Anketa: Kdo je podle vás vítěz, a kdo naopak poražený výsledkové sezóny na pražské burze za 4Q2010?

Investiční web se ve spolupráci s deníkem E15 zeptal šesti investičních odborníků, kde je v rámci proběhnuvší výsledkové sezóny na pražské burze nejvíce přesvědčil, a naopak nejvíce zklamal. Mezi vítězi byla nejčastěji skloňována tabáková společnost Philip Morris ČR, mezi poraženými často nechyběla těžká váha v indexu PX - elektrárenský ČEZ.

Michal Stupavský, portfoliomanažer, Conseq

Za vítěze české výsledkové sezóny považuji Komerční banku, jejíž čistý zisk za 4. kvartál ve výši 3,4 miliardy korun výrazně překonal odhady analytiků. Hlavním důvodem byly především vyšší než očekávané čisté úrokové výnosy. Za celý rok 2010 Komerční banka dosáhla nejvyššího zisku v historii (13,3 miliardy korun).

Management navíc navrhl vyplacení dividendy ve výši 270 korun na akcii, což momentálně odpovídá vysokému 6% dividendovému výnosu.

Za poraženého považuji společnost Unipetrol, která za 4. kvartál oznámila čistou ztrátu ve výši 68 milionů korun. Ta byla především důsledkem velice slabé výkonnosti rafinérského segmentu, jenž zaznamenal provozní ztrátu 27 milionů korun, přestože bylo rafinérské makroprostředí při modelové rafinérské marži na úrovni 4,5 dolaru za barel velice slušné.

Společnosti navíc stále chybí jasná dlouhodobá byznys strategie a dividendová politika.

Petr Hlinomaz, burzovní analytik, BH Securities

Za vítěze lze označit asi Komerční banku a Philip Morris ČR, které překvapily trh rozdělením vyšší dividendy, i když sám za sebe bych se v obou případech přimlouval pro konzistentní a predikovatelnou dividendovou politiku.

Jako poražené vidím asi opět developery. ECM ještě sice nezveřejnila výsledky, ale v podstatě se stále jedná o bytí či nebytí, a usuzuji tak i z ticha, které vládne zhruba od poloviny prosince (poslední tisková zpráva je z 22. 12. 2010).

ORCO vypadá v číslech pěkně, ale bez účetního přehodnocení závazků (dluhopisů) by bylo ve ztrátě. Spíše bude muset ještě prodávat majetek a kladu si otázku, čím by nyní mohlo přilákat nové investory do nových projektů, a tím navyšovat kapitál a expandovat; to by se musel hodně zlepšit realitní sektor jako celek, aby si ORCO na jeho pozadí vydobylo důvěru, ale možná jsem zde příliš skeptický.

Marek Hatlapatka, hlavní analytik, Cyrrus

Vítěze výsledkové sezóny je potřeba hledat mezi tituly, které na pražské burze nejsou středem pozornosti. Zmínil bych především Philip Morris ČR, jehož akcie především kvůli nečekaně vysoké dividendě vystřelily nahoru, a také AAA Auto, jejíž akcie se v závětří pozornosti investorů staly nejvíce růstovým titulem v Praze za posledních 6 měsíců.

Nevidím žádné jednoznačně poražené v souvislosti s oznámenými výsledky. Pokud bych nicméně měl označit firmy, které investory ne úplně přesvědčily, tak bych zmínil například Unipetrol nebo Erste Group.

Milan Lávička, burzovní analytik, J&T Banka

Mezi vítěze lze zařadit Philip Morris ČR, jenž příjemně překvapil vysokou dividendou, když se rozhodl kromě 100 % zisku z roku 2010 vyplatit i celý zadržený zisk z minulých let. Dále pak Komerční banku, která reportovala výsledky výrazně nad očekáváním trhu a v době ustupující ekonomické krize dosáhla nejvyššího zisku ve své historii. Nakonec bych zmínil i mediální společnost CME. Reportovaná čísla sice nadále zůstávají poměrně slabá, nicméně ukazuje se, že i přes výrazný pokles sledovanosti TV Nova je společnost schopna si udržet své dominantní postavení na trhu reklamy na svém klíčovém trhu.

Výsledková sezóna na pražské burze tentokrát neměla žádného jednoznačného poraženého. Mírné zklamání přinesly výsledky Erste Group (na úrovni tržeb), ČEZu (nižší výhled pro tento rok) či Unipetrolu, který nedokázal kvůli jednorázovým vlivům využít příznivých tržních podmínek.

Daniel Karpíšek, burzovní analytik, IKS-KB

Jako vítěze vidím spíše menší společnosti, které buď překvapily výsledky, nebo poskytly lepší než očekávaný výhled na rok 2011. Příkladem jsou společnosti Pegas Nonwovens nebo Philip Morris ČR.

Pro mě byl poraženým ČEZ. Výsledky sice splnily očekávání trhu, nicméně výhled společnosti na rok 2011 byl slabý. To se však vzhledem k vývoji na trhu s elektřinou změnilo o 180 stupňů.

David Brzek, hlavní makléř, Fio banka

Vzal jsem to tentokrát trochu z jiného úhlu pohledu, ať je to zajímavější. Nelze to však vytrhávat z kontextu. V určitém úhlu pohledu lze za vítěze označit tabákovou společnost Philip Morris ČR, která v rámci zveřejněných čísel představila největší pozitivní překvapení. Na úrovni konsolidovaného zisku i tržeb došlo sice za celý rok k mírnému poklesu, vedení přesto navrhlo vyplatit dividendu ve výši 1 260 Kč, když se rozhodlo vyplatit i podstatnou část předchozích zadržených zisků. Meziročně se tak dividenda zvýší o více než 60 % a dramatickým způsobem předčila očekávání trhu, které bylo nastaveno lehce nad hranicí 800 Kč.

Druhým pomyslným vítězem může být developer ORCO, který po ztrátě z roku 2009 ve výši 250 milionů eur vykázal za rok 2010 zisk přes 233 milionů. Za dramatickým nárůstem ziskovosti však nestojí podstatný obrat k lepšímu na realitním trhu, ale přecenění dluhopisů v rámci restrukturalizačního programu, který ve společnosti běží.

Při alternativním pohledu může být za poraženého označen ČEZ, jenž investorům připravil opravdu velké překvapení. Samotné hospodářské výsledky za rok 2010 nebyly špatné, překonaly cíle stanovené společností a byly k rámci očekávání trhu, ale tím negativním překvapením byl způsob jejich zveřejnění. Tiskový mluvčí je omylem s předstihem odeslal emailem společně s pozvánkou na konferenční hovor a následně půl dne probíhala určitá mystifikace, než se situace objasnila.

Akcie ČR
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat