1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Jak skončilo úterní obchodování v Evropě a na Wall Street, jak si na konci loňského roku vedly ekonomiky ČR a EU a o kolik v Itálii zdražila příprava pizzy? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie v úterý výrazně posílily. Zpráva o zpomalení růstu nákladů na práci ve Spojených státech zmírnila obavy investorů z agresivního postupu americké centrální banky v boji proti inflaci. Index Dow si připsal 1,09 % a zakončil obchodování na 34 086,04 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,46 % na 4 076,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,67 % na 11 584,55 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,71 % na 19,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 3,511 %. Za celý leden si index Dow připsal téměř tři procenta, S&P 500 vzrostl o více než šest procent a Nasdaq Composite stoupl dokonce o téměř 11 %.
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo převážně v minusu, nejhorší výkon podal sektor základních materiálů, který odepsal přes procento. Za celý leden ale všechny hlavní indexy výrazně posílily. Investoři nyní vyhlížejí zasedání velkých centrálních bank - v úterý a ve středu Fedu a ve čtvrtek ECB a Bank of England. Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý klesl o 0,26 % na 453,21 bodu a britský FTSE 100 se snížil o 0,17 % na 7 771,70 bodu, zatímco německý DAX přidal 0,01 % na 15 128,27 bodu a francouzský CAC 40 si připsal rovněž o 0,01 % a uzavřel na 7 082,42 bodu. Za celý leden STOXX Europe 600 přidal 6,67 %, FTSE 100 se zvýšil o 4,29 %, DAX zpevnil o 8,65 % a CAC 40 stoupl o 9,40 %.
Pražská burza v úterý skončila v červených číslech, index PX během poslední lednové seance oslabil o 0,12 % na 1 329,66 bodu, a přerušil tak sérii sedmi po sobě jdoucích růstových seancí. Do záporu index stáhly především akcie ČEZ, které poté, co v minulých dnech nedokázaly prorazit technickou úroveň odporu na 930 korunách (200denní průměr), čelily pokračujícímu vybírání zisků. Za leden index PX posílil o 10,65 %.
Středa bude ve světě dnem finálních lednových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Investoři budou vyhodnocovat také nezaměstnanost a inflaci za eurozónu nebo bilanci českého státního rozpočtu a odpoledne Spojené státy zveřejní ještě zprávu o lednové tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, stavební výdaje nebo statistiku z trhu práce JOLTS. V 20.30 SEČ pak skončí dvoudenní měnověpolitické jednání Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Ekonomika Evropské unie v čtvrtém čtvrtletí loňského roku ve srovnání s předchozími třemi měsíci podle sezónně přepočtených údajů stagnovala. V třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt 27 členských zemí mezičtvrtletně vzrostl o 0,3 %. V rychlém odhadu to v úterý uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Ekonomika eurozóny o 0,1 % vzrostla.
Česká ekonomika loni stoupla o 2,5 %. Předběžný odhad v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Růst zpomalil, předloni činil 3,5 %. V čtvrtém čtvrtletí meziroční růst hrubého domácího produktu zpomalil na 0,4 % z 1,5 % v třetím čtvrtletí a v porovnání s předchozím čtvrtletím HDP klesl o 0,3 %. Je to druhý mezičtvrtletní pokles v řadě, ekonomika se tak dostala do technické recese. V třetím čtvrtletí dosáhl mezikvartální pokles 0,2 %.
Americký poskytovatel platebních služeb PayPal Holdings plánuje v příštích týdnech zrušit zhruba 2 000 pracovních míst, což odpovídá asi sedmi procentům jeho celkové pracovní síly. Oznámila to v úterý firma na svých internetových stránkách. Připojila se tak k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagují na zpomalování hospodářského růstu.
Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý zlepšil odhad letošního růstu globální ekonomiky. Podle aktualizované prognózy fondu se celosvětový hrubý domácí produkt zvýší o 2,9 %, loni v říjnu MMF letošní růst odhadoval na 2,7 %. Ke zlepšení výhledu podle fondu přispělo předpokládané oživení ekonomické aktivity v Číně, kterou loni brzdila přísná opatření proti šíření koronaviru.
Ve zlepšení situace svých rodin za pět let proti současnosti věří nyní ve světě 40 % lidí, před rokem to byla polovina. Ukázal to průzkum globální komunikační agentury Edelman ve 28 zemích světa. Ekonomický optimismus je podle něj nejníže za posledních 20 let. Následkem zkušenosti s pandemií covidu-19 a inflací se společnosti po celém světě potýkají s výrazným rozdělením, uvedla v úterý v tiskové zprávě k průzkumu agentura AMI Communications. která je zástupcem Edelmanu v ČR. V Česku se průzkum neuskutečnil.
Německý automobilový koncern Volkswagen zvažuje, že svou plánovanou severoamerickou továrnu na výrobu baterií postaví v kanadské provincii Ontario. Informoval o tom v úterý německý list Handelsblatt s odvoláním na úřední záznamy. Provincie podle listu firmě nabídla podporu projektu prostřednictvím investic a dalších pobídek.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Růst nákladů na přípravu pizzy v Itálii převýšil růst inflace. Upéct světoznámou margheritu bylo v prosinci meziročně dražší o 30 %, zatímco míra inflace činila 12,3 %. Vyplývá to z takzvaného indexu margherity, který nově každý měsíc sestavuje agentura Bloomberg. Na příkladu jednoho z místních tradičních a jednoduchých jídel tak dokládá, jak se Italům zvyšují životní náklady.
Srovnání dat italského statistického úřadu a ministerstva financí prokazuje růst cen základních přísad pro margheritu, mouky, rajčat, sýru mozzarella a olivového oleje. Bloomberg započítal i spotřebu elektřiny potřebnou k pečení pizzy v domácí elektrické troubě. Vyšlo mu, že náklady na domácí výrobu vzrostly mnohem výrazněji, než když se člověk rozhodne pro předpřipravenou verzi. Cena tohoto zboží se zvýšila pouze o 9,9 %, pravděpodobně díky úsporám z rozsahu.
Vedle ceny energií zaznamenala nejstrmější skok v nákladech v indexu mozzarella, která podražila téměř o 27 %, a pak mouka, jejíž cena vzrostla téměř o 22 %. Tyto a další ingredience jsou poměrně běžnými položkami v nákupním košíku typické italské domácnosti, i když ne každý si udělá čas na přípravu pizzy doma.