ČEZ, Telefónica a Komerční banka: Co znamenaly výsledky pro potenciál jejich akcií?

V průběhu února se investoři dočkali hospodářských výsledků společností ČEZ, Telefónica O2 ČR a Komerční banky za poslední kvartál loňského roku. Čím se největší české společnosti pochlubily a jaký vývoj u ceny jejich akcií můžeme letos očekávat?

ČEZ

Výsledky elektrárenského gigantu dopadly přibližně v souladu s očekáváním analytiků. Společnost za celý rok 2010 splnila guidance, na což si analytici i investoři hodně potrpí. Čistý zisk za rok 2010 tak dosáhl 47,2 mld. Kč.

Co bylo nicméně pro investory poměrně velkým zklamáním, byla guidance managementu na letošní rok. Ta totiž počítá s meziročním poklesem provozního zisku před odpisy EBITDA o 5 % na 84,8 mld. Kč a poklesem čistého zisku dokonce o 15 % na 40,1 mld. Kč. Hlavním důvodem těchto meziročních poklesů je nižší realizovaná prodejní cena elektřiny, když loňská průměrná cena činila 54 EUR/MWh, pro letošní rok si ČEZ na forwardovém trhu zajistil průměrnou prodejní cenu na úrovni 52 EUR/MWh, což je meziroční pokles o 4 %.

Druhým negativním faktorem je posílení koruny vůči euru. Analytici tak budou muset své odhady na letošní rok výrazně snížit, na úrovni čistého zisku dokonce o 10 %.

Aktuální vývoj akcií ČEZu sledujte zde

Současná cena akcií mírně nad 800 Kč je přibližně na úrovni z přelomu roku. Momentálně nevidíme u akcií ČEZu výrazný růstový potenciál. Tři hlavní faktory, jež by měli investoři sledovat, jsou vývoj kolem potenciálního prodeje tureckých aktiv, vývoj cen elektřiny na velkoobchodním trhu, jež se stále plácají kolem úrovně 52 EUR/MWh, a návrh výše dividendy, kterého bychom se mohli dočkat na přelomu dubna a května.

Telefónica O2 ČR

Výsledky rovněž nepřinesly zásadní překvapení. I v posledním kvartálu loňského roku pokračoval trend meziročních poklesů tržeb a provozních zisků. Podle představeného výhledu management předpokládá pokračování tohoto negativního trendu i v letošním roce.

Podle našeho názoru se v současné době hlavní byznys Telefóniky nachází ve fázi strukturálního poklesu, přičemž společnosti chybí koherentní střednědobá obchodní strategie a manažerská vize, jak jednoznačný trend poklesu tržeb a zisků z posledních let zastavit. Aktuální strategie managementu je zaměřená především na maximalizaci krátkodobého cash flow a maximální možnou výplatu dividend. Dodejme, že management navrhnul v letošním roce vyplatit stejnou dividendu jako loni, tedy 40 Kč na akcii.

Aktuální vývoj akcií Telefóniky O2 sledujte zde

Náš pohled na cenu akcií Telefóniky kolem úrovně 400 korun je momentálně neutrální. Růstový potenciál je podle našeho názoru na jedné straně omezen kvůli neexistenci dostatečných růstových stimulů na straně tržeb a provozních zisků, což je důsledek již zmíněné neexistence jasné střednědobé strategie, na druhé straně aktuálně nevidíme ani prostor pro významný pokles akcií, neboť akcie Telefóniky nabízí 10% hrubý dividendový výnos, což je pro spoustu investorů velice atraktivní.

Komerční banka

Banka za čtvrtý kvartál oznámila čistý zisk 3,4 mld. Kč a výrazně překonala odhady analytiků ve výši 3,1 mld. Kč. Hlavním důvodem byly především vyšší než očekávané čisté úrokové výnosy. Za celý rok Komerční banka dosáhla nejvyššího zisku v historii 13,3 mld. Kč. Na výsledcích za celý loňský rok se velice pozitivně projevilo oživení české ekonomiky, když opravné položky k nespláceným úvěrům meziročně oproti roku 2009 poklesly o 39 %.

Management navrhnul vyplacení dividendy 270 Kč, což odpovídá dividendovému výplatnímu poměru 77 % se srovnání s 59 % v loňském roce. Platná dividendová politika je 50-60% výplatní poměr. Komerční banka tak nyní nabízí hrubý dividendový výnos 6 %, což je z regionálních bank nejvíce. I nadále se nicméně bude kapitálová přiměřenost (ukazatel Tier 1) pohybovat kolem velice solidní úrovně 14 %.

Aktuální vývoj akcií KB sledujte zde

Přes tyto více než uspokojivé výsledky se akcie Komerční banky po jejich zveřejnění poměrně výrazně propadly. Pro tento vývoj jsou dva důvody. Management při prezentaci výsledku oznámil, že v letošním roce očekává, že růst nákladů převýší růst výnosů. Komerční banka očekává růst provozních nákladů o 6-8 % oproti poklesu 4 % v roce 2010. Důvodem je rozšiřování pobočkové sítě (přibližně 5 nových poboček a rozsáhlá renovace stávající pobočkové sítě).

Druhým negativním faktorem bylo, že management popsal vyšší než očekávanou dividendu jako dočasné řešení a naznačil, že podobně vysoký výplatní poměr (77 % ze zisku v roce 2010) nemusí být udržitelný.

Akcie Komerční banky kolem současných úrovní kolem 4 250 považujeme za relativně férově oceněné, nevidíme tedy u tohoto titulu příliš velký růstový potenciál, na druhou stranu se nedomníváme, že by akciím Komerční banky do konce letošního roku hrozilo riziko výraznějšího poklesu, neboť pro bankovní tituly neobvykle vysoký dividendový výnos, nejvyšší ziskovost ze všech regionální bank dle ukazatele ROE a velmi dobrá kapitálová přiměřenost jsou faktory, kterých si mnoho investorů velice cení.

Přestat sledovat
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Pár mírně nižších inflačních čísel je na větší optimismus na trhu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat