Bank of America: Do dalšího býčího trendu zbývají (jen) měsíce. Index S&P 500 pak může atakovat hladinu 6 000 bodů
Stratég Michael Hartnett z Bank of America ještě cítí prostor pro další poklesy cen amerických akcií. Jakmile ale index S&P 500 spadne k hladině 3 000 bodů, bude podle něj čas na masivní nákupy. Nový býčí trend pak prý může vytáhnout ceny na dvojnásobek.
Investoři v době, kdy trhu dominují medvědi, mohou propadat pocitu, že poklesy nikdy neskončí. Dobrou zprávou je, že na americké burze nakonec vždy skončily.
Michael Hartnett z Bank of America připomíná, že medvědí trh u indexu S&P 500 v historii v průměru znamenal pokles o 37,3 % za 289 dnů. Letos by to znamenalo, že trh dosedne na dno v den 35. výročí Černého pondělí z 19. října 1987. Index S&P 500 by se pak zastavil zhruba na zmíněných 3 000 bodů.
Po výrazných propadech trhu v uplynulých zhruba třech měsících lze přitom se solidní měrou pravděpodobnosti očekávat minimálně technický vzestup cen s tím, jak někteří investoři budou zkoušet nakupovat za stlačené ceny. Indikátor nálady na trhu z dílny Bank of America klesl na nulu, a je tedy extrémně hluboko v oblasti, která vysílá kontrariánský nákupní signál pro akcie.
Na nule se ukazatel ocitl v srpnu 2002, červenci 2008, září 2011, září 2015, lednu 2016 a březnu 2020.
Když ekonomika neměla systémové starosti (2002, 2008, 2011), zisky z držení akcií v následujících třech měsících byly silné.
Proč si nedopřát trochu optimismu, no ne? Čeští burzovní profíci, které po minulém hluboce ztrátovém týdnu (nejen) na Wall Street oslovila ČTK, jej nicméně příliš nesdílejí. "Prostředí, ve kterém se nacházejí akciové trhy po celém světě, je diametrálně odlišné od toho, které by mělo postavit základy pro udržitelný růst. Vysoká inflace zvyšuje náklady společnostem, které čelí nižší poptávce kvůli příliš vysokým cenám, jež již spotřebitele nejsou ochotní akceptovat. Z trhu mizí levné peníze, rostou úrokové sazby a Fed zahájil prodeje aktiv ze své bilance ('kvantitativní utahování'). Utahování měnové politiky ve zpomalující ekonomice může způsobit nejen další propady, ale také udusit trh klidně na několik dalších měsíců," říká analytik Štěpán Hájek ze společnosti XTB.
"Trhy prozatím na dně nejsou. Zpřísňování politiky centrálních bank znamená změnu tržního režimu. Vysoké valuace řady firem nejsou ve světle vyšších úroků nadále ospravedlnitelné," souhlasí portfoliomanažer společnosti CYRRUS Tomáš Pfeiler. Obrat podle něj nenastane, dokud nebude patrné, že medicína centrálních bank zabírá a inflace zpomaluje. Jakmile by se tento trend potvrdil, mohly by burzy opět posilovat. Nicméně Pfeiler neočekává, že by akcie například v ročním horizontu překonaly maxima z konce roku 2021.
"Ačkoli jsme opatrně optimističtí ohledně vývoje cen akcií do konce roku, aktuální propad ještě na cenové dno dosáhnout nemusel. Důvodem je to, pod jak velkým tlakem jsou a budou marže firem," dodává analytik ze společnosti Portu Filip Louženský. Marže ve Spojených státech posledních 20 let rostly, a je tak ve hře oprávněná obava, že se budou snižovat.