1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Investory čeká týden, kterému budou dominovat úterní data o americké inflaci a čtvrteční měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Výsledkovou mozaiku na Wall Street doplní mimo jiné Lennar nebo Dollar General a v Evropě E.ON, Volkswagen, Generali či BMW.
V uplynulém týdnu trhy ve Spojených státech i v Evropě klesaly, index S&P 500 se už prakticky vrátil na úroveň z konce loňského roku. Nervozita na burzách v závěru týdne zesílila poté, co kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. SVB se specializuje na technologické společnosti podporované rizikovým kapitálem a její krach je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard USD a vklady 175,4 miliardy USD. Analytici oslovení agenturou Reuters ale nepředpokládají, že by se měly problémy SVB rozšířit na celé odvětví.
Sledovaná byla rovněž vystoupení šéfa Fedu Jeromea Powella v americkém Kongresu. Guvernér Fedu nejdříve na půdě Senátu a později ve Sněmovně reprezentantů řekl, že Fed bude muset zřejmě zvýšit sazby více, než se čeká, a uvedl rovněž, že je připraven postupovat razantněji, pokud souhrn přicházejících informací naznačí, že je potřeba přijmout tvrdší opatření, aby se podařilo dostat inflaci pod kontrolu.
"Akcie v minulém týdnu zažily nejhlubší propad za poslední období, nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 3,6 %. Na druhou stranu se dařilo dluhopisům, do kterých mnoho investorů v prostředí silně zvýšené averze vůči riziku přesouvalo kapitál. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond posílil o 1,3 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti počítaný agenturou Bloomberg poklesl o 16 bazických bodů na 3,73 %. Komoditám se v prostředí silně zvýšené rizikové averze nedařilo, jejich globální index Bloomberg Commodity klesl o 3,5 %," shrnul stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Ve Spojených státech index Dow za týden spadl o 4,44 %, širší S&P 500 se snížil o 4,55 % a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 4,71 %. Panevropský index STOXX Europe 600 za uplynulý týden klesl o 2,26 %, britský FTSE 100 odepsal 2,50 %, německý DAX se snížil o 0,97 % a francouzský CAC 40 přišel o 1,73 %. Akcie na pražské burze za uplynulý týden podle indexu PX klesly o 3,11 %, když nejvýrazněji oslabily akcie Erste (-5,77 %) a ČEZ (-5,75 %), nejsilnější růst naopak zaznamenala MONETA (+0,48 %).
Z makrodat vyšly například německé maloobchodní tržby, průmyslová výroba a inflace, čínská výrobní a spotřebitelská inflace, britská průmyslová výroba a obchodní bilance, HDP a maloobchodní tržby za eurozónu a ve Spojených státech obchodní bilance nebo nezaměstnanost za únor. O nastavení měnové politiky jednaly centrální banky Austrálie a Japonska.
V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v únoru vzniklo 311 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek jen 205 tisíc míst po vzniku přibližně 504 tisíc míst v lednu (revidováno z 517 tisíc). Míra nezaměstnanosti se v únoru zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 3,6 %, čekala se přitom její stagnace, v lednu byla s 3,4 % na nejnižší úrovni od roku 1969. Průměrná hodinová mzda v únoru meziročně vzrostla o 4,6 %, čekal se růst o 4,7 % po zvýšení o 4,4 % v lednu. Proti lednu mzda v únoru stoupla o 0,2 %, v lednu se meziměsíčně zvýšila o 0,3 %. Nadále vysoký meziroční růst mezd by podle některých analytiků mohl zkomplikovat boj americké centrální banky s inflací.
Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí představily ve Spojených státech mimo jiné podniky DICK'S Sporting Goods, Campbell Soup, Brown-Forman nebo Gap a v Evropě například firmy Continental, adidas, Vivendi, HUGO BOSS či Daimler Truck Holding.
V nadcházejícím týdnu budou investoři očekávat čtvrteční měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Analytici předpokládají, že guvernérka banky Christine Lagardeová oznámí zvýšení základní úrokové sazby o 50 bazických bodů na 3,5 % a depozitní sazby rovněž o půl procentního bodu na 3 %. Trhy budou rovněž vyhodnocovat úterní americkou inflaci, která by měla naznačit, jak razantně dále porostou úrokové sazby ve Spojených státech. V USA končí zimní čas, v následujících dvou týdnech se tedy budou pravidelné události v zámoří ve středoevropském čase odehrávat o hodinu dříve než běžně.
"Ekonomové očekávají pokles americké inflace. To může udržet v pohybu nejen americký dolar, ale i drahé kovy. Silná zpráva o inflaci by mohla způsobit, že se šance na zvýšení sazeb posunou ještě blíže k 50 bazickým bodům, což by bylo negativní pro zlato. Zvýšení sazeb o 50 bazických bodů ze strany ECB je trhy téměř plně započítáno a skutečnou otázkou je, co bude následovat. Goldman Sachs a Deutsche Bank vidí následně ještě tři zvýšení sazeb, vždy o čtvrt procentního bodu, s konečnou depozitní sazbou 3,75 % v červenci, zatímco Morgan Stanley a Barclays vidí vrchol na 4 %. Jakékoli náznaky ještě vyšších sazeb by pravděpodobně vyvinuly tlak na evropské indexy," napsali analytici z XTB.
Z makrodat vyjdou mimo jiné britská nezaměstnanost, čínská průmyslová výroba a maloobchodní tržby, průmyslová výroba a inflace za eurozónu nebo americká spotřebitelská a výrobní inflace a maloobchodní tržby.
"V pondělí se index S&P 500 ještě intradenně přiblížil k rezistenci 4 100. Pak přišel obrat a v úterý, ve čtvrtek a v pátek byly denní ztráty opravdu hluboké. V úterý index uzavřel pod 4 000 a do konce týdne se již výše nedostal. V pátek prolomil support na 3 900 a uzavřel lehce nad 3 860. S&P 500 testuje spodní linii širokého pásma 3 800 až 4 200, vrátil se téměř na hodnoty z konce prosince, a smazal tak letošní zisk. Index prorazil pod 200denní klouzavý průměr, který se tím stal pro býky nejbližší rezistencí," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
Kvartální hospodářské výsledky zveřejní v příštím týdnu ve Spojených státech mimo jiné společnosti Lennar, Adobe, Dollar General nebo FedEx, v Evropě pak Volkswagen, Assicurazioni Generali, E.ON, K+S, Bayerische Motoren Werke nebo Enel a v Asii Foxconn. Na pražské burze zveřejní výsledky Vienna Insurance Group.
VIG už 23. března zveřejnila předběžná čísla za loňský rok, podle kterých by zisk před zdaněním měl dosáhnout 560 milionů eur (+10 % meziročně) a čistý zisk by měl být 460 až 470 milionů eur (+22 až +25 %). Čísla za samotné čtvrté čtvrtletí by měla zahrnovat pozitivní jednorázovou položku u daně z příjmů v objemu zhruba 50 milionů eur, z čeho jednorázový zisk pramení, ale pojišťovna v předběžných výsledcích neuvedla.
V pondělí se bude konat jednání Euroskupiny, neformálního orgánu sdružujícího ministry financí eurozóny, jehož tématy budou makroekonomický a fiskální vývoj v eurozóně, přezkum správy ekonomických záležitostí a program digitálního eura.
V úterý ráno na trh dorazí data z britského trhu práce a statistika českých maloobchodních tržeb. Odpoledne se investoři zaměří na americkou spotřebitelskou inflaci.
Ve středu nad ránem Čína zveřejní průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby, dopoledne Německo vydá index velkoobchodních cen, Česko zveřejní výrobní inflaci a Eurostat přidá průmyslovou výrobu za eurozónu. Ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na výrobní inflaci a dále na podnikové zásoby, maloobchodní tržby, index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) a index cen trhu rezidenčních nemovitostí NAHB.
V noci na čtvrtek Japonsko vydá obchodní bilanci a průmyslovou výrobu, Austrálie přidá data z trhu práce a v Číně vyjde index cen rezidenčních nemovitostí a dopoledne přidá Česko výsledek běžného účtu. Odpoledne budou investoři v USA vyhodnocovat data o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, indexy dovozních a vývozních cen, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a konat se bude měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky.
Páteční dopoledne bude patřit inflačním datům za eurozónu a odpoledne vyjdou ve Spojených státech průmyslová výroba a využití kapacit nebo předběžný březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.