Anketa: Kam se dále vydají akcie?

Americké akcie v posledních dnech posunují své pětileté rekordy, český index PX se drží nad 1 000 body a poblíž maxim od března 2009 jsou i akcie v Evropě (index Stoxx Europe 600). Výsledková sezóna vyznívá sice smíšeně (firmy většinou překonávají odhady trhu, ale ty jsou nastaveny hodně nízko), investoři se ale cítí na trzích komfortně díky odsunutí debaty o dluhovém stropu v USA a zlepšující se situaci na evropských dluhopisových trzích. Jaký směr akciím předpovídají čeští investiční profesionálové?

Milan Vaníček

Hlavní analytik, J&T Banka

Domnívám se, že optimismus na akciových trzích bude ještě nějaký čas přetrvávat, a to do nejbližší rizikové události, což může na konci února být vyjednávání o výdajové straně fiskálního útesu v USA.

Prozatím není na trhu výraznější impulz, který by zmírnil příliv prostředků do akciových fondů, respektive všeobecný přiliv likvidity do systému.

Aleš Jandejsek

Makléř, brokerjet ČS

Současný stav, kdy akciové trhy udržují svá lokální maxima, přičítám probíhající výsledkové sezóně, uvolněné měnové politice centrálních bank a velkému množství volných zdrojů, které plynou do rizikovějších finančních instrumentů.

Překoupenost akcií a nedořešené problémy americké ekonomiky by mohly vést ke krátké technické korekci ze současných hodnot. V průběhu roku očekávám další růst akciových trhů a dorovnání historických maxim amerických i evropských indexů.

Michaela Lojínová

Makléřka, Cyrrus

Očekávám, že akciový růst potrvá maximálně jeden až dva měsíce, tedy do konce výsledkové sezóny a do objasnění postupu Spojených států v otázce dluhového stropu.

Pavel Ryska

Analytik, J&T Banka

Současné tempo růstu akciových indexů považuji za neudržitelné, protože se stále více vzdaluje od ekonomické reality. Ekonomický růst v USA je pomalý, v Evropě je recese, pouze v Asii růst pokračuje.

Růst cen akcií tak odráží spíše obrovské množství peněz v systému než fundamentální zlepšování výkonnosti. Podle mého názoru nevydrží déle než několik měsíců.

Martin Krajhanzl

Analytik, Česká spořitelna

Myslím si, že přijde mělká korekce, ale pak indexy ještě porostou. Výraznější korekci bych čekal až v květnu nebo červnu. Pokračuje měnové uvolňování ze strany světových centrálních bank, které je protiváhou případně slabších makrodat.

Tento protiargument by mohla zlomit jen startující inflace, která je zatím jen v náznacích, odložení řešení amerického fiskálního útesu na květen nebo trend pozitivních toků peněz do akciových fondů.

Josef Němý

Analytik, Komerční banka

Aktuální názor skupiny Société Générale a Komerční banky je, že růst na akciových trzích bude letos pokračovat. Ocenění akcií je totiž stále zajímavé a ekonomické prostředí se pomalu zlepšuje.

Na druhou stranu, i v růstovém trendu nastávají korekce. Akciovým trhům se obvykle příliš nedaří v období přibližně od května do září, v letošním roce by ale podle mého názoru nějaká korekce mohla přijít i dříve, protože hlavní indexy soustavně rostou již od poloviny loňského roku.

František Řanda

Jednatel a makléř, Czech Invest Solutions

Z mého pohledu dosáhly trhy lokálních maxim a vzhledem k průběhu výsledkové sezóny se může zdát, že růstový potenciál by mohl být již vyčerpaný. Hlavní akciové indexy připsaly v posledních dvou až třech měsících více než 10 % a jistě by jim prospěla alespoň kosmetická korekce.

Pro nejbližší měsíce tedy očekávám zpomalení růstu a případnou stagnaci.

Z pohledu technické analýzy je však prostor na indexu S&P 500 k vzestupu na cca 1 550 bodů (3 až 4 %). Nezasáhne-li trhy nějaká neočekávaná zpráva, lze z historického vývoje očekávat změnu v jarních měsících. Rád bych také odkázal na slova klasika: "Sell in May and go away."

Akcie: Cenový vrchol je ještě před námi
Existuje nějaký typický vzorec chování akcií z různých sektorů během různých fází býčího trhu, zejména během cenových vrcholů? Otázka, která je velice aktuální. Současný růst akcií trvá s korekcemi již 4 roky, čili "přesluhuje" - průměrný býčí trh trvá 3,8 roku. Konec nemusí přijít hned, ale je dobré se na něj připravit.

Úprk do akcií pokračuje, ale dluhopisy nevyklízejí pozice
V lednových týdnech přiteklo do akciových fondů v USA postupně 26,6 miliardy USD, 21,9 miliardy USD a 16,6 miliardy USD. Mnozí mluví o velké rotaci z dluhopisů do akcií a podobně, akciová rally vyhnala akcie na pětiletá maxima. Investoři do dluhopisů ale zdaleka svůj boj o výnosy nevzdávají.

ČS: Únorová akciová strategie pro české akcie (vyšší cílová cena pro index PX)
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro únorové obchodování? Aktuálně zvyšují cílovou cenu pro Index PX na 1 070 bodů.

Světové akcie
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…