Co musíte ráno vědět (1. února)

Coloseum Holding, pizza - ilustrační foto
Obrázek: Investiční web

Jak skončilo úterní obchodování v Evropě a na Wall Street, jak si na konci loňského roku vedly ekonomiky ČR a EU a o kolik v Itálii zdražila příprava pizzy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý posílily díky poklesu obav z inflace

Americké akcie v úterý výrazně posílily. Zpráva o zpomalení růstu nákladů na práci ve Spojených státech zmírnila obavy investorů z agresivního postupu americké centrální banky v boji proti inflaci. Index Dow si připsal 1,09 % a zakončil obchodování na 34 086,04 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,46 % na 4 076,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,67 % na 11 584,55 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,71 % na 19,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 3,511 %. Za celý leden si index Dow připsal téměř tři procenta, S&P 500 vzrostl o více než šest procent a Nasdaq Composite stoupl dokonce o téměř 11 %.

Spojené státy americké, USA
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 10:04
Propouštění technologických obrů nic neznamená, akciový trh není zrcadlem americké ekonomiky

Technologický sektor má v indexu S&P 500 váhu téměř 24 %. Akcie technologických firem ještě větší, pokud přijmeme...

2. Evropské akcie v úterý převážně klesaly, indexy DAX a CAC 40 zaznamenaly jen kosmetické zisky

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo převážně v minusu, nejhorší výkon podal sektor základních materiálů, který odepsal přes procento. Za celý leden ale všechny hlavní indexy výrazně posílily. Investoři nyní vyhlížejí zasedání velkých centrálních bank - v úterý a ve středu Fedu a ve čtvrtek ECB a Bank of England. Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý klesl o 0,26 % na 453,21 bodu a britský FTSE 100 se snížil o 0,17 % na 7 771,70 bodu, zatímco německý DAX přidal 0,01 % na 15 128,27 bodu a francouzský CAC 40 si připsal rovněž o 0,01 % a uzavřel na 7 082,42 bodu. Za celý leden STOXX Europe 600 přidal 6,67 %, FTSE 100 se zvýšil o 4,29 %, DAX zpevnil o 8,65 % a CAC 40 stoupl o 9,40 %.

Zemědělství - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
30. 1. 2023 15:45
OCI jako akcie měsíce aneb Proč se vyplatí investovat do zemědělství

O společnosti OCI, dříve nazývané Orascom Construction Industries, asi slyšel málokdo. Firma se nezabývá sexy tématy...

3. Pražská burza v úterý přerušila sedmidenní růstovou sérii, index PX klesl o 0,12 %

Pražská burza v úterý skončila v červených číslech, index PX během poslední lednové seance oslabil o 0,12 % na 1 329,66 bodu, a přerušil tak sérii sedmi po sobě jdoucích růstových seancí. Do záporu index stáhly především akcie ČEZ, které poté, co v minulých dnech nedokázaly prorazit technickou úroveň odporu na 930 korunách (200denní průměr), čelily pokračujícímu vybírání zisků. Za leden index PX posílil o 10,65 %.

Dolary - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
30. 1. 2023 12:31
Jaký je rozdíl v zacházení s portfoliem v hodnotě desítek tisíc a desítek milionů dolarů?

Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management nedávno dostal dotaz, zda je při spravování portfolia...

4. Očekávané události

Středa bude ve světě dnem finálních lednových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Investoři budou vyhodnocovat také nezaměstnanost a inflaci za eurozónu nebo bilanci českého státního rozpočtu a odpoledne Spojené státy zveřejní ještě zprávu o lednové tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, stavební výdaje nebo statistiku z trhu práce JOLTS. V 20.30 SEČ pak skončí dvoudenní měnověpolitické jednání Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
27. 1. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomika EU v čtvrtém čtvrtletí stagnovala, HDP eurozóny mírně vzrostl

Ekonomika Evropské unie v čtvrtém čtvrtletí loňského roku ve srovnání s předchozími třemi měsíci podle sezónně přepočtených údajů stagnovala. V třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt 27 členských zemí mezičtvrtletně vzrostl o 0,3 %. V rychlém odhadu to v úterý uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Ekonomika eurozóny o 0,1 % vzrostla.

6. Ekonomika ČR loni stoupla o 2,5 %, v čtvrtém čtvrtletí ale mezikvartálně znovu klesla, a vstoupila tak do recese

Česká ekonomika loni stoupla o 2,5 %. Předběžný odhad v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Růst zpomalil, předloni činil 3,5 %. V čtvrtém čtvrtletí meziroční růst hrubého domácího produktu zpomalil na 0,4 % z 1,5 % v třetím čtvrtletí a v porovnání s předchozím čtvrtletím HDP klesl o 0,3 %. Je to druhý mezičtvrtletní pokles v řadě, ekonomika se tak dostala do technické recese. V třetím čtvrtletí dosáhl mezikvartální pokles 0,2 %.

7. PayPal hodlá propustit 2 000 lidí, asi sedm procent pracovní síly

Americký poskytovatel platebních služeb PayPal Holdings plánuje v příštích týdnech zrušit zhruba 2 000 pracovních míst, což odpovídá asi sedmi procentům jeho celkové pracovní síly. Oznámila to v úterý firma na svých internetových stránkách. Připojila se tak k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagují na zpomalování hospodářského růstu.

8. MMF zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 2,9 %

Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý zlepšil odhad letošního růstu globální ekonomiky. Podle aktualizované prognózy fondu se celosvětový hrubý domácí produkt zvýší o 2,9 %, loni v říjnu MMF letošní růst odhadoval na 2,7 %. Ke zlepšení výhledu podle fondu přispělo předpokládané oživení ekonomické aktivity v Číně, kterou loni brzdila přísná opatření proti šíření koronaviru.

9. Důvěra v lepší ekonomickou situaci ve světě klesla na 40 %, ukázal průzkum ve 28 zemích

Ve zlepšení situace svých rodin za pět let proti současnosti věří nyní ve světě 40 % lidí, před rokem to byla polovina. Ukázal to průzkum globální komunikační agentury Edelman ve 28 zemích světa. Ekonomický optimismus je podle něj nejníže za posledních 20 let. Následkem zkušenosti s pandemií covidu-19 a inflací se společnosti po celém světě potýkají s výrazným rozdělením, uvedla v úterý v tiskové zprávě k průzkumu agentura AMI Communications. která je zástupcem Edelmanu v ČR. V Česku se průzkum neuskutečnil.

10. Tisk: Volkswagen zvažuje výstavbu továrny na výrobu baterií v Ontariu

Německý automobilový koncern Volkswagen zvažuje, že svou plánovanou severoamerickou továrnu na výrobu baterií postaví v kanadské provincii Ontario. Informoval o tom v úterý německý list Handelsblatt s odvoláním na úřední záznamy. Provincie podle listu firmě nabídla podporu projektu prostřednictvím investic a dalších pobídek.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Příprava pizzy v Itálii výrazně podražila, růst nákladů citelně převýšil celkovou inflaci

Růst nákladů na přípravu pizzy v Itálii převýšil růst inflace. Upéct světoznámou margheritu bylo v prosinci meziročně dražší o 30 %, zatímco míra inflace činila 12,3 %. Vyplývá to z takzvaného indexu margherity, který nově každý měsíc sestavuje agentura Bloomberg. Na příkladu jednoho z místních tradičních a jednoduchých jídel tak dokládá, jak se Italům zvyšují životní náklady.

Srovnání dat italského statistického úřadu a ministerstva financí prokazuje růst cen základních přísad pro margheritu, mouky, rajčat, sýru mozzarella a olivového oleje. Bloomberg započítal i spotřebu elektřiny potřebnou k pečení pizzy v domácí elektrické troubě. Vyšlo mu, že náklady na domácí výrobu vzrostly mnohem výrazněji, než když se člověk rozhodne pro předpřipravenou verzi. Cena tohoto zboží se zvýšila pouze o 9,9 %, pravděpodobně díky úsporám z rozsahu.

Vedle ceny energií zaznamenala nejstrmější skok v nákladech v indexu mozzarella, která podražila téměř o 27 %, a pak mouka, jejíž cena vzrostla téměř o 22 %. Tyto a další ingredience jsou poměrně běžnými položkami v nákupním košíku typické italské domácnosti, i když ne každý si udělá čas na přípravu pizzy doma.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 3. 2023 12:07
Proč se (ne)bát pádů malých bank v USA, když jsou ve slevě Komerční banka nebo Erste?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat