Čas na akciové nákupy v Evropě: Silní přežijí

Měna, která se může každou chvílí zhroutit, kolabující bankovní systém, prohlubující se recese a bezzubé autority, které nemají k dispozici už téměř žádné nástroje měnové a fiskální politiky, které by mohly ekonomice pomoci. Takový je současný obrázek eurozóny. Není těžké předpovídat evropským akciovým trhům ty nejčernější scénáře. Ale čeho je moc, toho je příliš. Některé akcie si nezaslouží současné ocenění.

Akcie jsou na některých (zejména periferních) trzích ohodnoceny tak nízko, že je v jejich cenách snad započten i konec světa. Přitom jde často o akcie kvalitních firem, jejichž tržby nezávisejí jen na vývoji v eurozóně.

Na madridské nebo milánské burze se dají sehnat zajímavé akcie doslova za pakatel. Najdete tu například ropného giganta ENI, energetickou společnost Enel nebo oděvní Inditex, který je velmi úspěšný se svým maloobchodním řetězcem Zara. Nehledě na to, do jaké dluhové pasti se dostaly jejich domácí ekonomiky, firmy prosperují a expandují. I když možná někteří investoři vyčkávají, že trhy ještě o něco spadnou, už dnes jsou tyto firmy dobrá investice.

Italské blue chips přežijí, i kdyby se euro rozpadlo

První fáze evropské krize postihla jen menší trhy – Řecko a Portugalsko však investorům nemají moc co nabídnout, mnoho velkých korporací byste zde nenašli. Jakmile se začalo jednat o záchranných balících, jejich trhy zamířily na jih.

Jiný příběh bylo Irsko. Bylo jednou z pětice nejbohatších zemí v předkrizovém světě. Jeho ekonomiku však tvoří spíše jen mezinárodní firmy, nemovitostní společnosti a banky. Kromě Ryanair tu mnoho velkých irských společností není.

Další fáze eurokrize je trochu jiná, zasáhla největší evropské země - Španělsko a Itálii. Jejich akciové trhy reagovaly podobně jako menších sousedé – pádem. Italský MIB spadl ze 40 000 v roce 2007 na necelých 14 000 (tedy na úroveň roku 1994). Španělský IBEX 35 je pod hranicí 7 000 ve srovnání s 15 000 před krizí.

Jak rostou výnosy španělských dluhopisů, spekulace, že vláda bude potřebovat záchranný balík, narůstá, a trh je zpět na úrovni roku 1999. Více než dekádu růstu vystrašení investoři svými výprodeji vymazali.

Na těchto trzích, na rozdíl od Řecka a Portugalska, globální společnosti najdeme. Kromě již jmenovaných zahrnuje milánský index například automobilku Fiat nebo méně známého výrobce slunečných brýlí Luxottica, který vlastní Ray-Ban a luxusní Salvatore Ferragamo. Prodává produkty na celém světě a boom zažívá hlavně v Asii – daleko od recesí zasažené Evropy.

V Madridu se obchoduje například s Telefónikou expandující do rychle rostoucí Jihoafrické republiky a ropnou společností Repsol.

Není složité pochopit, proč trhy v těchto zemích spadly. Jejich ekonomiky jsou v hluboké recesi, kterou úspory předepsané od evropských autorit dále prohlubují. Výpůjční náklady rostou. Investoři do cen tamních akcií započítávají pravděpodobnost, že budou akcie přeceněny do nových (slabých) měn.

Finsko jako brzda "záchrany Evropy": Proč jen to ti Finové dělají?
V časech dluhové krize eurozóny se mluví o státech s ekonomickými problémy na periférii, jako jsou Řecko, Portugalsko, Španělsko, Irsko a Itálie. Pak se mluví o tom, kdo by to měl celé zaplatit, ale komu se do toho moc nechce. Tedy o Německu. Málo se ovšem mluví o kverulantech typu Finska. Přitom pokud je potřeba souhlas všech při schvalování finanční pomoci, je finské "ano" stejně důležité jako to německé.

Po zajímavých akciích se rozhlédněte i mimo eurozónu

Pro úspěch firmy nemusí být podmínkou rostoucí ekonomika. Například Japonsko se dvě dekády neposunulo téměř nikam, ale například modní firma Uniqlo se vypracovala na jednu z předních světových společností v oboru.

Británie prožívá snad nejdelší recesi vůbec, ale firmy jako ARM Holdings (dodává čipy pro smartphony, iPody a iPady) dělají velké pokroky.

Ze zemí, jež musely přijmout záchrannou ruku od EU a dalších mezinárodních institucí, vzejdou často velmi kvalitní společnosti. Například akcie irského Ryanairu během největší krize spadly na polovinu hodnoty. Kdybyste je tehdy nakoupili, v současnosti byste sklízeli ovoce. Firmu nezahubila recese v domácí ekonomice a stejně tak nezničí ani jiné silné společnosti s globálně diverzifikovanými aktivitami.

Pokud se eurozóna rozpadne, sáhnou si akcie na dno

Kdyby Španělsko nebo Itálie opustily euro, tamní banky možná na několik dnů zavřou a obchodování na hlavních burzách může být pozastaveno. Pokud taková situace nastane, propadnou akcie nejspíše ještě o něco níže, ale ne o mnoho, protože katastrofa, která se na nás valí, je už ve velké míře v cenách akcií zahrnuta. Bohužel se také může stát, že nejlevnější jsou akcie nyní, takže dobu nejvýhodnější koupě propásnete.

Investice v době největší krize: Když teče krev, dá se pořádně vydělat
Slavný výrok barona Rotschilda z 18. století prý v originálu zněl takto: "Nejlepší čas nakupovat je tehdy, když v ulicích teče krev. I kdyby to byla vaše vlastní!" V době paniky po napoleonských válkách a během krvavého povstání pařížské komuny doporučoval nakupovat francouzské státní dluhopisy - byly k dostání se zhruba 50% diskontem. Jeho kontrariánský přístup přinesl kýžené ovoce. Takže hurá na nákupy do Řecka!

Zdroj:
MarketWatch
Ocenění
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat