Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

Tradičně až na konci října startuje hlavní část výsledkové sezóny za třetí kvartál firem obchodovaných na pražské burze. Co od nich čekají analytici z České spořitelny a kdy jednotlivé firmy své výsledky zveřejní?

Kalendář zveřejňování hospodářských výsledků

Analytici z České spořitelny čekají dobré provozní výsledky od Fortuny, CME a Pegasu Nonwovens. ČEZ a Komerční banka by měly zveřejnit stabilní čísla. Řada menších firem zveřejní sice jen některé ukazatele, přesto odborníci z ČS očekávají, že výsledky za 3. kvartál budou velmi významné. Čistý zisk by měl u firem, které zveřejní podrobná čísla, vzrůst meziročně o 76 %.

ČEZ

Od ČEZ se čeká solidní kvartál. Pomohlo vyřešení potíží v Albánii. "Očekáváme stabilní zisk EBITDA. Pokles cen elektřiny bude vyvážen nepřítomností jednorázových negativních vlivů z minulosti. Očekáváme, že firma potvrdí výhled pro rok 2014, kde se čeká EBITDA 70,5 miliardy Kč a upravený čistý zisk 29 miliard Kč," říká analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Investoři by se měli zaměřit především na komentář k možným akvizicím, dividendové politice a snižování nákladů (mělo by jít o 16 % fixních nákladů). "Myslíme si, že ČEZ je dobrá sázka díky očekávanému dividendovému výnosu 5,8 % a nedávnému poklesu ceny," říká Bártek.

Jak to dopadlo? ČEZ ziskem EBITDA za třetí kvartál překonal odhady a zvýšil celoroční výhled. Čistý zisk za 9 měsíců klesl o 38 %

CME

U CME se čeká výrazné zlepšení na úrovni zisku OIBDA. "Očekáváme silné zotavení českých aktivit, kde se čeká růst tržeb o 21,5 % díky návratu inzerentů. Dařit by se firmě mělo i na rumunském trhu, který je druhý nejdůležitější. Nejsledovanější budou komentáře k možnému refinancování dluhopisů splatných v roce 2015, rychlost, s kterou se v ČR vrací inzerenti, a vývoj ohledně přenosových poplatků v ČR a SR," uvedl analytik z ČS Václav Kmínek.

Jak to dopadlo? CME ve 3Q2014 výrazně snížila provozní ztrátu, v ČR se dostala do zisku. Překvapením vyšší OIBDA, na úrovni tržeb zklamání

Fortuna

Výsledky Fortuny zlepší pokračující růst on-line sázení podpořený dohodou s bwin.party. Do 3Q2014 se navíc počítá konec fotbalového šampionátu. Negativně se naopak projeví slabá koruna. Od Fortuny se podle Václava Kmínka čeká, že minimálně potvrdí celoroční výhled (růst EBITDA o 5 až 10 %), je tu i prostor pro zlepšení.

Jak to dopadlo? Fortuna v prvních devíti měsících roku hospodařila se ziskem EBITDA 21,98 milionu eur a zvyšuje celoroční výhled

Komerční banka

Analytici z ČS vidí dobrou šanci na zvýšení výhledu pro dividendový výplatní poměr. "Po lepších výsledcích Komerční banky za 2Q2014 a zlepšení výhledu očekáváme růst zisků o 0,5 %. Za samotné třetí čtvrtletí čekáme pokles čistého zisku o 2,5 %. Na základě dobré kapitálové přiměřenosti čekáme, že firma zvýší výhled pro výplatní poměr na horní hranicí z očekávaných 60 až 70 % pro rok 2014," říká analytik z Erste Günter Hohberger.

Jak to dopadlo? Komerční banka vydělala ve třetím kvartálu 3,27 miliardy Kč, chystá se vyplatit vyšší dividendu

NWR

NWR dokončila restrukturalizaci, pokračovaly také problémy s těžbou. "Výsledky za 3. kvartál budou opět slabé. Pro trhy může být zklamáním úroveň hotovosti po restrukturalizaci. Očekáváme zisk EBITDA kolem nuly a negativní roční volné cash flow ve výši 80 až 100 milionů EUR při současných tržních cenách a stabilní produkci. Firma potřebuje růst cen uhlí o 15 %, aby dosáhla neutrálního volného cash flow," říká Petr Bártek.

Jak to dopadlo? NWR ve třetím kvartálu hospodařila se ztrátou 71,2 milionu EUR a tržbami 157,7 milionu EUR

O2 Czech Republic

Od výsledků O2 Czech Republic se nečeká žádný významný dopad na cenu akcie. "Očekává se pokles zisků kvůli nižším tržbám v mobilním segmentu. Ty klesají především z důvodu nižších cen, především ve firemním sektoru," říká analytička z Erste Veronika Maria Sutedja.

Jak to dopadlo? O2 C.R. klesl ve 3Q zisk OIBDA i čistý zisk. Oba zaostaly mírně za odhady

Pegas Nonwovens

"Očekáváme silné dvojciferné meziroční zlepšení zisku EBITDA díky produkci z nové linky v Egyptě. Produkce nyní běží téměř na 100 %. Očekáváme, že za 9 měsíců roku 2014 vzrostl EBITDA o 17 %. Předpokládáme tak, že firma potvrdí celoroční výhled růstu EBITDA o 12 až 20 %. Investory bude zajímat především vyjádření o další možné expanzi a refinancování. Ohledně akcií Pegasu jsme v dlouhém období stále optimisty, přestože aktuálně nevidíme žádný výraznější impulz pro růst ceny," říká Petr Bártek.

Philip Morris ČR

"Očekáváme růst tržeb o 4,4 % díky vyšší výrobě a slabší koruně. Negativně naopak působí produktový mix. Firma nezveřejní žádná provozní čísla, nečekáme tedy žádnou reakci na výsledky," říká Václav Kmínek.

Jak to dopadlo? Philip Morris ČR ve třetím čtvrtletí zvýšila tržby, motorem růstu byl export

Pivovary Lobkowicz Group

U Pivovarů Lobkowicz bude čtení výsledků poněkud složitější. Společnost vstoupila na burzu nedávno, neexistují tedy srovnatelná data za 3Q2014. Podle Petra Bártka bývá obecně trh s pivem nejsilnější právě ve třetím kvartálu.

"Očekáváme, že Pivovarům Lobkowicz se podařilo překonat trh díky akvizicím nových hospod, prodeji do supermarketů Lidl a vyššímu vývozu. Přesto očekáváme meziročně mírný pokles tržeb asi o 5 % (včetně tržeb z prodeje jiných nápojů než piva, tržby z piva by měly klesnout jen o 2 %). Upravený zisk EBITDA by měl být 75 milionů Kč, což znamená, že za 9 měsíců firma dosáhla 86 % stanoveného zisku EBITDA pro celý rok, což je 229 milionů Kč," říká Bártek. Skupina také podle něj poprvé vytvořila čistý zisk (dle odhadů 20 milionů Kč). Sledovat bude Bártek komentáře k situaci na pivním trhu a k tržnímu podílu firmy.

Jak to dopadlo? Pivovary Lobkowicz zvýšily za 9 měsíců tržby o 2 % na 923,4 milionu Kč

Erste Group Bank

Zde je výhled výsledků rakouské Erste, kterou analytici její dceřiné společnosti České spořitelny nepokrývají, od agentury Bloomberg.

Jak to dopadlo? Erste ve třetím kvartálu překonala odhady trhu, stále je ale v hluboké ztrátě kvůli odpisům

Stock Spirits

Společnost vyrábějící alkoholické nápoje vydala po třetím kvartálu profit warning.

Stock Spirits vydala profit warning kvůli vyšší konkurenci na trhu

Unipetrol

Již ve středu 22. 10. oznámil výsledky hospodaření za 3Q2014 Unipetrol, který příjemně překvapil.

Vienna Insurance Group

Jak to dopadlo? VIG reportovala za první tři kvartály 2014 mírně lepší výsledky, než se čekalo

Zdroj:
Česká spořitelna
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat