.

4. Tomu, co citlivě reaguje na evropskou dluhovou krizi a její důsledky. Tedy finančním institucím, konkrétně bankám, a to jak v Evropě, tak v Americe. Už jen proto, že se objevují problémy na mezibankovním trhu, podobně jako tomu bylo v roce 2008.

5. Líbí se mi pozice libry vůči dolaru. Nedá se říci, kdy přesně, ale libra by mohla posílit.

Nový rekord! 5 důvodů, proč se zlato vyhoupne na 3 tisíce dolarů za unci

Ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat