Co koronavirová krize říká o budoucích medvědích trzích?

Koronavirový burzovní propad, který odstartoval loni na konci února, trval 23 obchodních dnů. Během nich denní propad benchmarku S&P 500 sedmkrát překonal 4 %, avšak zároveň pětkrát index vykázal více než 4% nárůst. Ale uplynulo oněch 23 seancí a bylo po všem. Trh se odrazil ode dna a zamířil vstříc novým rekordům. Po nejrychlejším medvědím trendu v historii následovalo historicky nejrychlejší zotavení. Rychlost, s jakou se ceny amerických akcií propadly a následně odrazily, mnohé investory zaskočila. Obchodníci ze staré školy se těšili, že portfolia doplní za lepší ceny, než se ale nadáli, akcie byly zase na úrovních z doby před koronavirem.

Od roku 1928 zažil americký akciový trh 28 medvědích trendů, v průměru to vychází na jeden za tři až čtyři roky. Průměrný propad dosahoval 33 % a z vrcholu na lokální dno index spadl v průměru za necelý rok.

Medvědí trhy

Za nedávným vývojem lze vidět několik faktorů. Mezi těmi hlavními jsou nové technologie, reakce centrálních bank a reakce vlád.

Jedna z hlavních vlastností technologií, totiž urychlování všeho, se nevyhýbá ani finančním trhům. Algoritmy jsou nastavené tak, že na jakýkoli pohyb trhu reagují prakticky okamžitě, na trhu je navíc velký objem peněz drobných investorů, kteří mají díky novým obchodním platformám stále větší sílu, a tedy schopnost trhem pohnout.

Mimořádnou sílu má ale také americká centrální banka. Investoři uvěřili, že Fed, ECB, Bank of Japan a další měnové autority udělají cokoli, aby zabránily nástupu další finanční krize. Koronavirový šok byl něčím nečekaným, proto tak masivní výprodeje, následné roztočení měnových kohoutů ale i ty největší pochybovače přesvědčilo, že centrální banky rozhodně nebudou jen tichými přihlížejícími. V případě vlád šlo o něco podobného, všechna varování před narůstajícím zadlužením ze dne na den zmizela a ekonomiky "čelily" lavině vládních peněz.

S&P 500

"Na trzích si nikdy nemůžeme být ničím jistí, nepochybuji však, že budoucí medvědí trendy budou jiné než ty dřívější. Technologické novinky a provázanost měnových politik centrálních bank s finančními trhy mění způsob, jakým aktiva reagují na negativní zprávy. Osobně očekávám, že pro budoucí medvědí trhy bude příznačný rychlý nástup, ale krátké trvání," říká Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management.

Růst - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
7. 4. 2021 10:22
Váháte nad výhodami dlouhodobého investování do akcií? Tento graf vás možná přesvědčí

Chcete vydělávat desítky procent za kvartál, měsíc, nebo rovnou den? Tak pro vás tato statistika nebude. I když možná...

Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Akciový trh
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat