Burzovní kalendář (11. 1. - 15. 1. 2021)

Bez ohledu na to, jak přesně skončí jeho funkční období, čekají Donalda Trumpa poslední dny v úřadu prezidenta Spojených států amerických. Vedle dávky ekonomických údajů a informací týkajících se pokračující pandemie covidu-19 se investoři zaměří také na začínající výsledkovou sezónu.

Image
Makléř - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Ohlédnutí

V prvním týdnu roku 2021 se investoři zabývali mimo jiné doplňujícími volbami do amerického Senátu, zprávy ohledně vakcín na covid-19, jednání OPEC+ a také na nepokoje ve Washingtonu.

Doplňující volby do amerického Senátu se konaly v Georgii a měli z nich vzejít poslední dva senátoři. Trh očekával úspěch alespoň jednoho republikánského kandidáta, a tedy určitou rovnováhu sil v Kongresu. Nicméně obě křesla připadnou demokratům, což teoreticky umožní nastupujícímu prezidentovi Joeu Bidenovi snadněji prosazovat volební program. Trh se nejdříve obával například růstu firemních daní, ale tuto obavu přebilo očekávání možné další fiskální podpory ekonomiky.

Evropská unie povolila v nouzovém režimu užívání vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna, čímž se fakticky navyšují kapacity potřebné pro proočkování populace.

Jednání skupiny ropných těžařů OPEC+ dospělo k dohodě na tom, že vzhledem k současné situaci kolem pandemie téměř upustí od zvyšování produkce v únoru a březnu. Většinu omezení nabídky na sebe vzala Saúdská Arábie. Další postup se bude dohadovat na březnovém setkání.

Nepokoje ve Washingtonu spojené s procesem potvrzení vítěze prezidentských voleb v Kongresu jen uspíšily rozhodnutí Donalda Trumpa, že po velkých průtazích předá moc Joeu Bidenovi. Twitter a později Facebook, Google nebo Amazon v reakci na Trumpovy výroky na adresu zmanipulování voleb a podněcující k násilí zablokovaly prezidentovy oficiální profily.

Světová banka po půl roce zaktualizovala svá ekonomická očekávání. Globální ekonomika by podle nejnovějších předpovědí měla v roce 2021 vzrůst o 4 % (v červnu očekávala Světová banka +4,2 %), americká o 3,5 % a evropská o 3,6 %. Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím růst bude další šíření koronaviru a rychlost očkování. Každé zpoždění se rovná nezanedbatelné ekonomické ráně. "Mimo jiné banka upozorňuje, že epidemie neovlivní růst jen v nejbližších letech, ale může vést k celé ztracené dekádě. Jednotlivé společnosti budou kvůli nejistotě a slabému růstu omezovat investice. Roli má hrát i slabší vzdělávání a přetrvávající nezaměstnanost. Naději vidí Světová banka v rozsáhlých reformách podporujících investice do lidského a fyzického kapitálu," uved ve shrnutí dění na trzích Martin Luňáček z robo-advisory platformy Portu.

Akcie Tesly posílily za týden zhruba o pětinu a tržní kapitalizací firma překonala dalších 10 největších automobilek světa dohromady. Mimo to překonala Tesla ve velikosti i Facebook, a je tak pátou největší americkou společností. Elon Musk díky tomu pokořil Jeffa Bezose z Amazonu a stal se nejbohatším člověkem na světě. Jeho jmění dosáhlo objemu 195 miliard dolarů.

Hned dvakrát NYSE změnila názor, ale nakonec rozhodla o vyřazení akcií tří čínských telekomunikačních firem. Nad těmi má mít údajně kontrolu čínská armáda. Společnosti China Telecom, China Mobile a China Unicom tak v návaznosti na rozhodnutí Donalda Trumpa zmizí z amerického obchodování. Tím to ale nemusí skončit, mluví se také o tom, že USA zakážou Američanům investovat do společností Alibaba a Tencent.

Až na nepokoje ve Washingtonu byly hlavní uvedené faktory spíše pozitivní pro akciové trhy. Americké akciové indexy si po pondělním výprodeji a následném růstu celkově připsaly okolo dvou procent, okolo tří procent přidaly západoevropské akcie a index pražské burzy PX posílil o 4,7 %.

Nejvíce rostoucí akcií týdne na burze v Praze byla Pilulka (+14,5 %). Firma zveřejnila první vybrané údaje o hospodaření od svého vstupu na veřejný trh. Představené tržby (meziročně +36 %) byly lehce nad odhady samotné společnosti a potvrzují silný růst on-line tržeb celkově.

Žádná ze sledovaných akcií na BCPP pak nezaznamenala za týden ztrátu. Pouze stagnaci vykázaly Tatry Mountain Resorts (na firmu nepříznivě dopadá vývoj pandemie kvůli omezením v lyžařských střediscích) a PFNonwovens (firma nakonec bude pořádat valnou hromadu, která potvrdí vytěsnění minorit za 719,5 Kč za akcii, distanční formou na přelomu ledna a února).

Pražská burza v pátek vzrostla o víc než 2,3 %, za týden index PX stoupl téměř o 5 %

Evropské akcie v pátek opět rostly, mají za sebou nejlepší týden od listopadu

Americké akcie v pátek posílily díky nadějím na nová stimulační opatření, za týden hlavní indexy přidaly kolem 2 %

Výhled

V týdnu od 11. ledna budou investoři dále sledovat dění ve Washingtonu. Jde o poslední kompletní týden, který má "odsloužit" stávající prezident Donald Trump. Je otázka, zda ještě má čím překvapit, násilnosti na Kapitolu v uplynulém týdnu ale snad byly lekcí i pro něj, že si zkrátka nemůže dovolit úplně cokoli.

Podstatný bude další vývoj pandemie a průběh očkování. Vakcinace probíhá v USA i v zemích Evropské unie, zároveň jsou ovšem rekordní počty hospitalizovaných i nových zjištěných případů.

Koncem týdne začne v Americe výsledková sezóna za loňský čtvrtý kvartál. V centru pozornosti budou zejména finanční společnosti jako BlackRock, JPMorgan, Citigroup nebo Wells Fargo.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. ledna

"Přestože obchodní rok 2021 začal denním poklesem o 1,48 %, další čtyři seance posunuly týdenní svíčku indexu S&P 500 do zisku 1,83 %. Historická maxima se tedy posouvají i zkraje nového roku. Týdenní i denní grafy indexu S&P 500 jsou v býčím nastavení. Nejbližší support je na 3 700, tedy na zavírací ceně ze 4. ledna. Významným a důležitým supportem je zóna 3 550 až 3 600. V případě sestupu indexu pod ni by se výhled změnil na negativní. Na druhé straně rezistence teprve čeká na své určení," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Růst cen akcí pokračoval i v prvním lednovém týdnu, a to navzdory divokému vývoji politického prostředí ve Washingtonu. Predikce pro rok 2021 jsou optimistické a vycházejí z předpokladu úspěšného zvládnutí pandemie díky očkování a pokračující vládní podpoře ekonomiky," doplnil Košťál. "Růst na trzích trvá již devět měsíců, tedy od konce března 2020. Sledujeme série zelených týdenních svíček občas proložených nějakou tou červenou. Zahájení roku bylo možná až nečekaně optimistické, a tak lze předpokládat dříve či později sestup k některému z klouzavých průměrů s rizikem obratu trendu. Začíná výsledková sezóna za čtvrtý kvartál, poslední tvrdě meziročně ovlivněná pandemií negativním směrem. V průběhu roku naopak analytici vyhlížejí prudké ožívání ziskovosti firem. Kolik z něj je již v cenách akcií zohledněno?"

Z makroekonomických údajů budou v USA sledované zejména ve středu inflace za prosinec a v pátek prosincové statistiky z maloobchodu a průmyslu a také předběžný lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. V Číně vyjdou ve čtvrtek data z mezinárodního obchodu, přičemž export by měl lehce tratit na růstové dynamice, zatímco dovoz by měl růst o něco rychleji.

V Evropě zaujmou ve středu data z průmyslu a také veřejné vystoupení šéfky ECB Christine Lagardeové. V Česku pak rovněž v polovině pracovního týdne vyjdou statistiky z maloobchodu a spotřebitelská inflace.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky

  • Po bezprecedentních výtržnostech v americkém Kapitolu, které byl Donald Trump nakonec přinucen odsoudit, se nyní zdá předání moci Joeu Bidenovi jako hladká záležitost. Vzhledem k těsné demokratické většině v obou komorách Kongresu trhy pozitivně vnímají budoucí stabilitu a šanci na významnější fiskální podporu americké ekonomiky.
  • Pondělí by mělo přinést povzbudivá data reflektující investorský sentiment v eurozóně v podobě indikátoru od společnosti Sentix.
  • Publikovaná solidní čísla o německé průmyslové produkci za listopad stojí za očekávaným vzestupem produkce v celé eurozóně o 0,2 % meziměsíčně. Navzdory další vlně nemoci covid-19 tak existuje velká šance, že průmysl přispěl k hospodářské dynamice v závěrečném čtvrtletí loňského roku pozitivně.
  • Ve čtvrtek se z Německa dočkáme zprávy o HDP za celý loňský rok, ze které odhadneme i výkonnost tamní ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí. Pokud se naplní náš předpoklad celoročního poklesu o 5,1 %, bude to pro závěrečné čtvrtletí roku 2020 znamenat mezikvartální pokles na úrovni 0,5 %.
  • Ve Spojených státech se pozornost zaměří na středeční inflační data a páteční statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové produkce. Jádrová inflace by se meziměsíčně měnit neměla, růst zaznamenaly ceny pohonných hmot. Maloobchodní tržby byly samozřejmě negativně ovlivněny restrikcemi kvůli pandemii, z hlediska struktury tržeb z toho těží internetové prodeje, které lámou historické rekordy. Silné indikátory nálady a nízká úroveň zásob v americké ekonomice jsou příslibem pro to, aby tamní průmyslová produkce jako celek dále solidně rostla podobně, jako to vidíme v Evropě.
  • Ve středu budou zveřejněna tuzemská data k inflaci a maloobchodním tržbám. Meziroční růst spotřebitelských cen za prosinec zřejmě dále zmírnil na 2,6 %. Dynamika by se tak nacházela 40 bazických bodů pod prognózou ČNB. Nadále předpokládáme vysokou jádrovou složku (3,6 % meziročně). Pokud jde o maloobchodní tržby, čísla za listopad budou primárně ovlivněna pandemickou situací a zavřením většiny kamenných obchodů. Kvůli tomu se obáváme poklesu maloobchodních prodejů.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat