Co musíte ráno vědět (15. srpna)

Výroba CD - ilustrační foto
Obrázek: GZ Media

Jak světové trhy uzavřely uplynulý týden, které čínské firmy se hodlají rozloučit s americkou akciovou burzou a jak také v 90. letech vypadala "zlatá vejce"? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek díky zprávám o inflaci posílily a ve výrazném plusu skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek posílily a zisky si připsaly i za celý týden. Známky toho, že americká inflace v červenci možná dosáhla vrcholu, zvýšily důvěru investorů v další růst cen akcií. Index Dow v pátek vzrostl o 1,27 % na 33 761,05 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,73 % na 4 280,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 2,09 % na 13 047,19 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,32 % na 19,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 2,842 %. Za celý týden si index Dow připsal 2,92 %, S&P 500 přidal 3,26 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 3,08 %.

Býk, býčí trend - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
14. 8. 2022 6:38
Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci pokračují v dobývání medvědího území, americké akcie přidaly přes 3 %

Se zelenými týdenními svíčkami indexu S&P 500 se v létě roztrhl pytel. Druhý srpnový týden byl pro americké akcie silně...

Wall Street - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
13. 8. 2022 6:10
Small caps vs. large caps: Co je ve 21. století (zatím) lepší investice?

Co investor, to názor a osobní preference. Srovnávat investice je i proto poměrně ošidné. Statistika ale nelže.

Amazon - ilustrační foto
Obrázek: Amazon.com
12. 8. 2022 12:15
Hledáte zajímavě oceněné akcie společnosti s dobře rozjetým byznysem a slibnou budoucností? Tento titul by neměl ujít vaší pozornosti

Uplynulý měsíc byl na trzích pro akcie konečně relativně pozitivní. Přesto se akcie řady firem, zejména růstových...

2. Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a zisky zaznamenaly i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech a zisky zaznamenaly hlavní indexy také za celý týden. Investoři v uplynulých dnech pozitivně hodnotili nová inflační data ze Spojených států, která zvýšila naději na to, že americká centrální banka nebude muset zpřísňovat měnovou politiku tak razantně. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek přidal 0,16 % na 440,87 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,47 % na 7 500,89 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,74 % na 13 795,85 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,14 % na 6 553,86 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 stoupl o 1,18 %, FTSE 100 přidal 0,82 %, DAX zpevnil o 1,63 % a CAC 40 se zvýšil o 1,26 %.

Čip, technologie - ilustrační foto
Obrázek: Freeimages.com
12. 8. 2022 6:30
Výrobci čipů a inflace: Zahltí se odvětví polovodičů?

Riziko zahlcení čipy pomalu nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako NVIDIA nebo...

3. Pražská burza v pátek zpevnila poosmé v řadě, dařilo se Komerční bance

Index pražské burzy PX v pátek posílil o 0,72 % na 1 261,73 bodu. Zaznamenal osmý den v kladných číslech v řadě, a dorovnal tak nejdelší růstovou sérii z loňského října. Dařilo se Komerční bance. Čtvrteční ztrátu částečně korigoval ČEZ. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 2,28 %. Díky optimistickému výhledu na letošní rok se dařilo akciím ČEZ, slušné zisky zaznamenala také Komerční banka, nedařilo se naopak Erste.

Aleš Michl
Obrázek: ČNB
13. 8. 2022 13:44
Více zlata v sejfech ČNB? Dlouhodobě pro to není důvod

Nový guvernér České národní banky Aleš Michl se netají záměrem navýšit podíl, který v aktivech naší centrální banky...

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně atraktivní

Ekonomický vývoj spěje k recesi, a to na globální úrovni. Západ po zdražení energií ztrácí na konkurenceschopnosti a...

4. Očekávané události

Z makrodat budou v pondělí nejsledovanější japonský HDP a průmyslová výroba, údaje z Číny (průmysl, maloobchod, ceny domů, investice), německé velkoobchodní ceny a americký index cen domů NAHB a index průmyslové aktivity v New Yorku (Empire State Index). Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné společnost Henkel. V 10 dopoledne se můžete těšit na expertní tržní výhled Štěpána Hájka (XTB) v živém streamu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
12. 8. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. srpna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. srpna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Několik významných čínských firem se hodlá stáhnout z akciového trhu v USA

Několik významných čínských státních společností, včetně ropných firem Sinopec a PetroChina, v pátek představilo plány na odchod z akciového trhu ve Spojených státech. S odvoláním na prohlášení jednotlivých podniků o tom informovala agentura Reuters. Mezi takové společnosti patří i hliníkárenský gigant Aluminium Corporation of China (Chalco) a pojišťovací společnost China Life Insurance.

6. Sněmovna reprezentantů schválila Bidenův sociální a klimatický legislativní balík

Americká Sněmovna reprezentantů schválila balík sociálních a klimatických opatření v hodnotě 430 miliard dolarů. Výsledek hlasování se očekával, protože většinu v dolní komoře amerického Kongresu mají demokraté. Prezident Joe Biden oznámil, že zákon podepíše v nejbližším týdnu.

7. Ruská ekonomika kvůli sankcím v druhém čtvrtletí klesla o čtyři procenta

Ruská ekonomika v druhém čtvrtletí podle předběžných údajů klesla v meziročním srovnání o čtyři procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pátek zveřejnil ruský statistický úřad. Statistický úřad neposkytl žádné další podrobnosti. Podle analytiků byl pokles způsoben slabou spotřebitelskou poptávkou a následky sankcí.

8. Pekarová Adamová: Případná mimořádná daň by prošla legislativním procesem do konce roku

Případné zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku by mělo legislativním procesem projít do konce roku. Parametry jsou zatím v jednání, debatovat se o nich bude v příštích týdnech a měsících, řekla v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle šéfky klubu ANO a bývalé ministryně financí Aleny Schillerové se musí zajistit to, aby to nakonec nezaplatili koncoví zákazníci a firmy.

9. Ekonomové: Pomoc s drahými energiemi musí vláda dobře cílit, nemá být plošná

Pomoc s drahými energiemi musí vláda podle ekonomů dobře cílit, neměla by být plošná. Nyní nesměřuje pouze k těm nejzranitelnějším. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News to řekli bývalá zástupkyně České republiky při Světové bance Jana Matesová a hlavní ekonom TRINITY BANK Lukáš Kovanda. Zdražování podle Kovandy dramaticky ohrožuje zhruba 25 % domácností.

10. ČNB zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 4,9 % HDP

Česká národní banka mírně zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí, pro příští rok jej naopak zhoršila. Zatímco pro letošek očekává schodek na úrovni 4,9 % hrubého domácího produktu namísto na jaře publikovaných 5,2 %, pro příští rok odhad zhoršila na 4,7 % z 4,5 %. Vyplývá to ze zprávy o měnové politice zveřejněné v pátek. Loni vykázaly veřejné finance schodek 5,9 % HDP.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Výroba CD byla v 90. letech jedním z nejlepších byznysů na světě

Výroba kompaktních disků byla v 90. letech jedním z nejlepších byznysů na světě. Pro Gramofonové závody Loděnice na Berounsku (nyní GZ Media) měla obrovský význam, protože trh s vinyly se v té době zhroutil, říká dlouholetý ředitel podniku a hlavní majitel GZ Media Zdeněk Pelc. První stříbřitý kotouč s hudbou vznikl před 40 lety, 17. srpna 1982, v německé továrně Polygram Langenhagen firmy Philips. V Loděnici začala výroba o šest let později.

Výrobu kompaktních disků v předrevolučním Československu prosazoval mimo jiné generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. "V té době jsme dělali desky a kazety, takže příchod cédéček byl celkem logický. Zajímavé bylo, že tu myšlenku razili především lidé, kteří tomu technicky ani ekonomicky vůbec nerozuměli. Konkrétně Jakeš, ale i na 'kultuře' v tom našli zalíbení. To bude trhák a my budeme jediná země v RVHP, která to bude vyrábět," zmiňuje Pelc, jenž stál jako tehdejší ředitel loděnického závodu u počátků výroby CD v Československu.

O výrobu kompaktních disků usilovali také na Slovensku, kde to slibovali udělat rychleji. Proto si v Loděnici se zavedením výroby pospíšili. Nejdříve v roce 1988 spustili takzvaný poloprovoz, hlavní výroba začala až o rok později.

Podle Pelce kompakty podniku velice pomohly. "Mělo to obrovský význam, protože trh s vinylovými deskami se zhroutil, kazety sice o něco poporostly, ale v 90. letech byla výroba cédéček jedním z nejlepších byznysů na světě. Říkalo se, že jsou to zlatá vejce, rentability byly úžasné," říká Pelc.

Firma měla podle něj tehdy nevýhodu, že se na ni v 90. letech v západní Evropě ještě dívali skrz prsty. Hledala proto odbytiště i mimo Evropu. "Měli jsme tenkrát silné vývozy do Hongkongu, vyváželi jsme desky do Brazílie a Argentiny. Měli jsme hodně okolních trhů a postupně jsme se začali prosazovat i v Evropě," vyjmenovává Pelc.

Produkce gramofonových desek se sice na začátku 90. let zhroutila, později se ale vrátily do módy a nyní na nich firma, která je světovou jedničkou ve výrobě vinylů, staví své podnikání. Gramodesky podle Pelce povstaly z popela jako bájný Fénix. "Myslím, že takových příkladů v praxi mnoho nenajdeme, kdy něco existovalo, bylo to velké, pak se to úplně zhroutilo, v podstatě na nulu, aby to pak za pár let ožilo a začalo se to rozvíjet. Dnes je z toho ohromný byznys," dodává Pelc.

Naopak výrobu kompaktních disků a DVD firma loni v září zastavila, lisuje je pouze ve své továrně ve Francii. Důvodem byl podle Pelce malý zájem zákazníků i skutečnost, že společnost potřebovala více prostor pro výrobu vinylů. GZ Media má sídlo a hlavní výrobní závod v Loděnici a další provozy v Soběslavi, Hýskově a Příbrami. Dceřiné společnosti má také ve Spojených státech, Kanadě či Francii. Celá GZ Group zaměstnává téměř 2 500 lidí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 10. 2022 20:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Štěpán Hájek, XTB):
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: HARDWARIO
30. 9. 2022 14:00
HARDWARIO 4. října zahájí úpis akcií na trhu START. Společnost sází na internet věcí a investory…
Akcie ČR
Přestat sledovat
HARDWARIO
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 9. 2022 9:22
Michal Šnobr: Extrémní ceny energií jsou důsledkem dlouhodobě zanedbaných investic v Evropě. Válka…
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat