Centrální depozitář: Změny nahrávají investorům do fondů, dědicům se líbit nebudou

Vznik Centrálního depozitáře cenných papírů, který nahradil Středisko cenných papírů, zvýhodní investice do podílových fondů. Kdo obchoduje s cennými papíry přímo, bude za správu účtu platit.

Za držení cenných papírů se bude platit. Může se to týkat i těch, kdo s nimi nechtějí obchodovat a cenné papíry zdědili, nebo je na ně někdo převedl. Souvisí to se zánikem Střediska cenných papírů (SCP), jehož aktivity od 7. července přebírá Centrální depozitář cenných papírů (CD). Zatímco do SCP měl přímý přístup i drobný investor, do depozitáře, který eviduje a vypořádává transakce s cennými papíry, bude přístup jen přes 21 obchodníků s cennými papíry.

Kdo má peníze ve fondech velkých správců, může být v klidu. Domácí i zahraniční investiční společnosti, působící v ČR, mají vedeny podílové listy fondů v samostatné evidenci, případně na účtech bank, k nimž tito správci patří. Nebo jsou evidovány v zahraničí, mimo Centrální depozitář. Pro investory do těchto fondů se tedy nic nemění.

Někteří správci fondů, například Akro IS, však nemají evidovány podílové listy ve zvláštní evidenci a nejsou členy depozitáře. A informovali proto investory, že musí od 7. července před nákupem fondů požádat některého člena depozitáře, aby jim v CD otevřel majetkový účet. "Depozitář za tuto službu členům nic neúčtuje. Je čistě v jejich režii, zda budou něco účtovat investorům za vedení účtů s podílovými listy fondů," uvedla Marie Mühlhoferové z oddělení externí komunikace pražské burzy, jíž depozitář patří. Jak to přesně bude, tedy zda budou podílníci fondů Akra platit členům depozitáře něco navíc, pracovníci Akra serveru peníze.cz neodpověděli.

Přímé obchody s akciemi a jinými cennými papíry půjdou dál přes obchodníky s cennými papíry. Klient by měl ve vlastním zájmu preferovat členy depozitáře, aby se mu obchod či jiné služby, zprostředkované přes více subjektů, neprodražily.

Atlantik Finanční trhy, Česká spořitelna, Patria Finance (Direct) a Fio, tedy firmy, které zprostředkovávají individuálním investorům nejvíce obchodů s cennými papíry, ceny za tyto transakce po vzniku Centrálního depozitáře nemění. Stejné je to v RM-Systému, české burze, která patří finanční skupině Fio. Za vedení účtů s cennými papíry kvůli vzniku depozitáře ale nově poplatky vybírat budou.

Dosud poplatky platili investoři, kteří měli cenné papíry v nominální hodnotě 2,25 milionu korun. Roční částka za držení cenných papírů závisí na velikosti spravovaného majetku . U většiny investorů asi bude činit několik set korun. Atlantik Finanční trhy, Fio i Patria Direct chtějí poplatky, které zaplatí depozitáři, přenést na klienty, jimž spravují účty. Stejně tak RM-Systém. Fio přitom podle Venduly Žaloudíkové z oddělení externí komunikace zvažuje zřízení hromadné evidence cenných papírů, což by tuto službu zlevnilo. Česká spořitelna zatím podle Kláry Pačesové z tiskového centra ČS pracuje na vyčíslení nákladů. Ceník za transakce spojené se službami Centrálního depozitáře má být znám v červenci či srpnu.

"Částka za správu majetku se u jednotlivých typů cenných papírů liší," upozorňuje Martin Kodýdek z Patria Direct. U českých akcií kotovaných na burze či v RM-Systému, nebo u zahraničních cenných papírů se nově počítá z jejich tržní hodnoty.

I když chtějí obchodníci s cennými papíry klientům jen přeúčtovat poplatky za správu majetku, kterou platí Centrálnímu depozitáři, z jejich porovnání vyplývají určité rozdíly (viz tabulka).

Přístup do Centrálního depozitáře jen přes jeho členy, může přinést problémy u cenných papírů z dob kuponové privatizace. SCP koncem minulého roku Čechům registrovala 1 663 580 aktivních účtů majitelů cenných papírů. Z toho lze odvodit, že "kupónových akcií" je stále velký počet.

Pasivní drobný investor si může nechat cenné papíry na nezařazeném účtu. Pak za držení cenných papírů nikomu nic neplatí a má nárok na dividendu, když ji firma vyplácí. Pokud se zvýší nebo sníží nominální hodnota akcií, nebo je emise zrušena, je o tom informován.

Když ale změní bydliště či příjmení, zdědí cenné papíry nebo je na něj někdo převede, musí tuto změnu uskutečnit přes obchodníka. Jakmile tak učiní, třeba i zadarmo, má registrovány cenné papíry u obchodníka, který změnu provedl a musí platit poplatek za jejich správu.

Pokračování článku včetně přehledu poplatků najdete v pokračování článku na serveru peníze.cz

Akcie ČR
Přestat sledovat
Poplatky
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat