Co musíte ráno vědět (16. února)

Jak začaly nový týden akcie v Evropě a v Praze, proč je pandemie podle Billa Gatese jen malý problém a jak může vypadat skutečně velká investiční bublina? To vše musíte ráno vědět.

Image
Nikkei, japonské akcie
Obrázek: Thinkstock

1. Evropské akcie začaly nový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích začaly nový týden růstem, díky němuž atakují roční maxima. Investoři opět sázejí na možné rychlé ekonomické oživení. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal v pondělí 1,32 % na 419,47 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 2,52 % na 6 756,11 bodu, německý DAX zpevnil o 0,42 % na 14 109,48 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,45 % na 5 786,25 bodu. Index STOXX Europe 600 již posílil o zhruba 55 % poté, co se loni v březnu propadl na 7leté minimum. Zaostává však za americkým akciovým indexem S&P 500, což je důsledek vleklých uzávěr, kterými se evropské země snaží zpomalit šíření koronaviru.

Poznámky proti (technologické) bublině na americkém akciovém trhu

Investorský magazín: O (ne)ohroženém americkém dolaru a potřebě nízkých sazeb

2. Pražská burza v pondělí vzrostla o více než procento, dařilo se bankám

Pražská burza zahájila týden růstem, index PX v pondělí posílil o 1,05 % na 1 071,51 bodu. Dařilo se celému finančnímu sektoru a také akciím technologické společnosti Avast. V červeném zakončily obchodování tři z hlavních titulů.

Stabilní byznys, rostoucí zájem klientů a 5% dividendový výnos. To jsou v kostce akcie nováčka na pražské burze SAB Finance

Technická analýza: Zlato přešlapuje na místě, stříbro zůstává silné, platina září

3. Očekávané události

V úterý odhalí Jižní Korea výsledek zahraničního obchodu, v eurozóně budou nejdůležitější údaje o hrubém domácím produktu a zaměstnanosti a vyjde také sledovaný index ekonomické nálady ZEW. V Americe bude odpoledne zveřejněn index průmyslové aktivity v New Yorku. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Japonská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla více, než se čekalo

Japonská ekonomika vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí v celoročním přepočtu o 12,7 %. Tempo růstu sice kleslo z 22,7 % ve třetím čtvrtletí, překonalo však očekávání analytiků. Za celý rok ekonomika klesla o 4,8 %, což byl druhý nejvýraznější pokles od roku 1955, kdy se tento údaj sleduje, a první pokles od finanční krize v roce 2009.

5. Průmyslová výroba v eurozóně i EU v prosinci klesla

Průmyslová výroba v zemích eurozóny i v celé Evropské unii v prosinci klesla. V zemích platících eurem se proti předchozímu měsíci snížila o 1,6 %, v celé EU pak o 1,2 %. Oznámil to v pondělí evropský statistický úřad Eurostat. Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že výroba v eurozóně klesne o procento. V listopadu se výroba v obou regionech zvýšila.

6. Australská Seven West se dohodla s Googlem na platbách za zprávy

Společnost Seven West Media uzavřela licenční smlouvu s americkou internetovou firmou Google. Stala se tak prvním významným mediálním podnikem v Austrálii, který má smluvně ošetřeno, že mu Google bude platit za využívání mediálního obsahu na internetu. Dohoda přichází v době, kdy se australská vláda chystá firmy jako Google zákonem donutit, aby mediálním podnikům za jejich obsah platily.

7. AB InBev žaluje Constellation Brands kvůli použití značky Corona

Mexická součást americké nápojové skupiny Anheuser-Busch InBev podala žalobu na americkou firmu Constellation Brands kvůli značce Corona. Constellation podle názoru AB InBev porušila dohodu o použití názvu značky, protože ji používá pro jiný produkt než pivo.

8. Pandemie je oproti klimatickým změnám snadný problém, míní Gates

Ve srovnání s bojem proti klimatickým změnám je zastavení pandemie covidu-19 velmi snadné. Takto se o víkendu vyjádřil zakladatel společnosti Microsoft a filantrop Bill Gates, který o současných výzvách hovořil s BBC. Problém změny klimatu podle něj vyžaduje transformaci společnosti, jakou lidstvo ještě nezažilo.

9. Zájem velkých firem tlačí bitcoin k hranici 50 000 USD

Kryptoměna bitcoin o víkendu atakovala hranici 50 000 dolarů. Cena nejznámější digitální měny rychle roste zejména díky zájmu velkých společností, jako jsou Tesla, Mastercard nebo Bank of New York Mellon.

10. Mora: ČNB nevylučuje, že v červnu zvýší úrokové sazby

Česká národní banka nevylučuje, že v červnu v případě solidního ožívání ekonomiky z útlumu způsobeného pandemií přikročí ke zvýšení úrokových sazeb. Uvedl to v pondělí podle agentury Reuters viceguvernér banky Marek Mora během internetové konference, kterou zorganizoval londýnský institut OMFIF.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Japonské akcie na 30 000 bodech

Japonský akciový index Nikkei 225 sice po více než 30 letech uzavřel nad 30 000 body, na historický vrchol z konce 80. let mu ovšem ještě dost tisícovek bodů chybí. To jen pro připomenutí toho, že dlouhodobý horizont u akcií nemusí být lékem při jakékoli bublině.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat