Co musíte ráno vědět (14. března)

České bankovky, koruna
Obrázek: Thinkstock

Jak zahájily týden akcie v Evropě a za oceánem, podařilo se v USA zastavit rozjíždějící se bankovní krizi a kolik bylo loni v Česku zadrženo padělaných bankovek? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, banky oslabovaly

Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně. Bankovní společnosti byly pod tlakem kvůli krachu finančních ústavů Silicon Valley Bank a Signature Bank. Akcie z některých jiných odvětví nicméně těžily ze spekulací, že americká centrální banka by v důsledku problémů v bankovním sektoru mohla pozastavit zvyšování úrokových sazeb. Index Dow se snížil o 0,28 % a uzavřel na 31 819,14 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,15 % na 3 855,76 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,45 % na 11 188,84 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,94 % na 26,52 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o 15 bazických bodů na 3,545 %.

Apple - ilustrační foto
Obrázek: Unsplash.com
13. 3. 2023 12:38
Morgan Stanley: Těchto pět katalyzátorů může posunout tržní kapitalizaci Applu ke 4 bilionům dolarů

Analytici z Morgan Stanley v posledních letech určitě nepatří mezi velké akciové býky. Když ale přijde řeč na největší...

2. Evropské akcie v pondělí výrazně zlevnily pod tíhou propadu bankovních titulů

Hlavní indexy akciových trhů v západní Evropě se v pondělí výrazně propadly pod tlakem událostí kolem úpadku amerických bank. Trhy poklesem navázaly na negativní sentiment na burzách ve Spojených státech vyvolaný problémy finančního ústavu Silvergate a Silicon Valley Bank. V pondělí navíc americké úřady uzavřely newyorský finanční dům Signature Bank. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí klesl o 2,42 % na 442,80 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 2,58 % na 7 548,63 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 3,04 % na 14 959,47 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 2,90 % a uzavřel na 7 011,50 bodu.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Israel Museum (Jerusalem)
4. 3. 2023 13:56
Hledáte konzervativní investici? Sázkou takřka na jistotu je umění, ale i zemědělství

Nejen v období turbulencí na finančních trzích se ukazuje, jak pozitivní vliv na dlouhodobé zhodnocení investičního...

3. Pražská burza v pondělí znovu oslabila, je nejníže od začátku února

Pražská burza pokračovala v poklesu i na začátku nového týdne, index PX v pondělí oslabil o 2,18 % na 1 346,18 bodu. Uzavřel tak nejníže od 1. února. Dolů ho táhly zejména banky. Aktivita na trhu byla vysoká, celkový objem obchodů přesáhl miliardu korun.

Burzovní palác
Obrázek:
10. 3. 2023 11:58
ČS: Březnová strategie pro české akcie

Jak vnímají domácí akciový trh v první dekádě března analytici z České spořitelny?

4. Očekávané události

V úterý ráno na trh dorazí data z britského trhu práce a statistika českých maloobchodních tržeb. Odpoledne se investoři zaměří na americkou spotřebitelskou inflaci. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
10. 3. 2023 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. března

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. března a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americký bankovní systém je bezpečný, ujistil americký prezident

Americký bankovní systém je bezpečný, vláda učiní vše pro ochranu střadatelů, řekl v pondělí prezident Joe Biden po uzavření dvou amerických bank. Biden uvedl, že požádá Kongres a regulátory, aby posílili bankovní pravidla. Před pondělním otevřením amerických akciových trhů dodal, že ani tím se nezastaví a udělá vše, co bude potřeba.

6. Čínský premiér uvedl, že bude těžké dosáhnout růstu HDP kolem pěti procent

Nový čínský premiér Li Čchiang v pondělí na tiskové konferenci po skončení plenárního zasedání čínského parlamentu varoval, že pro zemi bude těžké dosáhnout stanoveného cíle růstu ekonomiky kolem pěti procent. Informovala o tom agentura AFP, která zároveň připomněla, že tento cíl je již tak jedním z nejnižších za poslední desítky let. Li také bez bližšího upřesnění slíbil lepší podmínky pro soukromé firmy.

7. Pfizer koupí za 43 miliard USD firmu Seagen, rozšíří své portfolio léků proti rakovině

Americká farmaceutická společnost Pfizer převezme za 43 miliard dolarů biotechnologickou firmu Seagen. Rozšíří tak své portfolio léků proti rakovině. Pfizer o tom v pondělí informoval na webu. Farmaceutická firma se připravuje na prudký pokles prodeje produktů proti nemoci covid-19 a ztrátu exkluzivity pro některé nejprodávanější výrobky.

8. Volkswagen postaví novou továrnu na baterie v kanadském Ontariu

Německá automobilová skupina Volkswagen postaví svou první továrnu na baterie pro elektromobily v Severní Americe v kanadské provincii Ontario. Firma to uvedla v pondělním sdělení. Bude tak míst přístup k dotacím vlády Spojených států, které vyžadují, aby se baterie do elektromobilů vyráběly ze severoamerických materiálů. S rozhodnutím o umístění nové továrny na baterie v Evropě firma nespěchá, řekl podle agentury DPA člen představenstva Thomas Schmall.

9. Zásoby plynu v Německu po zimě budou nadprůměrné, uvádí svaz INES

Zásoby plynu v Německu zůstanou po nynější zimě nadprůměrné a k jejich opětovnému naplnění pro nadcházející topnou sezónu na přelomu let 2023 a 2024 postačí jen mírný objem dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG). Na tiskové konferenci to v pondělí novinářům řekl šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Bleschke. Ve své zprávě o výhledu zásobování plynem INES konstatoval, že kapacita německých terminálů na LNG může být pro Evropu dostačující a v případě dokončení dlouhodobých německých plánů dokonce vyšší, než by bylo potřeba.

10. PPF je připravená na odchod z Číny, už tam nevidí obchodní příležitosti

Skupina PPF je připravená i na úplný odchod z čínského trhu, kde od roku 2007 poskytuje spotřebitelské úvěry pod značkou Home Credit. Považuje ho za realistický. V Číně už nevidí obchodní příležitosti. Podcastu Insider to řekl člen představenstva PPF Vladimír Mlynář.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Počet zadržených padělků bankovek a mincí loni v ČR klesl na 1 980 kusů

V Česku bylo loni zadrženo 1 980 padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn. Meziročně jich bylo o 4 856 méně, předloňský počet ale ovlivnila policejní akce, při níž se podařilo zachytit velké množství padělaných eur. Hodnota zadržených padělků byla 2,95 milionu korun, uvedla Česká národní banka (ČNB).

Téměř polovinu všech zadržených padělků tvořily české bankovky, odhaleno bylo 930 kusů. Nejčastěji padělanou bankovkou byla tisícikoruna, druhým nejčastějším padělkem byla dvoutisícikoruna.

"Pořád platí, že většina padělků není dobré kvality. Pokud lidé budou věnovat dostatečnou pozornost svým platidlům, měli by být schopni tyto padělky rozpoznat," řekl člen bankovní rady Jan Procházka. Padělatelé nejčastěji tiskli bankovky na inkoustových tiskárnách, týkalo se to dvou třetin zadržených kusů. Zhruba třetina kusů byla zhotovena na barevných kopírkách.

Většina padělků byla na pětistupňové škále hodnocena na čtvrtém, tedy druhém nejhorším stupni. Napodobení ochranných prvků buď bylo nekvalitní, nebo zcela chybělo. Třetina případů připadla na padělky v pátém stupni nebezpečnosti, kdy byl například rub bankovky vzhůru nohama, nebo zcela chyběl.

ČNB také zadržela 182 padělaných českých mincí, v předchozích dvou letech přitom žádné padělané české mince neobjevila. "Dostala se nám do oběhu padělaná dvacetikoruna, která je poměrně kvalitně ražena," řekl Procházka. Podle něj ale většina zařízení na zpracování mincí padělky rozpozná a mohou je poznat i běžní lidé, když okraj hrany vystupuje nad mincovní pole a kvalita ražby klesá od středu ke kraji mince.

U padělaných zahraničních platidel byly nejčastěji zadrženy eurové bankovky, bylo jich 652 kusů. Podařilo se také zachytit 80 padělaných dolarových bankovek.

Ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jan Mayer řekl, že zachycené padělky zahraničních měn mají zpravidla vyšší kvalitu než padělané koruny. Podle něj to má dva hlavní důvody. "Náš trh je výrazně menší než trh eurozóny. Pro padělatele to není tak zajímavé jako měna, která má větší platnost. Dalším důvodem může být to, že české bankovky jsou vybavené poměrně kvalitními ochrannými prvky, takže padělání není vůbec snadné," řekl.

Mayer uvedl, že české bankovky se tisknou na speciálním papíru, ke kterému se není snadné dostat. Samotný papír už v sobě obsahuje ochranné prvky. Tisk bankovek se potom koná třemi různými technikami, které na sebe navazují. "Vytvořit kvalitní padělek není tak jednoduché, jak se zdá," řekl.

Procházka uvedl, že pokud má člověk podezření, že se mu někdo snaží dát padělek, má právo bankovku nebo minci přijmout. Pokud už podezřelou bankovku či minci má, nesmí ji dále vracet do oběhu, ale musí ji předat policii, která nechá ČNB prověřit pravost. Pokud by bankovka byla pravá, dotyčný ji dostane zpět. Pokud by to byl padělek, ČNB ji stáhne z oběhu bez náhrady.

Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat