Co musíte ráno vědět (1. prosince)

XIXOIO
Obrázek: XIXOIO

Jak v polovině týdne skončilo obchodování s akciemi v Evropě a za oceánem, jak si v třetím čtvrtletí podle zpřesněných dat vedla americká ekonomika a jak (ne)slavně pokračuje projekt XIXOIO? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu v reakci na projev šéfa Fedu vzrostly, dolar oslabil

Akcie ve Spojených státech v polovině týdne v reakci na projev šéfa centrální banky USA Jeromea Powella posílily a zisky si připsaly také za celý uplynulý měsíc. Index Dow stoupl o 2,18 % na 34 589,77 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 3,09 % na 4 080,11 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 4,41 % na 11 468 bodů. Index volatility VIX klesl o 5,98 % na 20,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA skončil na 3,611 %.

Tradeři na NYSE - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
30. 11. 2022 12:54
Jak dopadla výsledková sezóna v USA a jak to (ne)zahýbalo s akciovými výhledy?

Ve třetím čtvrtletí letošního roku reportovalo 71 % společností z amerického akciového indexu S&P 500 tržby nad odhady...

2. Evropské akcie ve středu zpevnily, hlavní indexy přidaly zhruba do procenta

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Náladu investorů podpořila mimo jiné nová evropská inflační data. V plusu skončily hlavní benchmarky také za celý listopad. Panevropský index STOXX Europe 600 se ve středu zvýšil o 0,63 % na 440,04 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,81 % na 7 573,05 bodu, německý DAX zpevnil o 0,29 % na 14 397,04 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,04 % na 6 738,55 bodu.

Hořící bankovky, inflace - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
30. 11. 2022 17:10
Inflace: Centrální banky ani zdaleka nemají vyhráno, ceny dlouhodobě porostou výrazněji než po finanční krizi

Domnívám se, že centrální banky ještě nemohou považovat boj s vysokou inflací za rozhodnutý. Je totiž potřeba si...

3. Pražská burza ve středu pokračovala v oslabování, zaznamenala čtvrtý ztrátový den v řadě

Index PX pražské burzy ve středu odepsal 0,20 % na 1 215,30 bodu. Zaznamenal tak už čtvrtý ztrátový den v řadě a pohybuje se na nejnižších hodnotách za téměř čtyři týdny. Banky zakončily seanci smíšeně.

Topení, teplo
Obrázek: Thinkstock
29. 11. 2022 17:04
Plynová obleva: Letošní topnou sezónu (snad) zvládneme, krize ale nekončí

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala analýzu, ve které ukazuje, co Evropu čeká příští topnou sezónu. Report...

4. Očekávané události

Čtvrtek bude ve světě dnem indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. V Japonsku ale vyjde také index spotřebitelské důvěry, Německo přidá maloobchodní tržby, Eurostat za eurozónu nezaměstnanost, Česko bilanci státního rozpočtu a Spojené státy pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo statistiku osobních příjmů a výdajů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
25. 11. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomika USA v třetím čtvrtletí podle revidovaných dat vzrostla anualizovaně o 2,9 %

Americká ekonomika v třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,9 %. Ve zpřesněné zprávě to ve středu oznámilo americké ministerstvo obchodu. Je to lepší výsledek, než uváděl rychlý odhad zveřejněný před měsícem, podle nějž se hrubý domácí produkt Spojených států zvýšil o 2,6 %. Silnější růst v třetím čtvrtletí přišel navzdory vysokým úrokovým sazbám a inflaci. Přispěly k němu hlavně vyšší vývoz a spotřebitelské výdaje.

6. Tuzemský finanční sektor v ČR zůstává podle zátěžových testů ČNB odolný

Finanční sektor v Česku zůstává vysoce odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Banky jsou dostatečně kapitálově vybavené pro absorpci šoků i v případě déletrvajících ekonomických potíží a klimatických šoků. Nebankovní finanční sektor, tedy pojišťovny či penzijní fondy, zůstává rovněž odolný. Na středeční tiskové konferenci o tom informovali představitelé České národní banky (ČNB).

7. Inflace v eurozóně v listopadu překvapivě klesla na 10 %

Míra inflace v eurozóně v listopadu klesla na 10 % z říjnové hodnoty 10,6 %. V rychlém odhadu to ve středu oznámil statistický úřad Eurostat. Nadále se zvyšují zejména ceny energií, u kterých meziroční tempo růstu podle statistiků dosáhlo 34,9 %. Na druhém místě je kategorie potraviny, alkohol a tabák s meziročním nárůstem o 13,6 %. Analytici s poklesem inflace počítali, avšak jen s mírnějším.

8. Výbor Sněmovny reprezentantů obdržel Trumpova daňová přiznání

Výbor americké Sněmovny reprezentantů pro státní příjmy obdržel daňová přiznání bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Informoval o tom ve středu zpravodajský web televize CNN, podle něhož jde o daňová přiznání za šest let. Ministerstvo financí vydáním dokumentů vyhovělo soudnímu příkazu z minulého týdne, sdělil CNN mluvčí ministerstva.

9. Německý Uniper kvůli nedodání plynu zahájil arbitrážní řízení proti Gazpromu

Německá společnost Uniper, která je největším dovozcem ruského zemního plynu do Německa, zahájila arbitrážní řízení proti ruské společnosti Gazprom Export. Uniper požaduje vyplacení odškodného za omezení dodávek ruského plynu do Německa od června letošního roku prostřednictvím plynovodu Nord Stream. Uniper ve středu oznámil, že na náhradu těchto dodávek už vynaložil 11,6 miliardy eur a že částka dále poroste.

10. EU podle Financial Times varovala Muska, že Twitteru hrozí zákaz kvůli moderování obsahu

Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton při videohovoru s miliardářem Elonem Muskem varoval, že EU zakáže Twitter, pokud nebude dodržovat přísná pravidla o moderování obsahu. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s rozhovorem. V EU se tak podle agentur zřejmě schyluje k regulační bitvě o budoucnost této sociální sítě.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Servery: Vedení XIXOIO čelí podezření z podvodu, škoda je půl miliardy korun

Policisté po úterním zásahu podezírají hlavní představitele firmy XIXOIO obchodující s digitálními aktivy z podvodu a praní špinavých peněz, uvedl ve středu server Seznam Zprávy. Škoda způsobená investorům má dosahovat podle informací Deníku N zhruba půl miliardy korun. XIXOIO ale tvrdí, že policie nepochopila její byznysmodel ani princip jejího podnikání, kterým jsou investice do digitálních aktiv, takzvaných tokenů.

Dva hlavní představitele firmy - zakladatele a majitele XIXOIO Richarda Watzkeho a šéfa představenstva Henryho Ertnera - policie v úterý zadržela a jsou dále v cele předběžného zadržení. Oba by měli být podle informací obou serverů ale brzy propuštěni na svobodu, policie pro ně nebude požadovat vazbu.

"Kriminalisté je v úterý vyslýchali a zabavovali dokumenty. Nyní budou vyhodnocovat důkazy. Zatím budou propuštěni. Oba jsou podezřelí z podvodu na investorech a na základě toho se policisté chystají zabavovat jejich majetek, jako jsou auta a dům," citoval Deník N zdroj blízký vyšetřování případu. Škoda způsobená investorům je podle něj zhruba půl miliardy korun. Společnost v prohlášení ujistila držitele tokenů, že jejich majetek je v bezpečí.

Policie vedení XIXOIO podezírá, že za získané peníze od investorů nic nevyvíjelo a tyto peníze investovalo do kryptoaktiv. "Ze strany vyšetřujících orgánů dále dochází k masivnímu nepochopení našeho byznysmodelu a tokenizace jako takové, a to bohužel i v kontextu jasně definované evropské regulace digitálních aktiv a související legislativy," napsala firma.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý provedli domovní prohlídky a předběžné několikahodinové výslechy u řady zaměstnanců, akcionářů, obchodníků a dalších partnerů společnosti. "Všichni jsme poskytli plnou součinnost, poskytli jsme veškeré dokumenty, abychom narovnali skutkovou podstatu věci," uvedlo v prohlášení XIXOIO.

Cílem firmy je vzniklou situaci vysvětlit a využít ji k očištění svého jména, tokenizace jako takové a také komunity, která za společností stojí, dodalo XIXOIO.

Produktový manažer investiční platformy Portu Jakub Valníček uvedl, že projekt vzbuzoval pochybnosti od začátku - o to větší pozdvižení vyvolalo podle něj spojení bývalého šéfa Komerční banky Radovana Vávry s touto společností. Po velkém přívalu kritiky se Vávra postupně distancoval od XIXOIO, aby následně prodal podíl ve firmě SimpleCell, která přes XIXOIO chtěla nabídnout své tokeny.

"To lze vzhledem k vyšetřování policie hodnotit jako správný krok. Podvody velkého rozměru se českým investorům zdaleka nevyhýbají, proto je důležité apelovat na opatrnost a prověřování všech investičních příležitostí, jakkoli slibné výnosy mohou prezentovat," řekl Valníček .

"Celý projekt XIXOIO byl od samého začátku vysoce rizikový. Jeho autoři zneužili peníze a investovali je do něčeho jiného. Pro investory je to horší než loterie. Na západním trhu by se nic takového nestalo. Nahrazení akcií tokeny jako zdroj financování firem nedává vzhledem k charakteru blockchainové technologie příliš smysl - minimálně z pohledu transparentnosti nebo zhodnocení," uvedla výkonná ředitelka tvůrce digitálních projektů Creative Dock Gabriela Teissing.

Před rokem Česká národní banka varovala veřejnost před investicemi do tokenů a výslovně zmínila právě XIXOIO. Z prezentace firmy mohli lidé získat mylný dojem, že obchodní model společnosti a její podnikání jsou schválené nebo alespoň zčásti regulované, uvedla tehdy centrální banka.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat