Co musíte ráno vědět (11. června)

Image
Dolary v peněžence, hotovost - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jakým výsledkem skončilo zasedání ECB, jakým tempem se v USA v květnu zvýšily spotřebitelské ceny a kde mohla skončit velká část amerických koronavirových dávek pro nezaměstnané? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek vzrostly, index S&P 500 uzavřel na novém maximu

Americké akcie ve čtvrtek posílily a index S&P 500 uzavřel obchodování na novém zavíracím maximu. Nejnovější údaje o ekonomice podpořily očekávání, že současný vzestup inflace bude pouze přechodný. Index Dow si připsal 0,06 % a uzavřel na 34 466,24 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,47 % na 4 239,18 bodu (historický rekord posunul na 4 249,74 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,78 % na 14 020,33 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,01 % na 16,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,437 %.

Komodity
10. 6. 2021 17:10
Nerovnoměrný komoditní (super)cyklus: Trh se (ještě více) rozdělí na vítěze a poražené

Většině komodit se letos zatím daří. Růst jejich cen navázal na loňské oživení a podnítil úvahy o možném novém...

2. Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, změny indexů ale nebyly výrazné

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo nejednotně, změny indexů ale nebyly výrazné. Evropská centrální banka investory nepřekvapila, když podle očekávání potvrdila nastavení měnové politiky, a výrazně náladu na burzách neovlivnila ani zpráva z USA o dalším zrychlení tamního růstu cen. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,03 % na 454,56 bodu a britský FTSE 100 se zvýšil o 0,10 % na 7 088,18 bodu, zatímco německý DAX odepsal 0,06 % na 15 571,22 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,26 % na 6 546,49 bodu.

Video thumbnailplay-btn
9. 6. 2021 17:09
Inflace by měla růst jen přechodně, říká ekonom. A rekapituluje, jak na ni letos (ne)budou reagovat Fed a ECB

Sazby centrálních bank v eurozóně ani v USA se letos měnit nebudou, měnové autority by ale mohly začít ubírat plyn...

3. Pražská burza také ve čtvrtek zůstala bez výraznější změny

Pražská burza zůstala i čtvrtý den v týdnu bez výraznějších změn. Index PX ve čtvrtek klesl o 0,05 % na 1 179,61 bodu. Ztrácely akcie bank, vzhůru šly naopak cenné papíry softwarové firmy Avast a České zbrojovky.

České bankovky, koruna
8. 6. 2021 14:55
Českou národní banku dohání její minulost aneb Jak (ne)vnímat inflaci a sazby v Česku

Fed díky změně strategie nemusí spěchat se zvyšováním sazeb, ačkoliv jejich preferovaná PCE inflace míří ke třem...

4. Očekávané události

Pátek přinese v Evropě údaje o britské obchodní bilanci a průmyslové výrobě a německý index velkoobchodních cen a odpoledne v USA vyjde předběžný červnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Pátek bude také pro akcie Monety Money Bank posledním obchodním dnem s právem účasti na mimořádné valné hromadě, která bude 22. června rozhodovat o akvizici vybraných finančních aktiv skupiny PPF. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
4. 6. 2021 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. června

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. června a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká meziroční inflace v květnu vyskočila na 5 %, o tři desetiny procentního bodu překonala odhad ekonomů

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v květnu meziročně zvýšily o 5 %, tedy více, než se čekalo, a nejvíce od srpna 2008. Meziměsíčně růst cen zpomalil na 0,6 % z dubnových 0,8 %. Ve čtvrtek to uvedlo americké ministerstvo práce. V dubnu byla inflace na 4,2 %, nejvýše od září 2008. Analytici čekali, že se spotřebitelské ceny v květnu meziročně zvýší o 4,7 %. U meziměsíční změny analytici předpokládali růst o 0,4 %.

6. ECB na červnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, zlepšila ekonomický výhled

Evropská centrální banka na červnovém zasedání podle očekávání potvrdila nastavení měnové politiky. Beze změny tak zůstávají úrokové sazby (základní 0 %, zápůjční 0,25 %, depozitní -0,50 %) i programy na podporu ekonomiky. V nové prognóze banka zlepšila výhled vývoje ekonomiky eurozóny pro letošní i příští rok.

7. Pilulka oznámila spuštění projektu na podporu rozvoje startupů v oblasti eHealth

Společnost Pilulka Lékárny ve spolupráci se StartupYard oznámila spuštění projektu Pilulka Lab na podporu rozvoje technologických startupů v oblasti eHealth ze zemí střední a východní Evropy. Pilulka by měla zajistit zejména financování, kde do jednotlivých startupů plánuje investovat až milion eur.

8. United Airlines podle zdrojů jednají o koupi nejméně stovky boeingů

Americká letecká společnost United Airlines Holdings je v pokročilé fázi jednání o koupi velkého množství úzkotrupých letadel. V rámci širší obnovy své flotily by si aerolinky mohly objednat nejméně 100 letadel Boeing 737 MAX. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

9. ČR: Spotřebitelské ceny v květnu meziročně stouply o 2,9 %, tempo růstu kleslo

Spotřebitelské ceny v ČR v květnu meziročně stouply o 2,9 %. Tempo jejich růstu proti dubnu kleslo o 0,2 procentního bodu. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 %, podepsalo se na tom hlavně zdražování pohonných hmot. Uvedl to ve čtvrtek Český statistický úřad. Benzin byl nejdražší od října 2019, nafta byla nejdražší od loňského února. Analytici počítali naopak se zrychlením meziroční inflace na 3,2 %.

10. Dceřiná společnost Alibaby bude vyvíjet autonomní nákladní auta

Čínský podnik Cainiao, logistická dceřiná společnost internetového prodejce Alibaba, bude vyvíjet autonomní nákladní auta. Informoval o tom ve čtvrtek technický ředitel logistického podniku Čcheng Li. Dodal, že se Cainiao v Číně příští rok chystá pustit do provozu tisícovku samořízených doručovacích robotů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Axios: Až polovina pandemických dávek pro nezaměstnané v USA mohla skončit u zločinců

Možná až polovina dávek pro nezaměstnané vyplacených Spojenými státy během posledního roku skončila podle některých odborníků v rukách zločinců. Napsal to zpravodajský web Axios. Podvodníci vydávající se za legitimní žadatele o podporu si údajně mohli přijít na stovky miliard dolarů.

Vláda USA po začátku pandemie zavedla mimořádné dávky v nezaměstnanosti, aby podpořila miliony lidí, kteří kvůli koronaviru přicházeli o práci. Podle webu Axios jednotlivé státy nebyly připraveny na nápor žádostí o dávky a nakonec daly přednost co nejrychlejší distribuci peněz mezi občany na úkor zabezpečení těchto programů před podvody.

Podle Blakea Halla, který vede firmu ID.me bojující proti tomuto typu kriminality, je možná výsledkem krádež až 50 % všech vyplacených dávek. Hall řekl, že USA kvůli podvodným žádostem přišly o více než 400 miliard dolarů.

Navíc se odhaduje, že peníze určené pro strádající Američany často končily v rukách zahraničních zločineckých skupin. "Nešlo by tak jen o krádež, nýbrž o otázku národní bezpečnosti," píše Axios. Americké ministerstvo financí se podle něj k věci odmítlo vyjádřit.

Článek popisuje, že podvodníci se k vládním penězům dostávají například díky ukradeným osobním údajům, jiní zločinci zase tlačí oběti k tomu, aby jim potřebné informace předaly dobrovolně. "Mnohé státy si už počínají sofistikovanějším způsobem ve snaze těmto podvodům zabránit. Je však úplně pozdě," hodnotí Axios.

Šéf poradenské společnosti LexisNexis Risk Solutions Haywood Talcove odhaduje, že nejméně 70 % z ukradených sociálních dávek bylo v konečném důsledku vyvedeno z USA. Peníze podle něj z velké části skončily v rukách organizovaného zločinu v Číně, Rusku nebo Nigérii. "Tyto skupiny jsou zcela jistě podporované danými státy," dodal Talcove.

Musíte vědět
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat