Co musíte ráno vědět (1. června)

Image
Prsa - ilustrační foto
Obrázek: Flickr

Jak si v úvodu týdne vedly akcie v Evropě a v USA, jak se podle nové prognózy OECD bude dařit světové ekonomice a čím svět zaujala jedna jinak bezejmenná americká střední škola? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie v pondělí zlevnily, burza v Londýně zůstala kvůli svátku zavřená

Západoevropské akcie na úvod týdne oslabily. Aktivita na trzích byla slabší, kvůli státnímu svátku zůstala zavřená burza v Londýně a na Den obětí války se neobchodovalo ani ve Spojených státech. Investoři navíc vyčkávali před úterním zveřejněním finálních indexů nákupních manažerů za květen. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,49 % na 446,76 bodu, německý DAX odepsal 0,64 % na 15 421,13 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,57 % na 6 447,17 bodu.

Obchodování, trading, trhy, monitor - ilustrační foto
31. 5. 2021 14:55
Tyto obchody doporučuje JPMorgan pro druhé pololetí

Americká banka JPMorgan během května představila řadu konkrétních obchodů, které by podle jejích analytiků a stratégů...

2. Pražská burza v úvodu týdne stagnovala, mírně vzrostly ČEZ či MONETA, klesl Avast

Pražská burza v úvodu týdne prakticky stagnovala, index PX klesl o nepatrných 0,07 % na 1 162,71 bodu. Z předních emisí si mírně polepšily energetická skupina ČEZ a MONETA Money Bank, naopak ztratil technologický Avast. Z menších emisí si necelé procento a půl připsaly Česká zbrojovka Group a nápojářská Kofola ČeskoSlovensko.

Video thumbnailplay-btn
31. 5. 2021 12:00
Investorský magazín: Jak zhodnocovat peníze pro své děti?

Vstup do dospělosti bude pro vaše děti vždy snazší, pokud budou mít k dispozici našetřené peníze. Jaké nejlepší způsoby...

3. Očekávané události

Úterý bude ve znamení finálních indexů nákupních manažerů ve výrobě. Vyjde také korejská obchodní bilance, australská centrální banka rozhodne o sazbách a Německo zveřejní nezaměstnanost a maloobchodní tržby. Za eurozónu vyjdou ostře sledovaná inflační data a míra nezaměstnanosti, v Česku na sebe pozornost strhne zpráva o vývoji ekonomiky a HDP oznámí také Itálie. V Americe vedle PMI zaujmou ještě výdaje ve stavebnictví a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
28. 5. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. OECD zlepšila výhled světové ekonomiky, letošní růst odhaduje na 5,8 %

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí zlepšila výhled světové ekonomiky na letošní i příští rok. Předpokládá, že globální ekonomika letos vzroste o 5,8 %, zatímco v březnu předpovídala nárůst o 5,6 %. Letošní růst by tak byl nejprudší od roku 1973. Výrazně zlepšila zejména odhad růstu čínské ekonomiky.

5. Míra inflace v Německu v květnu podle předběžných dat vzrostla na 2,5 %

Míra inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 %. V předběžné zprávě to v pondělí oznámil německý statistický úřad. Květnový růst spotřebitelských cen tak výrazně překračuje cíl Evropské centrální banky a rovněž překonal odhady ekonomů. V dubnu inflace v Německu vzrostla na dvě procenta.

6. ČEZ: Rozhodným dnem pro dividendu 52 Kč na akcii bude 2. červenec

Rozhodným dnem pro nárok na navrhovanou dividendu společnosti ČEZ ve výši 52 Kč na akcii (asi 8,3% hrubý výnos) byl stanoven 2. červenec. Posledním obchodním dnem s právem na dividendu tak bude 30. červen. Valná hromada ke schválení dividendy se bude konat 28. června. Termín výplaty dividendy byl stanoven na 2. srpna.

7. Coface: Riziko občanských nepokojů se může zvýšit až desetinásobně

Riziko občanských nepokojů pramenící ze sociálního napětí se může ve světě zvýšit až desetinásobně. Dopady pandemie na světovou ekonomiku načas odsunuly do pozadí politická rizika, tedy zejména zvýšený protekcionismus a dopady brexitu, nebo rizika spojená se sociálními nepokoji, vnitřními konflikty či nebezpečí teroru. Vyplývá to ze studie světové úvěrové pojišťovny Coface.

8. Česká zbrojovka Group mění dozorčí radu a představenstvo

Holding Česká zbrojovka Group (CZG) přistoupil v souvislosti s koupí společnosti Colt Holding ke změnám v dozorčí radě a v představenstvu. Dosavadního předsedu dozorčí rady René Holečka, který je zároveň většinovým vlastníkem společnosti, nahradí podle návrhu valné hromadě skupiny k 1. červenci Lubomír Kovařík, současný prezident a předseda představenstva CZG. Na pozici předsedy představenstva Kovaříka vystřídá Jan Drahota, dosavadní místopředseda představenstva a finanční ředitel CZG. Zástupci skupiny o tom v pondělí informovali v tiskové zprávě.

9. Italská pojišťovna Generali chce převzít menšího domácího rivala Cattolica

Největší italská pojišťovna Generali předloží nabídku na převzetí menšího domácího konkurenta Cattolica za 1,17 miliardy eur. Firma v pondělí uvedla, že si tak hodlá posílit vedoucí pozici na domácím trhu.

10. Foxconn bude vyrábět elektromobily s thajskou státní energetickou skupinou PTT

Tchajwanská společnost Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, uzavřela partnerství s thajskou státní energetickou skupinou PTT a budou spolu vyrábět elektromobily. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na společné prohlášení společností. Foxconn, který je mimo jiné hlavním výrobcem iPhonů firmy Apple, za poslední zhruba rok rozšířil rozšířil svou aktivitu i do oblasti elektrických vozů. Dosud oznámil v této oblasti dohody s čínským výrobcem elektromobilům Byton, čínskou automobilkou Zhejiang Geely Holding Group či skupinou Stellantis.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

(Ne)cudné studentky

O floridské střední škole Bartram Trail jste asi dosud nikdy neslyšeli. Podobně jako většina Američanů. Teď se však škola dostala prakticky do všech světových médií. Upozornila na sebe ročenkou, ve které pokrokářsky upravila fotografie dívek tak, aby vypadaly cudněji. Nezbývá než doufat, že se tamní učitelé nesnaží studenty učit práci s grafickými programy.

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat