Burzovní kalendář (22. 2. - 26. 2. 2021)

Image
COMEX, tradeři
Obrázek: CME Group

Závěr února bude vedle pokračující pandemie a snahy o co nejrychlejší proočkování populace ve znamení zpráv o vývoji HDP v USA, Německu nebo Francii. Akciové trhy mají za sebou převážně mírné poklesy, záplava levných peněz ale podle analytiků omezuje prostor pro hlubší korekci. Do amerického Kongresu se na dvojnásobnou návštěvu chystá šéf Fedu Jerome Powell.

Ohlédnutí

Investoři se v uplynulém týdnu zajímali o rostoucí výnosy dlouhodobých vládních dluhopisů, překvapivě silná data z ekonomiky a rostoucí inflaci (výrobní i spotřebitelskou). Výsledková sezóna a vývoj pandemie a v oblasti očkování šly mírně stranou.

"V týdnu zaznamenaly finanční trhy mírnou korekci, a to jak akcie, tak dluhopisy. Důvodem pravděpodobně byly pokračující obavy z rostoucích inflačních očekávání, které jsou v USA i eurozóně nejvyšší za posledních deset let. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 0,4 %. Z regionálního hlediska se opět více dařilo rozvíjejícím se trhům, jejichž index MSCI Emerging Markets dokonce připsal nepatrný zisk 0,1 %. Rozvinuté trhy podle indexu MSCI World odepsaly 0,4 %. Také dluhopisové trhy zaznamenaly korekci, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 0,6 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti vzrostl o 0,08 procentního bodu na 1,01 %," shrnul investiční stratég Michal Stupavský z Conseq Investment Management. "Komoditám se naopak dařilo poměrně slušně. Globální komoditní index S&P GSCI vzrostl o 1,3 %. Cena ropy Brent vzrostla o 0,8 % na 63 dolarů za barel. Na druhou stranu cena zlata poklesla o 2,5 % na úroveň 1 777 dolarů za trojskou unci."

Kurz bitcoinu se poprvé dostal nad psychologicky důležitou úroveň 50 000 USD. Růst je podporován zájmem velkých firem, jako jsou Tesla nebo Mastercard, ale i takzvaný FOMO efekt, tedy strach lidí, že propásnou jedinečnou příležitost, pokud do bicoinu nebudou investovat.

Josef Tětek (TopMonks): Pád kurzu bitcoinu pod maxima z roku 2017 již nečekám, pády o desítky procent jsou ale ve hře. Smysl dává dlouhodobé spoření do bitcoinu

Marek (Deloitte): Bitcoin mě až tak nezajímá, ale blockchain může mít velkou budoucnost

Ceny ropy se drží nad 60 USD. Americké WTI pomáhá mimo jiné drsná situace mimo jiné v Texasu, kde vedle omezení těžby kvůli počasí strmě rostou ceny topných olejů a dalších paliv.

Překvapivě solidní údaje z ekonomiky, například maloobchodní tržby či průmyslová výroba v USA a inflační data, posouvají výše výnosy dlouhodobých státních dluhopisů. Nejsledovanější je tradičně americký 10letý státní dluhopis, jehož výnos se usadil nad 1,3 % (před rokem byl poloviční). Rostoucí výnosy mohou tlačit na ocenění rizikových aktiv v čele s akciemi. Jejich ceny (a ostatně i valuace) jsou v USA i globálně poblíž historických maxim.

Americké akcie i proto za týden mírně ztratily (s výjimkou indexu Dow), na což může mít vliv i stagnující trh práce (o podporu v nezaměstnanosti žádá na týdenní bázi více lidí, než trh čeká), evropské akcie jako celek naopak lehce zpevnily.

Pražská burza podle indexu PX odepsala 0,6 %. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla Pilulka (+17,1 %). Stejně jako předchozí týden nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Pokračuje zájem o titul ze segmentu pro pražskou burzu nového (e-commerce). Na druhé straně se jen těžko hledají prodejci, kteří by uspokojili poptávku. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie ČEZ (-3,5 %). Podle Energetického regulačního úřadu se výroba elektřiny v ČR loni propadla o 6,4 %. Důvodem je především propad spotřeby firem kvůi pandemii. Generální ředitel ČEZ se již dříve vyjádřil, že v případě distribučního území společnosti by mělo jít o celoroční propad spotřeby elektřiny zhruba o 3,3 %, přičemž poslední čtvrtletí by měla spotřeba dokonce mírně růst. "Nicméně zveřejněná data za celou ČR mohla jen podtrhnout činnost aktivního prodejce, který je na trhu s akciemi ČEZ již několik dní cítit," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Výrobce netkaných textilií PFNonwovens v pondělí oznámil usnesení distanční valné hromady. Ta podle očekávání rozhodla o vytěsnění minoritních akcionářů za 719,5 Kč za akcii. "Aktuálně běží lhůta 30 dní, do které dojde k zápisu do obchodního rejstříku. Tím dojde i k technickému přechodu všech akcií na majoritního vlastníka. Ten pak v rámci 30 dní poskytne protiplnění vytěsněným minoritářům. Titul zakončil týden na 796 Kč (-1,0 %)," napsal analytik z J&T Banky.

Finanční skupina PPF vybírá poradce (mimo jiné) pro možné umístění akcií společnosti CETIN na veřejný trh. Společnost CETIN je vlastníkem telekomunikační infrastruktury a původně vznikla oddělením od nynější O2 Czech Republic. "Domníváme se, že by se mělo jednat spíše o celou skupinu CETIN Group, která byla vytvořena v červenci loňského roku a zahrnuje země jako ČR, Maďarsko, Bulharsko a Srbsko. Agentury uvádí možnou velikost transakce až 4 miliardy eur. Pokud by se šlo cestou uvedení akcií CETIN na burze v Praze, tak bychom to vnímali jako pozitivní impulz pro domácí akciový trh," zmínil Vaníček.

Česká vláda schválila úpravu státního rozpočtu pro letošní rok, která prohloubí schodek rozpočtu z 320 na 500 miliard Kč. Návrh počítá se snížením daní, které platí od začátku roku. Původně schválený rozpočet s tím nepočítal, přičemž toto snížení prohloubí deficit asi o 90 miliard. Na výdajové straně mají schodek rozpočtu prohloubit mimořádné náklady spojené s pandemií covidu-19, jako jsou kompenzace firmám a vyšší výdaje ve zdravotnictví.

Shrnutí týdne na Wall Street

Shrnutí týdne na evropských trzích

Shrnutí týdne na pražské burze

Japonský akciový index Nikkei 225 se poprvé po více než 30 letech vyhoupl nad 30 000 bodů. Na konci roku 1989 dosáhl japonský trh maxim, která jsou zatím nedosažitelná. Japonská centrální banka do té doby držela úrokové sazby na extrémně nízkých úrovních a rozhodla se zatáhnout za brzdu. Dlouhodobě oddalované problémy vyplavaly na povrch, a započalo tak období, které nyní označujeme jako "ztracenou dekádu". Během následujících 15 let poklesly ceny nemovitostí zhruba o dvě třetiny a propadu se nevyhnul ani akciový trh. Nikkei 225 poklesl z téměř 40 000 bodů na méně než čtvrtinu. "Japonská vláda spolu s centrální bankou odmítly věřit tomu, že trh sám o sobě najde řešení, a rozhodly se pomoci. Výsledkem je současné extrémní zadlužení země a podivuhodná rozvaha japonské centrální banky. Ta je největším držitelem japonských akcií," uvedl Martin Luňáček z investiční robo-advisory platformy Portu.

V týdnu v americkém Kongresu probíhala slyšení s "aktéry" kauzy GameStop. Například ředitel investiční platformy Robinhood, která nabízí americkým uživatelům obchodování s akciemi zdarma, se omluvil za nezvládnutí situace. Spolu s dalšími totiž v době bleskového růstu některých silně shortovaných titulů přistoupil k zablokování možnosti nakupovat akcie těchto firem. Již dříve v týdnu se zakladatel Interactive Brokers Thomas Peterffy nechal slyšet, že situace s GameStop na konci ledna málem vedla ke kolapsu celého trhu.

V nejnovějším kole financování vybrala společnost SpaceX dalších 850 milionů dolarů, což ohodnotilo firmu na zhruba 74 miliard dolarů. Oproti srpnu 2020 jde o nárůst o více než polovinu. Pro srovnání, Tesla (další společnost Elona Muska) má zhruba desetinásobnou tržní kapitalizaci. SpaceX se tak může hodnotou srovnávat třeba s General Motors, Adidasem nebo Spotify. Otázkou je, co by s cenou firmy udělal vstup na veřejný trh.

V Austrálii se naplno rozhořel boj o využívání zpravodajského obsahu technologickými giganty. Místní vláda požaduje, aby velké firmy platily za sdílený informační obsah. Zatímco Google zvolil cestu kompromisu a s vydavateli se dohodl, Facebook vyřešil problém po svém - zablokoval veškerý obsah z australských zpravodajských webů. Sdílet jej nemohou uživatelé ani firmy. Facebookové stránky australských médií tak zejí prázdnotou.

Média: Dění v Austrálii kolem Facebooku a Googlu ovlivní celý svět

Dvě velké investice učinila v posledním čtvrtletí roku 2020 investiční společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Podíl za 8,5 miliardy USD koupila v telekomunikační firmě Verizon a za zhruba poloviční částku v ropné společnosti Chevron. Devadesátiletý Buffett se naopak zbavil části akcií Applu, když prodal podíl za zhruba 7,5 miliardy dolarů. "Nutno podotknout, že Apple zůstává největší investicí Berkshire Hathaway, ta nadále vlastní přes 5,5 % Applu v hodnotě 125 miliard dolarů," upozornil Luňáček.

Výhled

Poslední únorový týden bude trh nadále sledovat vývoj výnosů dlouhodobých státních dluhopisů USA, postupné doznívání výsledkové sezóny a ke konci týdne technický faktor v podobě převážení indexů MSCI. Zvýšení dynamiky růstu výnosů státních dluhopisů láká pozornost a staví do protikladu k nim současné úrovně valuací rizikových aktiv. "Výnosy dluhopisů rostoucí rychleji než příjmy firem by nebyly vhodným prostředím pro současné ceny akcií. Prozatím výsledky firem drží krok, důležitý ale bude další vývoj," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

"Během uplynulého obchodního týdne se index S&P 500 pohyboval povětšinou do strany s minimálními denními pohyby. V úterý vystoupal na nová historická maxima, ale v pátek nakonec zakončil slabší o 0,72 %. Od začátku roku i tak drží zhruba 5% zisk. Graf indexu S&P 500 se prakticky nemění. Optimistický výhled investorů vychází z plánované a nadále probíhající podpory ekonomiky. Aktuálně zřejmě dochází ke zpomalení jednoznačného růstového trendu, což je přirozený a očekávaný průběh. Před dalším růstem nelze vyloučit i znatelnější korekci," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Index volatility VIX je opět nad dlouhodobým supportem na 20 bodech. Je o dva body výše než před týdnem, ale pod klouzavými průměry, a pro akcie tak vysílá pozitivní signál. S&P 500 nadále potvrzuje býčí výhled. Je nad supporty (3 900, 3 800) a i přes případnou korekci je dosažení kulatého čísla a psychologicky významné mety 4 000 v dohledné době reálné," doplnil Košťál.

S&P 500 - technická analýza 19. 2. 2021

Na konci února zveřejní hospodářské výsledky již jen několik velkých firem. V Americe budou sledované údaje společností NVIDIA, Home Depot, salesforce.com, Lowe's, Best Buy a také ViacomCBS, Booking nebo Moderna. V Brazílii se přidá ropný gigant Petrobras a v Evropě budou sledovaná čísla bank Lloyds, HSBC nebo Erste Group Bank a dále firem jako Deutsche Telekom, AXA nebo Telefónica. Na pražské burze vedle Erste zveřejní data o hospodaření ještě Tatry Mountain Resorts.

"Navzdory restriktivním opatřením by měl být provozní zisk Erste za čtvrté čtvrtletí meziročně téměř beze změny, když mírný pokles výnosů by měl být kompenzován úsporami na straně nákladů. Za očekávaným 40% propadem čistého zisku na 148 milionů eur je výhradně vyšší tvorba opravných položek. Úrokové výnosy očekáváme meziročně mírně nižší na úrovni 1,2 miliardy eur. Meziroční pokles čisté úrokové marže je kompenzován pokračujícím růstem úvěrového portfolia. Výnosy z poplatků by měly navázat na solidní výsledek ze třetího čtvrtletí, výnosy z obchodování by pak měly těžit z příznivých podmínek na trhu v závěru minulého roku. Provozní náklady za celý rok 2020 by měly činit 4,2 miliardy eur (meziročně -1 %) v souladu s výhledem managementu, který předpokládal mírný pokles. Podíl nesplácených úvěrů by se měl zvýšit jen relativně mírně (odhad: 2,7 % oproti 2,4 % ve třetím čtvrtletí), výhled managementu počítá s celoročními rizikovými náklady v rozmezí 65-80 bazických bodů, naše projekce je na úrovni 77 bazických bodů," uvedl Milan Lávička z J&T Banky.

Management Erste Group Bank už dříve indikoval, že navrhne na valné hromadě dividendu v rámci limitů stanovených doporučením ECB (odhad: 0,55 eura na akcii, 2,1% hrubý dividendový výnos). Další výplata akcionářům by měla proběhnout, jakmile to regulátor umožní. "Očekáváme, že by management mohl nyní blíže specifikovat, kdy a v jaké výši by tento doplatek dividendy mohl proběhnout. Hlavním sledovaným tématem, které rozhodne o vyznění reportovaných informací, bude výhled na tento rok. Zde by mělo dojít k růstu zisku na základě nižších rizikových nákladů, nicméně negativní dopady pandemie jsou stále patrné," dodal Lávička.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. února

V pátek 26. února by mohla být ukončena dobrovolná nabídka PPF na akcie Monety Money Bank za 80 Kč za akcii, která platí do úrovně 20-29 % akcií banky. Nelze vyloučit, že bude nabídka prodloužena do 5. března.

V pátek na závěr obchodování rovněž proběhne technické převážení indexů MSCI. Sice by se tentokrát nemělo týkat žádného konkrétního titulu na pražské burze, ale celkově tato akce tradičně přináší zvýšený objem obchodů i volatilitu.

Makroekonomický kalendář otevře v pondělí čínská centrální banka svým rozhodnutím o nastavení sazeb, nejsledovanější ale bude index podnikatelské nálady Ifo v Německu, v Americe pak vyjdou dílčí ukazatele aktivity centrálních bank v Dallasu a Chicagu. V úterý zaujmou ceny nemovitostí v Číně, britská nezaměstnanost a české výrobní ceny, nejvýznamnější ale bude inflace v eurozóně a v Americe indexy cen domů, zásoby ropy a hlavně spotřebitelská důvěra. První ze dvou návštěv Kongresu má naplánovanou Jerome Powell.

V polovině týdne Německo oznámí vývoj HDP, Česko nebo Francie zveřejní indexy podnikatelské důvěry a Spojené státy vedle další zprávy o zásobách ropy oznámí také prodeje nových nemovitostí. Čtvrtek otevřou zprávy o spotřebitelské a ekonomické náladě v Evropě, vyjdou také statistiky úvěrů v eurozóně a z Americky dorazí série statistik, vedle vývoje HDP budou sledované zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby, týdenní aktualizace dat z trhu práce a také rozjednané prodeje domů. Do Kongresu přijde zopakovat svůj pohled na americkou ekonomiku šéf Fedu Jerome Powell.

V pátek pak Japonsko odhalí vývoj v průmyslu a maloobchodu, vyjdou inflační statistiky ve Španělsku a Francii, která stejně jako Indie přidá i zprávu o vývoji ekonomiky. Týden pak uzavřou americké údaje o obchodní bilanci, osobních příjmech a výdajích a také velkoobchodních zásobách, neméně podstatný bude také index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a finální únorový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Týden přinese další sérii předstihových ukazatelů z ekonomiky za únor. Ve všech případech očekáváme mírné zlepšení v čele s německým indexem podnikatelské nálady Ifo. Zbytek evropského ekonomického kalendáře přinese spíše druhořadé statistiky. Finální čtení inflace v eurozóně za leden potvrdí současné úrovně 0,2 % meziměsíčně a 0,9 % mezoročně a jádrovou inflaci na úrovni 1,4 % meziročně. Ani třetí odhad německého HDP za čtvrté čtvrtletí podle nás nepřinese nic nového.
  • Přiliš impulzů pro finanční trhy nenabídne ani americký kalendář. Statistika osobních příjmů potvrdí lednový silný nárůst díky federálním podpůrným programům a z polického hlediska může napovědět, jaké budou další kroky vlády. Spotřebiteslká důvěra by na to měla navázat růstem a s tím bude pokračovat také růst PCE deflátorů spotřeby.
  • V České republice doplní tradiční měsíční sadu dat z ekonomiky ceny průmyslových výrobců a spotřebitelská důvěra. Ceny by měly s novým rokem výrazně zrychlit, oproti prosinci by měly vyskočit o 0,7 %. Nicméně vzhledem k vysoké statistické základně pro meziroční srovnání budou proti loňskému lednu o 0,6 % nižší. Důvěra domácností v ekonomiku již v lednu korigovala předchozí krátkodobý nárůst, a tak by únor neměl přinést zásadní změnu. Průmyslu by se však mělo dále dařit vzhledem k podmínkám, které vytváří pokračující pandemie.
  • V regionu zaujme zasedání maďarské centrální banky. Neočekáváme však žádnou změnu na současném nastavení, úrokové sazby zůstanou beze změny a pokračovat budou i nákupy dluhopisů.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 7. 2021 12:00
Investorský magazín: Lekce z psychologie tradingu
Chyby v investování
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Obchodování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Trading
Přestat sledovat