Anketa: Jsou čínské firmy po výprodejích nákupní příležitostí, nebo hrozí jejich delisting z amerických burz?

V posledních týdnech se pod výrazný prodejní tlak dostaly čínské akcie, což se naplno týkalo i těch, které jsou listované na amerických burzách. Důvodem byl tlak čínských regulátorů, který je podle analytiků nejspíše snahou ukázat velkým podnikům, že je potřeba držet určitou linii. Investory v týdnu částečně uklidnilo vyjádření čínských autorit, podle kterého čínské firmy, které budou plnit všechny požadavky, budou moci nadále vstupovat na americké akciové trhy. Na téma jsme se zeptali domácích tržních expertů.

Petr Lajsek (Colosseum)

Současný výplach na čínském trhu vytvořil podle mého názoru velice zajímavé příležitosti, otázkou však je, zda bude tento tlak přetrvávat a na co čínský regulátor udeří příště. Alarmující je zejména záměr přetvořit vzdělávací společnosti na neziskovky. Velké společnosti jako Tencent Holdings a Alibaba se však nyní obchodují i díky zvýšenému riziku za velice ceny. Obě mají na čínském trhu prakticky monopol, což bývá pro investory pozitivní. V Číně jim tato pozice naopak uškodila, tamní regulátoři usilují o ochranu hospodářské soutěže.

V lepší pozici může být Tencent, jehož akcie se neobchodují na hlavních amerických burzách. Společnost již oznámila plnou spolupráci s úřady. U firem jako Alibaba a Baidu je situace komplikovanější, těm může teoreticky hrozit i delisting z burz v USA, a investoři tak mohou čelit velkému riziku. Alibaba trpí od zrušení IPO své dceřiné Ant Group a aktuálně se obchoduje pod 200 USD za akcii, což je velice atraktivní cena. Složitý čas pro IPO v USA si vybrala společnost DiDi (čínská konkurence Uberu a Lyftu), která na trhy vstoupila koncem června. Od té doby její akcie prudce oslabily.

K delistingu u známějších titulů snad nedojde. Tlak na čínské akcie na amerických trzích je cítit již delší dobu a je dobré říci, že u některých společností právem. Na americké trhy dříve vstupovaly i společnosti, o kterých se příliš nevědělo a jejichž činnost byla pochybná. Tlak na čínské firmy je nyní i ze strany Číny, které se příliš nelíbí získávání kapitálu od západních investorů a výplata pobídek západním institucím. Čínských IPO na amerických trzích tak jistě ubude. U společností jako Alibaba a Baidu bych se ale delistingů neobával, v jejich případě by totiž přišlo o hodně peněz mnoho důležitých institucí a investorů.

U čínských akciových titulů jsme v posledních dnech sledovali korekci výše, která odráží snahy regulátorů o návrat ke klidnějšímu stavu. Situace je však nadále napjatá a investoři by měli pozorně vážit podstupované riziko.

Akcie čínských firem na amerických burzách a OTC trhu
zdroj: Google Finance

Ján Hladký (Patria Finance)

Náš postoj k čínským firmám byl v některých případech pozitivní díky velice dobrým hospodářským výsledkům a lákavým valuacím. Po poslední vlně zpřísňování regulace v Číně si ale musíme přiznat, že nejde o dočasnou epizodu, ale o dlouhodobý systémový problém, který neumožní valuacím směřovat k západním úrovním, ale naopak bude u čínských firem udržovat určitý diskont. Jak velký, je samozřejmě otázka, situace je momentálně hodně rozbouřená.

Čína systematicky míří k větší kontrole nejen nad velkými IT firmami a poslední zprávy nebyly první a zřejmě ani poslední svého druhu. Spolu s přetrháváním vazeb zvláště ve strategických odvětvích je tu také rostoucí (a podle nás již značné) riziko, že se některé čínské firmy přestanou na amerických burzách obchodovat. Již nyní některé americké fondy musejí rušit pozice v čínských společnostech. Také si myslíme, že čínská vláda nakonec nedovolí, aby se domácí firmy podvolily americkým požadavkům (audity a podobně), aby mohly zůstat na tamních burzách. Spolu s těmito riziky hrozí další odliv peněz západních investorů.

Delisting z burz v USA by fakticky znamenal pro ADR tituly přesun na OTC trhy (kde se obchoduje například Tencent), přičemž dané akcie by byly dále obchodovány na trzích v Hongkongu nebo jinde v Číně. Hrozbou pro zahraniční akcionáře čínských firem tedy není ztráta kompletních pozic, ale skutečnost, že bez listingu v USA bude muset dané tituly vyprodat spousta fondů včetně ETF, případně budou výrazně zmenšovat své pozice. A to s sebou vezme ceny těchto akcií.

Delisting z důvodu nedostatečné kontroly a auditu je pak otázkou několika let. Nová pravidla byla v USA schválena v prosinci loňského roku, takže k prvnímu delistingu jimi podmíněnému by mohlo dojít v lednu 2024. Tak daleko trh ještě nehledí, zatím se soustředí spíše na zmiňovanou stupňující se regulaci. Nešťastné ale je, že v praxi nikdo tak docela neví, jak by případný delisting vypadal. Analogicky by se i v tomto případě ADR zastupující čínské tituly na amerických burzách nejspíše stáhly takzvaně mimo parkety (OTC trhy). A v takovém případě by jejich majitelé museli přijmout nižší ceny, než jaké jsou nyní na burzách.

Radim Dohnal (Capitalinked.com)

Myslím si, že delisting čínských akcií z amerických burz nehrozí. Znamenal by totiž zásadní prohloubení čínsko-americké obchodní války. Čekám nicméně další prorůstání komunismu a socialismu do struktur a vedení úspěšných čínských firem.

Z pohledu čínské komunistické strany je levnější, když se na destrukci hodnoty (v důsledku prorůstání komunismu a socialismu) budou podílet i zahraniční investoři, než když ji celou zaplatí domácí (čínská) ekonomika. To bude mít negativní dopad na mezinárodní vztahy Číny a atraktivitu jejích firem pro zahraniční investory, ale pokud se bude tento dopad dávkovat postupně, bude jen dočasný. Potvrzuje se, že na emerging markets je rizikem číslo jedna to politické, hned za ním je pak riziko komoditního cyklu.

Akcie čínských firem na burzách v Číně a Hongkongu
zdroj: Google Finance

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

Investování v Číně vždy bylo spojeno s vyšší mírou politického rizika. To se nyní částečně naplňuje. Atraktivnější ocenění (P/E) nebo růstový potenciál ještě neznamenají výraznější zisky z investic do akcií, pokud čínská komunistická strana výrazně zreguluje byznys daných firem, omezí či zdaní výplaty dividend zahraničním investorům nebo svými kroky dovede situaci k delistingu akcií z burz. Politika přitom v Číně hraje prim. Peníze investované do čínských titulů pak investoři nemusejí vidět, byť výkazy firem jako Baidu, Tencent a jim podobných hovoří o úžasně levně oceněných akciích (ve srovnání s americkým indexem Nasdaq 100 nepochybně).

Toto riziko by investoři měli brát v potaz. Je to podobné jako s výnosem z nákupu a pronájmu dovolenkového apartmánu v Albánii ve srovnání s bytem v Praze. Albánie také bude na papíře slibovat mnohem vyšší procenta, ale znalost rizik, místních poměrů a zkušenosti jsou ta pravá hodnota, protože jejich nedostatek může zhatit celou investici. Zvláště v Číně, jejíž systém drobní investoři pořádně neznají a nerozumějí mu.

To platí také o auditu finančních výkazů a západních standardech, jako je například zákaz takzvaného insider tradingu. Nedělám si iluze, že by se čínská byrokracie držela stranou. Úředníci a pohlaváři zřejmě velice rádi prodávají západním investorům během dnů před zveřejněním horších hospodářských výsledků nebo nové regulace akcie, jejichž cena následně klesne o jednotky až desítky procent, byť se do té doby zdály levné.

Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat