Burzovní kalendář (3. 5. - 7. 5. 2021)

Na začátku května budou investory vedle vývoje pandemie zajímat zejména finální indexy nákupních manažerů, zasedání centrálních bank (Spojené království, Austrálie, Brazílie, Turecko, ČR), makrodata v čele s těmi z amerického trhu práce, německého průmyslu a o obchodní bilanci USA nebo Číny a také pokračující výsledková sezóna, ke které se na pražské burze připojí Komerční banka.

Image
NYSE, Newyorská burza, makléři, americké akcie - ilustrační foto
Obrázek: Wikimedia Commons

Ohlédnutí

Poslední dubnový týden byl především o dvou tématech – výsledkové sezóně a zasedání FOMC. Hospodářské výsledky oznámilo přes sto firem z amerického akciového indexu S&P 500 včetně těch největších jako Amazon, Apple, Facebook nebo Alphabet. Ty veskrze překonaly očekávání na úrovni zisku i tržeb, například Microsoft ale zklamal některými dílčími údaji, stejně tak Twitter. Celkově ale výsledková sezóna přispívá v posledních týdnech k posunům historických maxim na akciovém trhu.

Podpůrným faktorem bylo i středeční rozhodnutí Fedu o měnové politice. Centrální bankéři podle očekávání ponechali nastavení sazeb a odkupů aktiv beze změny, a to i při vědomí pokračujícího ožívání americké ekonomiky a rostoucích inflačních tlaků. Obavy z dozvuků pandemie a možného nevhodného načasování zpřísňování politiky jsou a zůstanou po delší dobu jedním z hlavních témat při nastavování měnových podmínek.

S podporou hospodářství nadále neváhá ani nová Bidenova administrativa. Prezident ve svém středečním projevu před Kongresem zveřejnil další plán výdajů, tentokrát v objemu 1,8 bilionu USD na podporu vzdělávání, rodin a dětí. Počítá i s vysokými částkami na podporu systému zdravotní péče, kterou prosadil již předchozí demokratický prezident Barack Obama. Celková částka nových výdajů, kterou Joe Biden stihl navrhnout během svých prvních 100 dnů ve funkci, se tak vyšplhala na 6 bilionů USD.

Americká ekonomika přitom již vykazuje velice solidní výkon. HDP podle prvních odhadů v prvním čtvrtletí mohutně vzrostl, pozitivně pak překvapila zejména spotřebitelská důvěra. Zároveň ovšem některé statistiky ukazují na stále velkou míru obav mezi lidmi. "Američané například loni spořili výrazně více než v předchozích letech. Možná z obav ohledně budoucnosti, možná prostě jen proto, že nemohli utrácet jako dříve. To se ukáže nyní, kdy se americká ekonomika opět otevírá. Vyšší poptávka (chuť vynahradit si ztracený rok) spolu se snahou prodejců pokrýt ztráty je sama o sobě důvodem pro zvyšování cen," zmínil Martin Luňáček z investiční robo-advisory platformy Portu.

Podle něj jde přitom jen o jednu z mnoha ingrediencí obávaného inflačního koktejlu. "Obrovské fiskální balíčky spolu se skokovým růstem peněžní zásoby pochybnosti nijak nemírní. Trh zkrátka nechce americké centrální bance pohádku o udržitelné inflaci věřit a sází na dřívější zvyšování úrokových sazeb. To je hlavní prostředek, kterým Fed může inflaci krotit. A obavy z růstu cen se začínají propisovat také do konferenčních hovorů veřejně obchodovaných firem. Inflace je v nich skloňována ve všech směrech. Před zvyšováním cen varují často i samotné společnosti ve spotřebitelském sektoru. Kdo se trefil lépe, ukážou až následující měsíce či roky," vysvětlil Luňáček.

Americký HDP rostl v 1. čtvrtletí mezikvartálně anualizovaně o 6,4 %. Rychleji americká ekonomika rostla naposledy před půl rokem, předtím ale až v roce 2003. Ke srovnání s EU a Českem se hodí lépe prostý mezičtvrtletní vývoj. Americká ekonomika v prvních třech měsících roku 2021 přidala k produktu 1,6 %, česká ekonomika naopak poklesla o 0,3 % a HDP Evropské unie klesl o 0,4 %, čímž Evropa podruhé za dobu pandemie spadla do technické recese (pokles ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích). "Přestože vývoj již není tak extrémní jako v předchozím roce, rozdílné tempo hospodářství USA a Evropy je zřetelné," poznamenal Martin Luňáček z Portu.

Celkově americké akciové indexy uzavřely týden smíšeně, když zelenou nulu udržel pouze S&P 500. Obdobný vývoj byl na trzích v západní Evropě, kde STOXX Europe 600 klesl o 0,38 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,45 %, DAX odepsal 0,94 % a CAC 40 posílil o 0,18 %.

Týden do 30. dubna na amerických trzích

Týden do 30. dubna na evropských trzích

Týden do 30. dubna na pražské burze

Index PX pražské burzy se za týden zvedl o 1,16 %. Nejvíce posílila Pilulka Lékárny (+10,0 %). Pilulka v rámci START Day na pražské burze uvedla, že za 1Q2021 dosáhla EBITDA marže bez franšízových partnerů 4,9 %, téměř dvakrát vyšší než 2,5 % v loňském prvním kvartálu. Pro letošní rok počítá Pilulka s tržbami 2,5 miliardy Kč, což odpovídá březnovému výhledu managementu (meziroční růst o 50 %). V roce 2024 by tržby mohly dosáhnout 4,96 miliardy Kč, zatímco v době loňského vstupu na burzu společnost očekávala zhruba 4,3 miliardy Kč. Zajímavá čísla pomohla přilákat kupce, a tak pokračovalo volatilní obchodování. Největší propad naopak zaznamenaly akcie Stock Spirits (-2,2 %), a to bez kurzotvorných zpráv. "Jednalo se tak zřejmě jen o korekci po předchozím nákupním zájmu," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Hlavní pozornost byla v týdnu upřena na výsledkovou sezónu. MONETA Money Bank oznámila čistý zisk 598 milionů Kč (meziročně -18 %), čekalo se ale jen 576 milionů Kč. Za meziročním poklesem byl především mimořádný zisk z prodeje dluhopisů v 1Q2020. Management potvrdil výhledy na následující roky. "Vedle oznámení výsledků MONETA dokončila hloubkovou kontrolu finančních společností PPF, které jsou součástí plánované akvizice. MONETA a PPF tak nyní jednají o podmínkách transakce. Očekáváme, že ty budou známy v první polovině května, následně v průběhu června pak proběhne mimořádná valná hromada, na které budou akcionáři rozhodovat o schválení obchodu. Titul zakončil týden na 80 Kč (-0,1 %)," uvedl Vaníček.

Erste Group Bank zveřejnila 51% růst čistého zisku na 351 milionů eur (odhad: 305 milionů eur). Za lepšími čísly stály především nižší opravné položky, jinak byl provoz v souladu s očekáváním. "Management zopakoval, že kromě návrhu dividendy 0,5 EUR na akcii má připraveno 1 EUR na akcii na případnou pozdější výplatu, jakmile ta bude regulátorem povolena. Titul zakončil týden silnější o 4,1 %," shrnul analytik z J&T Banky.

V pátek oznámila výsledky za první čtvrtletí také O2 Czech Republic. Provozní zisk EBITDA předčil očekávání růstem o 9,4 % na 3,4 miliardy Kč (odhad: 3,3 miliardy Kč). Důvodem byly silnější ICT tržby. Čistý zisk naopak s růstem o 1,9 % na 1,3 miliardy Kč zaostal za odhadovanými 1,5 miliardy Kč, a to kvůli neočekávanému jednorázovému odpisu aktiv (298 milionů Kč). "Návrh dividendy představen nebyl, nadále očekáváme celkovou výplatu 21 Kč na akcii. Titul zakončil týden slabší o 0,8 %," uvedl Milan Vaníček.

Výhled

Začátek května se nadále ponese ve znamení výsledkové sezóny a také makroekonomických dat, jež naznačí, jak je na tom hospodářství s ožíváním během koronavirové pandemie. Akciové trhy se drží poblíž maxim, není ale radno epidemii podceňovat, například situace v Indii je hrozivá.

"Americký akciový index S&P 500 uzavřel týden silnější o 0,02 % a je nadále v blízkosti historického maxima. Důležitý support je na 4 000, kde bylo březnové maximum. Po jeho prolomení index bez zaváhání rostl až na současné úrovně. Psychologickou hladinu 4 000 shora ještě neotestoval, momentálně je na stejné úrovni také 50denní klouzavý průměr. Další support je v pásmu 3 900 až 3 850, až jeho případné prolomení by mohlo přinést změnu trendu. Rezistence je na hladině 4 200," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"V posledních dvou týdnech index víceméně stagnoval po výrazném vzestupu v první polovině dubna. Výsledková sezóna v USA nezklamala, v cenách akcií je ale podle všeho zahrnuta velká část pozitivních výhledů pro veřejně obchodované firmy i celou ekonomiku. Tištění peněz ve Fedu ale nezpomaluje, takže býci stále mají navrch," doplnil Košťál.

I na začátku května bude na radarech investorů nejjasněji svítit zmíněná výsledková sezóna. Ve Spojených státech oznámí svá hospodářská čísla mimo jiné General Motors, Pfizer, AIG, T-Mobile US, PayPal nebo Lyft, Uber, Hilton a u drobných investorů populární Virgin Galactic a Nikola. V Evropě se přidají například Volkswagen, ING, Société Générale a její česká dcera KB, BMW, Siemens, Adidas nebo Raiffeisen Bank International.

"Od Komerční banky očekáváme meziroční pokles čistého zisku o 29 % na 1,9 miliardy Kč. Za poklesem je především propad úrokových výnosů (nižší sazby) a vyšší rizikové náklady (spojené s pandemií). Od čísel neočekáváme výraznější překvapení ani impulz pro investory," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. května

Z makrodat budou stát za pozornost v pondělí výrobní indexy nákupních manažerů, německé maloobchodní tržby, americké stavební výdaje a také registrace nových aut v Evropě. Na pražské burze začíná úpis nových akcií společnosti Primoco UAV.

V úterý je na řadě inflace v Koreji, v Austrálii centrální banka rozhodne o sazbách a vyjde obchodní bilance, Británie přidá statistiku úvěrů a ve Spojených státech budou sledované průmyslové objednávky, obchodní bilance, index nákupních manažerů v oblasti New Yorku a prodeje aut.

V polovině týdne přijdou na řadu indexy nákupních manažerů v oblasti služeb, v eurozóně budou oznámené výrobní ceny a v Americe zaujmou statistiky z hypotéčního trhu, zásoby ropy a hlavně zpráva o dubnové tvorbě pracovních míst v soukromé sféře.

Ve čtvrtek doplní sérii indexů nákupních manažerů Čína, Německo zveřejní tovární zakázky a Česká republika stejně jako celá unie oznámí maloobchodní tržby. O měnové politice rozhodnou Česká národní banka (změna sazeb se nečeká) a Bank of England a v Americe vyjdou týdenní statistiky o nezaměstnanosti.

V pátek dopoledne na sebe strhne pozornost německý průmysl a také data o zahraničním obchodu Číny, Německa, Francie nebo České republiky. Česko pak stejně jako Francie přidá zprávu o průmyslové výrobě a navíc ještě informace o devizových rezervách. Rusko přidá inflaci a Spojené státy statistiky spotřebitelských úvěrů, velkoobchodní zásoby a především vrchol celého týdne v podobě sady statistik o dubnovém vývoji na trhu práce. Analytici čekají, že mimo zemědělství vzniklo v Americe více než 900 tisíc pracovních míst.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Americký Fed a guvernér Powell naplnili očekávání trhu a potvrdili pokračující oživení tamní ekonomiky. Doplnění obrázku v týdnu nabídne dubnový předstihový index nákupních manažerů ISM, který podle nás mírně poklesne z rekordně vysokých úrovní. Pro trh by to však mohlo být negativní překvapení vzhledem k očekávanému dalšímu růstu.
  • Klíčová ovšem bude páteční statistika z trhu práce. Ten by měl pokračovat v obdobném tempu oživení jako v březnu (900 tisíc nových pracovních míst a pokles míry nezaměstnanosti). Během dubna došlo v USA k dalšímu uvolnění protipandemických opatření, což by mělo pomoci Fedem vyhlíženému oživení ekonomiky a dosažení cíle plné zaměstnanosti.
  • V Evropě bude upřena pozornost na průmysl. Březnové statistiky by měly ukázat růst v Německu (meziměsíčně +2,6 %) a Španělsku (+0,6 %), ale pokles ve Francii (-1,5 %). To by implikovalo výsledek celé eurozóny (zveřejňovaný příští týden) +0,8 % a +1,1 % mezikvartálně za celé první čtvrtletí. Celkový obrázek potvrzuje, že průmysl zůstává hlavním motorem oživení ekonomiky v eurozóně. Pozitivní zprávou by měl být i další růst německých továrních objednávek. Pozitivní nebo stabilní výsledek nabídnou PMI ze Španělska a Itálie či finální výsledky z Německa a Francie.
  • V Česku se dozvíme většinu měsíčních ukazatelů z ekonomiky a také zasedá ČNB. PMI podle nás vzroste rychleji, než trh očekává. Dubnový výsledek státního rozpočtu ukáže další nárůst deficitu na historicky rekordní úrovně, další měsíce by ale podle nás již měly přinést zvolnění tempa. Oproti trhu očekáváme lepší výsledek i v případě březnového průmyslu a maloobchodu. To vše však pravděpodobně zastíní zasedání ČNB, které přinese i novou makroekonomickou prognózu. Podle její únorové verze by již toto zasedání mělo odstartovat zvyšování úrokových sazeb. To se podle nás bude postupně odkládat až do listopadu. Pro finanční trhy však bude zásadní argumentace nového výhledu a názor bankovní rady na aktuální vývoj pandemie.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat