Burzovní kalendář (13. 3. - 17. 3. 2023)

makléř
Obrázek: Isifa

Investory čeká týden, kterému budou dominovat úterní data o americké inflaci a čtvrteční měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Výsledkovou mozaiku na Wall Street doplní mimo jiné Lennar nebo Dollar General a v Evropě E.ON, Volkswagen, Generali či BMW.

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu trhy ve Spojených státech i v Evropě klesaly, index S&P 500 se už prakticky vrátil na úroveň z konce loňského roku. Nervozita na burzách v závěru týdne zesílila poté, co kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. SVB se specializuje na technologické společnosti podporované rizikovým kapitálem a její krach je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard USD a vklady 175,4 miliardy USD. Analytici oslovení agenturou Reuters ale nepředpokládají, že by se měly problémy SVB rozšířit na celé odvětví.

Sledovaná byla rovněž vystoupení šéfa Fedu Jeromea Powella v americkém Kongresu. Guvernér Fedu nejdříve na půdě Senátu a později ve Sněmovně reprezentantů řekl, že Fed bude muset zřejmě zvýšit sazby více, než se čeká, a uvedl rovněž, že je připraven postupovat razantněji, pokud souhrn přicházejících informací naznačí, že je potřeba přijmout tvrdší opatření, aby se podařilo dostat inflaci pod kontrolu.

"Akcie v minulém týdnu zažily nejhlubší propad za poslední období, nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 3,6 %. Na druhou stranu se dařilo dluhopisům, do kterých mnoho investorů v prostředí silně zvýšené averze vůči riziku přesouvalo kapitál. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond posílil o 1,3 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti počítaný agenturou Bloomberg poklesl o 16 bazických bodů na 3,73 %. Komoditám se v prostředí silně zvýšené rizikové averze nedařilo, jejich globální index Bloomberg Commodity klesl o 3,5 %," shrnul stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

Vývoj na trzích v týdnu do 10. 3. 2023

Ve Spojených státech index Dow za týden spadl o 4,44 %, širší S&P 500 se snížil o 4,55 % a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 4,71 %. Panevropský index STOXX Europe 600 za uplynulý týden klesl o 2,26 %, britský FTSE 100 odepsal 2,50 %, německý DAX se snížil o 0,97 % a francouzský CAC 40 přišel o 1,73 %. Akcie na pražské burze za uplynulý týden podle indexu PX klesly o 3,11 %, když nejvýrazněji oslabily akcie Erste (-5,77 %) a ČEZ (-5,75 %), nejsilnější růst naopak zaznamenala MONETA (+0,48 %).

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Freepik.com
7. 3. 2023 12:54
Tomáš Daňhel (Saxo Bank): Hvězdná dot-com bublina 2.0 praskla, odděluje se zrno od plev. Na kolaps FAANG bych ale určitě nesázel

V letech 2020-2021 v technologickém sektoru rostlo téměř vše, s úbytkem likvidity i konkrétními nenaplněnými očekáváními...

Z makrodat vyšly například německé maloobchodní tržby, průmyslová výroba a inflace, čínská výrobní a spotřebitelská inflace, britská průmyslová výroba a obchodní bilance, HDP a maloobchodní tržby za eurozónu a ve Spojených státech obchodní bilance nebo nezaměstnanost za únor. O nastavení měnové politiky jednaly centrální banky Austrálie a Japonska.

V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v únoru vzniklo 311 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek jen 205 tisíc míst po vzniku přibližně 504 tisíc míst v lednu (revidováno z 517 tisíc). Míra nezaměstnanosti se v únoru zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 3,6 %, čekala se přitom její stagnace, v lednu byla s 3,4 % na nejnižší úrovni od roku 1969. Průměrná hodinová mzda v únoru meziročně vzrostla o 4,6 %, čekal se růst o 4,7 % po zvýšení o 4,4 % v lednu. Proti lednu mzda v únoru stoupla o 0,2 %, v lednu se meziměsíčně zvýšila o 0,3 %. Nadále vysoký meziroční růst mezd by podle některých analytiků mohl zkomplikovat boj americké centrální banky s inflací.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí představily ve Spojených státech mimo jiné podniky DICK'S Sporting Goods, Campbell Soup, Brown-Forman nebo Gap a v Evropě například firmy Continental, adidas, Vivendi, HUGO BOSS či Daimler Truck Holding.

Týden do 10. března na amerických trzích

Týden do 10. března na evropských trzích

Týden do 10. března na pražské burze

Vlk z Wall Street
Premium
Obrázek: Paramount Pictures
7. 3. 2023 6:11
Subramanian (Bank of America): Americké akcie jsou stále drahé, dno medvědího trendu může být ještě hluboko

V Bank of America mají pilné analytiky a stratégy. Těm akciovým šéfuje Savita Subramanian, podle které může dno...

Výhled

V nadcházejícím týdnu budou investoři očekávat čtvrteční měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Analytici předpokládají, že guvernérka banky Christine Lagardeová oznámí zvýšení základní úrokové sazby o 50 bazických bodů na 3,5 % a depozitní sazby rovněž o půl procentního bodu na 3 %. Trhy budou rovněž vyhodnocovat úterní americkou inflaci, která by měla naznačit, jak razantně dále porostou úrokové sazby ve Spojených státech. V USA končí zimní čas, v následujících dvou týdnech se tedy budou pravidelné události v zámoří ve středoevropském čase odehrávat o hodinu dříve než běžně.

"Ekonomové očekávají pokles americké inflace. To může udržet v pohybu nejen americký dolar, ale i drahé kovy. Silná zpráva o inflaci by mohla způsobit, že se šance na zvýšení sazeb posunou ještě blíže k 50 bazickým bodům, což by bylo negativní pro zlato. Zvýšení sazeb o 50 bazických bodů ze strany ECB je trhy téměř plně započítáno a skutečnou otázkou je, co bude následovat. Goldman Sachs a Deutsche Bank vidí následně ještě tři zvýšení sazeb, vždy o čtvrt procentního bodu, s konečnou depozitní sazbou 3,75 % v červenci, zatímco Morgan Stanley a Barclays vidí vrchol na 4 %. Jakékoli náznaky ještě vyšších sazeb by pravděpodobně vyvinuly tlak na evropské indexy," napsali analytici z XTB.

Wall Street - ilustrační foto
Obrázek: Freepik.com
8. 3. 2023 6:29
JPMorgan: Americký akciový trh je stále nadhodnocený, sazby nelžou

Americké akcie jsou vzhledem k úrovni úrokových sazeb velice drahé. Podle investiční banky JPMorgan jsou navíc valuace...

Z makrodat vyjdou mimo jiné britská nezaměstnanost, čínská průmyslová výroba a maloobchodní tržby, průmyslová výroba a inflace za eurozónu nebo americká spotřebitelská a výrobní inflace a maloobchodní tržby.

"V pondělí se index S&P 500 ještě intradenně přiblížil k rezistenci 4 100. Pak přišel obrat a v úterý, ve čtvrtek a v pátek byly denní ztráty opravdu hluboké. V úterý index uzavřel pod 4 000 a do konce týdne se již výše nedostal. V pátek prolomil support na 3 900 a uzavřel lehce nad 3 860. S&P 500 testuje spodní linii širokého pásma 3 800 až 4 200, vrátil se téměř na hodnoty z konce prosince, a smazal tak letošní zisk. Index prorazil pod 200denní klouzavý průměr, který se tím stal pro býky nejbližší rezistencí," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza (10. 3. 2023, denní).png
Zdroj: StockCharts.com

Kvartální hospodářské výsledky zveřejní v příštím týdnu ve Spojených státech mimo jiné společnosti Lennar, Adobe, Dollar General nebo FedEx, v Evropě pak Volkswagen, Assicurazioni Generali, E.ON, K+S, Bayerische Motoren Werke nebo Enel a v Asii Foxconn. Na pražské burze zveřejní výsledky Vienna Insurance Group.

VIG už 23. března zveřejnila předběžná čísla za loňský rok, podle kterých by zisk před zdaněním měl dosáhnout 560 milionů eur (+10 % meziročně) a čistý zisk by měl být 460 až 470 milionů eur (+22 až +25 %). Čísla za samotné čtvrté čtvrtletí by měla zahrnovat pozitivní jednorázovou položku u daně z příjmů v objemu zhruba 50 milionů eur, z čeho jednorázový zisk pramení, ale pojišťovna v předběžných výsledcích neuvedla.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
10. 3. 2023 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. března

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. března a jaké zisky v rámci indexů...

Makroekonomický kalendář

V pondělí se bude konat jednání Euroskupiny, neformálního orgánu sdružujícího ministry financí eurozóny, jehož tématy budou makroekonomický a fiskální vývoj v eurozóně, přezkum správy ekonomických záležitostí a program digitálního eura.

V úterý ráno na trh dorazí data z britského trhu práce a statistika českých maloobchodních tržeb. Odpoledne se investoři zaměří na americkou spotřebitelskou inflaci.

Ve středu nad ránem Čína zveřejní průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby, dopoledne Německo vydá index velkoobchodních cen, Česko zveřejní výrobní inflaci a Eurostat přidá průmyslovou výrobu za eurozónu. Ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na výrobní inflaci a dále na podnikové zásoby, maloobchodní tržby, index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) a index cen trhu rezidenčních nemovitostí NAHB.

V noci na čtvrtek Japonsko vydá obchodní bilanci a průmyslovou výrobu, Austrálie přidá data z trhu práce a v Číně vyjde index cen rezidenčních nemovitostí a dopoledne přidá Česko výsledek běžného účtu. Odpoledne budou investoři v USA vyhodnocovat data o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, indexy dovozních a vývozních cen, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a konat se bude měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky.

Páteční dopoledne bude patřit inflačním datům za eurozónu a odpoledne vyjdou ve Spojených státech průmyslová výroba a využití kapacit nebo předběžný březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Z makroekonomikého výhledu Komerční banky:

  • Na začátku týdne bude makroekonomický kalendář prakticky prázdný, nicméně nouze o kurzotvorné informace nebude. Na trzích bude zřejmě ještě rezonovat kolaps americké Silicon Valley Bank (SVB), za kterým stál odliv depozit klientů, kterými byly především technologické společnosti v rané fázi. K uspokojení klientských pohledávek přesahujících pojištěné vklady americké autority spustily program, skrze který si banky mohou půjčit za výhodnějších podmínek od americké centrální banky. To výrazně přispělo k uklidnění situace.
  • Nápovědy pro rozhodnutí mezi 25bodovým a 50bodovým zvýšením sazeb na březnovém zasedání Fedu nabídnou úterní inflace a středeční maloobchodní tržby z USA za únor. Inflace podle nás jen nepatrně klesne, když meziměsíčně ceny vzrostou o 0,4 % po lednovém zvýšení o 0,5 %. Kromě nadále silného příspěvku cen spojených s bydlením k pomalému odeznívání inflace přispěly v předcházejících měsících také ostatní ceny služeb, jako jsou pojištění a opravy aut či osobní péče, které jsou však poměrně volatilní, a ne tak perzistentní jako prvně zmíněná položka. Právě nájmy by měly být klíčem k výraznějšímu poklesu inflace během jara a léta. Maloobchodní tržby podle nás po silném meziměsíčním růstu o 3 % v lednu klesly v únoru o 0,8 %, respektive o 0,6 % po vyloučení prodejů aut. K tomu by měly přispět meziměsíčně nižší tržby z prodeje aut a v restauracích, které v lednu zaznamenaly meziměsíční růst o 5,9 %, respektive o 7,2 %. Bez ohledu na případný růst tempa utahování měnové politiky na březnovém zasedání čekáme, že klíčová sazba Fedu vzroste v polovině roku do pásma 5,50-5,75 %.
  • Na čtvrtečním zasedání ECB zřejmě zvýší depozitní sazbu o 50 bazických bodů na 3 %, jak již předem avizovala. Tento krok zároveň podpořily poslední vyjádření a údaje z eurozóny. I proto bude pozornost soustředěna především na vyhlídky ECB a nově zveřejněnou prognózu, která zřejmě ukáže zlepšený výhled pro ekonomický růst a nižší inflaci v letošním roce díky levnějším energiím, ale zase vyšší jádrovou inflaci na straně druhé. V souvislosti s tím bude podle nás klíčové vnímání současného napětí na trzích práce v návaznosti na přetrvávající jádrové inflační tlaky ze strany představitelů ECB. S ohledem na sníženou pravděpodobnost recese ekonomiky eurozóny a perzistentní jádrovou inflaci čekáme, že depozitní sazba dosáhne vrcholu na 4 % v září. Rizika jsou však vychýlená k ještě utaženější měnové politice. Středeční údaj o průmyslové výrobě v eurozóně by měl ukázat pokračující slabší produkci zejména vlivem sektorů energetiky a těch s vyšší energetickou náročností. Postupně by však mělo docházet ke zlepšení s ohledem na nižší ceny energií a zlepšující se situaci v dodavatelských řetězcích.
  • Tuzemské maloobchodní tržby za leden by měly reflektovat výrazné zlepšení spotřebitelského sentimentu a meziměsíčně vzrůst o 0,7 %, respektive o 0,6 % v případě tržeb bez aut. K mírnému lednovému oživení poptávky domácností by měl přispět také solidní růst mezd na přelomu roku spolu s plněním předchozích objednávek aut s ohledem na finalizaci výroby. Nicméně v meziročním vyjádření očištěném o efekt pracovních dní byly podle nás celkové tržby nižší o 4,9 %, respektive o 7,1 % bez aut. Pokračující silný růst mezd, značný polštář úspor a ustupující inflace by letos měly vést k pozvolnému oživení spotřeby domácností.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 3. 2023 12:07
Proč se (ne)bát pádů malých bank v USA, když jsou ve slevě Komerční banka nebo Erste?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat