Anketa: Jak na startu roku 2022 investovat 100 tisíc Kč?

Rok 2022 slibuje začátek zvyšování úrokových sazeb v USA a začal poměrně prudkým poklesem cen akcií, například technologický index Nasdaq Composite již stihl klesnout do korekce. Jak v současnosti investovat (na modelovém příkladu 100 tisíc Kč), jsem se zeptal domácích investičních expertů.

Jiří Tyleček (X-Trade Brokers)

Letos očekávám zvýšenou volatilitu na finančních trzích. Primárním fundamentem bude vývoj měnové politiky, epidemická situace a míra ekonomického oživení. I přes vysoké valuace lze najít zajímavé a levné akcie, které by měly dlouhodobému investorovi dobře posloužit. Příkladem může být softwarová společnost Palantir, která se zabývá analýzou dat. Velice dobré finanční ukazatele má třeba i nizozemská stavební firma Heijmans.

Příležitosti se po novoročním výprodeji začaly otevírat také v technologickém sektoru, i když zatím se jedná spíše o spekulativnější investice. Nabízí se třeba Unity Software, softwarový vývojář se zaměřením na metaverse. Společnosti se zatím nepodařilo dosáhnout zisku, ale investoři s touto firmou sázejí hlavně na budoucnost. A kdo by chtěl skutečně využít nízkých cen, mohl by se podívat na akcie společnosti Peloton, které ze svých pandemických maxim již propadly o více než 80 %. Nízký dluh a rostoucí tržby jsou zajímavé, obrázek ale kazí očekávaná ztráta v letošním roce. V případě dalšího propadu cen kryptoměn bych pozornost zaměřil i jejich směrem.

Částku bych rozdělil tak, že bych za 70 tisíc Kč nakoupil zavedené a "bezpečné" firmy se silnými finančními výkazy, za 20 tisíc Kč bych pořídil akcie spekulativnějšího charakteru a zbývajících 10 tisíc bych nechal na kryptoměny.

Štěpán Pírko (Bohemian Empire)

Radu konkrétnímu investorovi samozřejmě bez znalosti jeho investičního horizontu a rizikového profilu nelze dát. Kromě částky 100 tisíc Kč proto předpokládám střední toleranci k riziku (ukazatel SRRI 4) a investiční horizont pět let. Takovému investorovi bych navrhl následující portfolio:

  • 40 % akcie (iShares Core MSCI World UCITS ETF USD)
  • 20 % nemovitosti (nemovitostní fond, například korunový Conseq realitní)
  • 20 % fyzické zlato a stříbro (například 4krát zlatý slitek 1g Argor Heraeus SA a 1krát stříbrný slitek 500g Heraeus)

Pavel Hadroušek (Fio banka)

Investovat v roce 2022 bude složitější. Akciové indexy za sebou mají růstovou jízdu a finanční trhy budou mít k dispozici méně nové likvidity. Dlouhodobý býčí trend by nicméně ještě skončit neměl. Začátek roku naznačil, jak vidí většina investorů další měsíce. Peníze nyní proudí do hodnotových titulů, které by měly těžit z rostoucích inflačních očekávání. Z toho ostatně těží i evropské trhy, protože na starém kontinentu mají sídla spíše cyklické než technologické firmy.

Celkově by se letos mohl vyplatit aktivnější přístup k investování. Současná vyšší volatilita nahrává možnosti rozložit nákupy a mít k dispozici hotovost při korekcích na trhu, případně volit v průběhu roku také přesun mezi sektory. Pokud by inflace zaznamenala v průběhu prvního kvartálu svůj lokální vrchol, nemusí být nakonec druhé pololetí až tak špatné ani pro technologické akcie.

Vzhledem k ústupu pandemie (doufejme v něj) by mohla být zajímavá investice do akcií cestovní kanceláře TUI. Přes ETF bych pak volil také investici do německého indexu DAX. Po poklesech bych se nebál dlouhodobě investovat do biotechnologického sektoru, a to také pomocí ETF. Zajímavým tématem je a bude virtuální realita, a proto bych menší část peněz vložil do akcií americké firmy Unity Software. Klidnějším přístavem pro korunové investory mohou být dividendové firmy jako Komerční banka a ČEZ, ten navíc těží z vývoje na trhu s elektřinou.

Roman Koděra (J&T Banka)

V roce 2022 se musejí investoři připravit na vyšší volatilitu než v roce 2021. Loňský rok byl totiž v mnoha ohledech výjimečný a se 70 novými historickými maximy indexu S&P 500 pravděpodobně na pár let nepřekonatelný. To ale neznamená, že by lidé měli přestat investovat. Je naopak důležité pokračovat v dlouhodobém plánu a budovat nebo přes investice uchovávat hodnotu majetku.

V případě alokace 100 tisíc Kč bych se (nadále) soustředil na pravidelné investice. Největší podíl by měly mít dividendové, tedy hodnotové akcie a fondy na ně zaměřené. Tyto firmy generují hotovost, a protože jsou autory cenotvorby, budou schopné reagovat na všudypřítomnou inflaci a i případné razantnější akce Fedu a dalších centrálních bank budou schopné absorbovat lépe než růstové společnosti, které k růstu využívají finanční páku, jsou více zadlužené a negenerují dostatečnou hotovost.

Na českém trhu tyto parametry splňují ČEZ a Komerční banka, v zahraničí se lze zaměřit na společnosti z energetického sektoru nebo firmy jako McDonald's, Nike nebo Siemens. V rámci komplexního řešení v rámci nabídky profesionálních správců pak lze zvolit dividendové fondy.

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)

Částka 100 tisíc Kč se hodí k obstarání si záchranného balíčku pro případ, že by se manická fáze na trzích přetavila v paniku. Trhy mají za sebou pěknou jízdu, na které mnozí zajímavě vydělali. Varovných signálů je přitom všude spousta – ocenění (zejména amerických) akcií je vysoké, výnosy dluhopisů i přes vysokou inflaci stále historicky extrémně nízké, hodně páky ve finančním systému a hlavně přesvědčení mezi obyčejnými lidmi, že riziko na trzích v podstatě neexistuje a vydělávat na nich je snadné. Zároveň sledujeme pohasínání pandemických hvězd typu Zoomu, Pelotonu nebo kryptoměn. Připadá mi to jako prosluněný den na sjezdovce, kde plno lidí jezdí jen v tričku nebo popíjí koktejly ve skibaru, ale na horizontu se sbírají mračna a začíná pofukovat.

Jízda na trzích může pokračovat, ale pokud se situace zhorší, překvapení to nebude. Kombinace rostoucích sazeb, vyšších mezd a následného poklesu marží může tržní náladu pokazit. K tomu přidejme páku a nucené prodeje (loňská kauza Archegos budiž příkladem) nebo šikanu investičních superstar ze strany úřadů (nejen Čína umí své šampiony pěkně potrápit, Microsoft by mohl vyprávět).

To vše může znamenat drsné probuzení ze slunné idylky do vánice a paniky, ve které se všichni budou snažit dostat ze sjezdovek do bezpečí. Nebudu předstírat, že jsem tak smart, abych uhádnul vrchol boomu, vše prodal a "prchnul ze sjezdovky", takže mám stále zainvestováno. Není ještě potřeba panikařit, medvědí varování se mnohokrát nenaplnila. Ale je dobré být alespoň trochu připraven.

Pořádným lyžařským oblečením a balíčkem rychlé pomoci jsou v investičním světě například put opce na akciové či dluhopisové indexy nebo reverzní ETF na tyto indexy. Tedy nástroje, které – jak doufám – nebudou potřeba, ale je dobré je mít po ruce.

Tomáš Daňhel (Saxo Bank)

Finanční trhy letos přinesou mimořádné množství příležitostí a více než jindy bude záležet na tom, jak budou uchopeny. Žně budou mít nejen tradeři, kterým současná rozkolísaná situace vyhovuje, ale také investoři. Zvláště pak v případě, že nebudou hladoví po krátkodobém úspěchu a budou dodržovat základní pravidla, zejména s ohledem na časový horizont.

Když trhy rostou, lidé často otálejí s investicí, jelikož jsou ceny poblíž historických maxim. Čekají na korekci. Ta přitom nakonec vždy přijde. Není otázkou, zda k ní dojde, ale kdy. Když k ní dojde, je to dobrá příležitost začít nastupovat do pozic. Finanční trhy jsou místem, kde se distribuuje kapitál, a to obvykle od nedočkavých k těm trpělivým.

Portfolio je potřeba budovat postupně, nikoli pouze pro jeden rok. Zastoupení by v něm měly mít všechny základní třídy aktiv a jejich váhy budou záviset na očekávaném výnosu a vztahu konkrétního investora k riziku. Část portfolia by podle mě měly tvořit technologické tituly, a to jednotlivě nebo formou indexu. Na současnou zvýšenou volatilitu pak lze spekulovat pomocí indexu volatility VIX, který zároveň poslouží jako zajištění pro akciové portfolio.

Branislav Soták (Patria Finance)

Řekl bych, že rok 2022 bude mít z investičního hlediska dvě tváře. Úvod roku, respektive první pololetí by se mělo nést ve znamení ekonomického cyklu a inflace. V této souvislosti je pro finanční trhy nejdůležitější reakční funkce monetární politiky, zejména v případě politiky Fedu. Výhled přísnějších měnových podmínek by se měl dále odrážet ve výnosové křivce, přičemž rostoucí (reálné) výnosy obecně přejí hodnotovým titulům na úkor těch růstových, byť je to v posledních letech zřídkavá konstelace. Ze stejného důvodu nyní nedoporučujeme dluhopisové investice.

Za předpokladu postupné normalizace inflace by pak v dalším průběhu roku mohlo docházet k sektorovým rotacím. Ke slovu by se opět mohly dostat růstové tituly hojně zastoupené třeba v odvětvích IT nebo komunikačních služeb. Obdobně ostatně vypadal i loňský rok, kdy se růst výnosů koncentroval do prvního kvartálu.

Jelikož je však inflační výhled kvůli pandemii hodně nejistý, soustředil bych se nyní na první pololetí. Pro ně preferujeme spíše cyklické expozice ve valuačně atraktivnějších segmentech akciového trhu. Nabízím jeden regionální, jeden sektorový a jeden akciový tip pro prvních šest měsíců roku.

Evropa: Přestože mezi rozvinutými akciovými trhy obvykle preferujeme USA na úkor Evropy, výše popsané podmínky by měly vyhovovat spíše evropskému akciovému trhu, který je z hlediska ocenění o poznání méně napjatý, přičemž se nyní může opřít o větší podíl cyklických a na výnosy citlivých sektorů s kratší durací očekávaného cash flow.

Banky: V sektorovém kontextu těžko najdeme vhodnější expozici na rostoucí výnosy, než jsou banky. Ty jsou valuačně stále atraktivní, což je momentálně samo o sobě vzácné. Budou se moci opřít nejen o pokračující ekonomický růst podporující kvalitu úvěrových portfolií, ale také o vyšší úroky a očekávanou vyšší volatilitu na trzích, která by měla udržovat nadstandardní výkonnost investičních divizí bank. Úrokový cyklus přeje spíše americkým bankám, nižší valuace pak těm evropským. Vhodným instrumentem mohou být třeba (poplatkově) levné a likvidní sektorové ETF, jichž je na trhu dostatek. Hlavními riziky pro bankovní sektor jsou rychle rostoucí mzdové náklady a vysoká srovnávací základna z loňska, kdy zejména americké banky rychle rozpouštěly objemné rezervy nahromaděné v prvním pololetí 2020.

Berkshire Hathaway: Pro akciové investory s větší averzí k riziku přidám firmu, která disponuje atraktivní směsí klíčových charakteristik. Těmi jsou zdravá bilance, přiměřená valuace, čtvrtina tržní kapitalizace představovaná podílem v Applu, další čtvrtina krytá hotovostí v rozvaze, zbytek rozvrstven v celkem příhodném mixu finančních, cyklických a defenzivních aktiv.

Pro investory s větším rizikovým apetitem může být černým koněm letošního roku Čína (třeba hongkongský index Hang Seng), která před sjezdem tamní komunistické strany pravděpodobně povolí otěže hospodářské politiky. Stále se ovšem jedná o velice rizikovou sázku, a tudíž nedoporučuji do Číny alokovat větší část akciových portfolií.

Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 3. 2023 12:07
Proč se (ne)bát pádů malých bank v USA, když jsou ve slevě Komerční banka nebo Erste?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
28. 3. 2023 10:28
Petr Šimíček (Valori Fund): Investice do pohledávek jsou zajímavé svými výnosy i jako diverzifikační…
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úvěry
Přestat sledovat