Co musíte ráno vědět (11. července)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co vyplavalo na povrch v souvislosti s firmou Uber, proč Musk nechce koupit Twitter a jak vypadá v perspektivě jednotlivých týdnů typický rok akciového indexu S&P 500? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akciové indexy v pátek uzavřely smíšeně, celý týden pro ně ale byl ziskový

Akcie ve Spojených státech uzavřely v závěru týdne po zveřejnění statistik z amerického trhu práce bez větších změn, ale převážně oslabily. Během dne se pohybovaly oběma směry spolu s tím, jak investoři vyhodnocovali dopady vlivu nadále silného pracovního trhu na záměry americké centrální banky ohledně zvyšování základní úrokové sazby. Na devizovém trhu se euro a dolar během dne obchodovaly poblíž parity. Index Dow v závěru odepsal 0,15 % na 31 338,15 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 0,08 % na 3 899,38 bodu. Index Nasdaq Composite, ve kterém je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ale posílil o 0,12 % na 11 635,31 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,52 % na 24,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů vzrostl o sedm bazických bodů na 3,080 %. Ceny ropy vzrostly o dvě procenta, zlato a stříbro přidaly do půl procenta a bitcoin se obchodoval na červené nule za asi 21 800 USD. Za celý týden přidal Dow 0,77 %, S&P 500 posílil o 1,94 % a Nasdaq Composite zpevnil o 4,56 %.

Býk - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
10. 7. 2022 6:12
Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali, na více než návrat indexu S&P 500 k rezistenci to ale nestačilo

Americký akciový trh se ve zkráceném obchodním týdnu vydal vzhůru. Index S&P 500 ve čtvrtek protáhl sérii denních růstů...

Technologie, umělá inteligence - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
8. 7. 2022 6:13
Bank of America: Tyto podhodnocené technologické akcie už stojí za nákup

Technologické tituly jsou letos v nemilosti trhu, rostoucí úrokové sazby těmto růstovým titulům obecně nevyhovují. Řada...

2. Evropské akcie na závěr růstového týdne zpevnily, dařilo se automobilovému sektoru

Evropské akcie v pátek posílily a potvrdily tak celotýdenní růst. V pátek se nejvíce dařilo německému indexu DAX, který vzrostl o více než 1,3 %. Výrazně posílily akcie Commerzbank. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,51 % na 417,12 bodu, když nejvíce se dařilo automobilovému sektoru. Za celý týden index vzrostl o 2,45 %. Německý DAX přidal v pátek 1,34 % na 13 015,23 bodu (za týden +1,58 %), britský FTSE 100 nabyl o 0,10 % na 7 184,24 bodu (za týden +0,38 %) a francouzský CAC 40 stoupl o 0,44 % na 6 033,13 bodu (za týden +1,72 %).

Globalizace, světová ekonomika - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
9. 7. 2022 13:46
Komodity za "extra ceny" jako argument pro změnu tržního uvažování: Kde hledat nové vítěze?

Poptávka po některých aktivech, která byla v průběhu pandemie opomíjena, by mohla prudce vzrůst, protože svět přechází...

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Wikimedia Commons
8. 7. 2022 10:20
Bilko (Rockaway Blockchain Fund): Bitcoin je silně cyklický, jeho cena odráží dění v ekonomice

Když mají lidé peníze, jako tomu bylo v době kvantitativního uvolňování a masivní fiskální podpory ekonomiky v době...

3. Pražská burza v pátek navázala na čtvrteční posílení, dařilo se hlavně Erste. Index PX za týden přidal přes procento

Index PX vzrostl na konci týdne o 0,87 % na 1 230,72 bodu, a navázal tak na čtvrteční posílení. Dařilo se hlavně Erste, jejíž akcie podražily o více než 3,5 %. MONETA zpevnila o 0,94 %, Komerční banka naopak mírně oslabila o 0,31 %. Mírně ztrácel také ČEZ (-0,20 %). Zbrojovka Colt CZG (+2,60 %) navázala na čtvrteční růst a za poslední dva dny se jí podařilo smazat pondělní propad. Index PX za celý zkrácený obchodní týden přidal 1,05 % a přerušil sérii čtyř ztrátových týdnů za sebou.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Gevorkyan
9. 7. 2022 6:00
Gevorkyan: Deglobalizace a fragmentace ekonomiky nám hraje do karet

Odklon řady firem od dodavatelů z Číny a dalších levných zemí v době pandemie, která odhalila zranitelnost...

4. Očekávané události

Po víkendových zprávách o mírně vyšší výrobní i spotřebitelské inflaci v Číně se trh v pondělí zaměří na italské maloobchodní tržby. Stejné údaje budou zveřejněny také v Česku. V 10 dopoledne se můžete těšit na expertní tržní výhled v živém streamu, jehož hostem bude makléř Lukáš Novotný z WOOD & Company. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
8. 7. 2022 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. července

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. července a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Elon Musk ukončil smlouvu o koupi sociální sítě Twitter. Ta bude s Muskem bojovat u soudu za naplnění dohody

Miliardář Elon Musk ukončil smlouvu o koupi sociální sítě Twitter. Vyplývá to z oznámení americké Komisi pro cenné papíry a burzy. Muskovi právníci zprávu dopisem oznámili představenstvu společnosti. Ta hodlá s Muskem bojovat u soudu za naplnění smlouvy o jeho převzetí. Trvá na dohodnuté ceně a podmínkách, uvedl předseda firemní správní rady společnosti. O víkendu pak Musk uvedl, že bude ve svých firmách zaměstnancům více přispívat na děti (panečku, to je PR).

6. Americká ekonomika vytvořila v červnu více pracovních míst, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,6 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech zůstala v červnu v souladu s odhady ekonomů beze změny na 3,6 %. Ekonomika USA přitom vytvořila mimo zemědělství 372 tisíc pracovních míst, odhady se pohybovaly mezi 250 až 270 tisíci. Růst mezd zpomalil v souladu s očekáváním na +0,3 % meziměsíčně.

7. BBC: Únik dokumentů odhalil, jak vrcholní politici tajně pomáhali firmě Uber

Tisíce uniklých souborů odhalily, jak si alternativní poskytovatel taxislužby Uber předcházel přední politiky a jak daleko zašel, aby se vyhnul spravedlnosti. Podrobně popisují rozsáhlou pomoc, kterou se mu podařilo získat od předních evropských politiků, jako jsou Emmanuel Macron či bývalá eurokomisařka Neelie Kroesová. A také jak bývalý šéf Uberu osobně nařídil použít systém označovaný jako kill switch, aby zabránil policistům při razii v přístupu do počítačů, uvádí na svých internetových stránkách zpravodajská televize BBC.

8. FT: Odliv peněz z dluhopisových fondů zaměřených na mladé trhy je nejvyšší za 17 let

Investoři v letošním roce vybrali z dluhopisových fondů zaměřených na mladé trhy již 50 miliard USD. Čistý odliv je tak nejvyšší za posledních nejméně 17 let. S odvoláním na údaje shromážděné společností JPMorgan to uvádí list Financial Times. Zpráva je další ukázkou toho, jak zpřísnění měnové politiky v rozvinutých zemích a válka na Ukrajině vyvolávají odliv peněz z této třídy aktiv.

9. Stát půjčí energetické společnosti ČEZ až 74 miliard korun na zálohy na burze

Stát půjčí energetické společnosti ČEZ prostřednictvím Ministerstva financí až tři miliardy eur (v přepočtu více než 74 miliard korun) za účelem zvýšení likvidity. Peníze budou určené pro ručení na energetické burze, když zálohy skládané na burzách dosahují rekordních výší kvůli vysokým cenám energií. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Skládání záloh, takzvaných marginů, požaduje burza jako ochranu pro obchodníky s elektřinou.

10. Klimatický zátěžový test ECB ukázal, že bankám hrozí ztráty 70 miliard eur

Náhlý skok cen emisních povolenek v kombinaci se záplavami a suchem způsobí největším bankám z eurozóny ztráty nejméně 70 miliard eur. Ve svém prvním velkém klimatickém zátěžovém testu to uvedla Evropská centrální banka. Zjištění nemají vliv na výši kapitálu, který banky musejí mít v letošním roce.

11. Nabídka akcií skupiny Coloseum Holding je prodloužena o týden do 19. července

Veřejná nabídka akcií skupiny Coloseum, která byla zahájena 22. června na trhu START pražské burzy, je o týden prodloužena. Upisovací období potrvá nově do úterý 19. července. V aukci je k dispozici 425 tisíc akcií, které představují až 38% podíl společnosti. Nejnižší upisovaná částka je 24 600 Kč za jeden lot.

12. Plánované zestátnění EDF podle francouzské vlády nezdraží domácnostem elektřinu

Plánované opětovné zestátnění francouzské energetické společnosti EDF nezvýší domácnostem účty za elektřinu. V rozhovoru s francouzskou televizí LCI to řekl mluvčí vlády Olivier Véran. Vláda v současnosti vlastní v EDF 84% podíl a premiérka Élisabeth Borneová tento týden uvedla, že vláda se chystá firmu zcela zestátnit.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Proč že to americké akcie na začátku prázdnin posílily?

Může za to přece sezónnost, hlupáku! A podle historických průměrů můžeme ve zbytku léta samozřejmě počítat s pokračováním růstu cen akcií. Mimochodem, index S&P 500 v průměru klesá jen 15 týdnů z roku, posiluje 37 týdnů. Jako na potvoru ani jedna čistá nula. Šulnula, řeklo by se. Tak hlavně podle toho (ne)investujte, dobře?!

S&P 500 - průměrná výkonnost v jednotlivých týdnech roku
zdroj: @JohnKicklighter
Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: ZDR Investments
25. 3. 2023 14:09
Roman Latuske (ZDR Investments): V segmentu retailových nemovitostí letos nečekáme problémy, byznys…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 10:28
Ponaučení z krize: Prioritou firem je odolnost, tlak na vyšší ceny bude pokračovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 6:00
ABCD investora: Lesk a bída akciového výplachu aneb Proč nyní (ne)kupovat i banky
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat