Co musíte ráno vědět (16. září)

Jak si v polovině týdne vedly burzy na obou stranách Atlantiku, na jakou částku se letos ve Spojených státech vyšplhají škody způsobené extrémním počasím a jak bude vypadat nová čtvrť na pražském Rohanském ostrově? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily, napomohla tomu pozitivní ekonomická data

Americké akcie ve středu zpevnily. Rostoucí ceny ropy podpořily akcie energetických společností. Několik pozitivních statistik z amerického hospodářství pak naznačilo, že inflace dosáhla vrcholu a hospodářské oživení zůstává silné. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,68 % na 34 814,39 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 0,85 % na 4 480,70 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,82 % na 15 161,53 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,58 % na 18,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o dva bazické body na 1,304 %. Ceny ropy se zvedly o 2-3 %, stříbro zakončilo den na zelené nule a zlato odepsalo půl procenta. Bitcoin naopak zpevnil o více než dvě procenta, ether dokonce o procent pět.

Leon Cooperman
15. 9. 2021 12:32
Leon Cooperman (Omega): Pozor na inflaci i bitcoin. Propad trhu teď nehrozí, ocenění některých akcií je ale nesmyslné

Leon Cooperman v rozhovoru pro CNBC vyloučil, že by se v dohledné době měl akciový trh zřítit do jakékoli hlubší...

2. Evropské akcie ve středu zlevnily, obchodníci se zaměřili na makrodata

Obchodování na západoevropských akciových trzích v polovině týdne skončilo pod nulou. Investoři vyhodnocovali britskou inflaci a průmyslovou výrobu eurozóny. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,80 % na 463,91 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,25 % na 7 016,49 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,68 % na 15 616 bodech a francouzský CAC 40 odepsal 1,04 % na 6 583,62 bodu.

Video thumbnailplay-btn
15. 9. 2021 17:06
Daně, covid-19, inflace a další faktory, které (za)hýbou ekonomikami zemí střední a východní Evropy

S koronavirem se ekonomiky naučily do značné míry fungovat, očkování se přitom ukazuje (naštěstí) jako opravdu silný...

3. Pražská burza ve středu mírně oslabila, ČEZ rostl díky ceně elektřiny

Index PX pražské burzy ve středu odepsal 0,24 % na 1 295,16 bodu. Nejlepší výkon podaly cenné papíry skupiny ČEZ, klesly naopak Avast nebo Erste.

Burzovní palác
15. 9. 2021 6:46
ČS: Zářijová strategie pro české akcie

Jak vnímají domácí akciový trh v polovině září analytici z České spořitelny?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek odhalí Japonsko obchodní bilanci, Austrálie zveřejní data z trhu práce a eurozóna počty nově prodaných aut a obchodní bilanci. V Česku budou oznámeny ceny výrobců a odpoledne se pozornost přesune do Ameriky - dozvíme se, jak se v srpnu dařilo maloobchodu, a také vyjdou týdenní statistiky z pracovního trhu, velkoobchodní zásoby a index aktivity filadelfského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
10. 9. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Biden: Škody způsobené extrémním počasím letos v USA přesáhnou 100 miliard dolarů

Extrémní počasí letos ve Spojených státech způsobí škody značně převyšující 100 miliard dolarů. Podle agentury Reuters to uvedl americký prezident Joe Biden při úterní návštěvě státu Colorado. Loni činily škody tohoto typu 99 miliard dolarů.

6. Tempo růstu průmyslové výroby v USA v srpnu kleslo více, než se čekalo

Tempo růstu průmyslové výroby ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně kleslo na 0,4 % z červencových 0,8 %. Zvolnění je výraznější, než se čekalo. Přispěly k tomu dopady hurikánu Ida a přetrvávající nedostatek surovin i pracovních sil v důsledku pandemie covidu-19. Informovala o tom ve středu americká centrální banka.

7. Institut Ifo letos v Německu očekává nejvyšší inflaci za 30 let

Růst spotřebitelských cen v Německu letos bude nejvyšší za téměř 30 let, odhaduje mnichovský výzkumný institut Ifo. Míra inflace by měla vystoupit na 3 % z 0,5 % v loňském roce. Na příští rok institut očekává inflaci v rozmezí 2 a 2,5 %. I tak ale ceny porostou výrazně rychleji než v polovině minulého desetiletí, uvedl institut v středečním sdělení.

8. Průmyslová výroba v EU v červenci prudce vzrostla, hlavně díky spotřebnímu zboží

Průmyslová výroba v zemích Evropské unie v červenci podle sezónně přepočtených údajů vzrostla o 1,4 %, v eurozóně růst činil 1,5 %. V rychlém odhadu to ve středu uvedl statistický úřad Eurostat. Za svižným růstem je hlavně tvorba kapitálu a výroba spotřebního zboží. Meziročně výroba v EU vzrostla o 8,3 % a v zemích eurozóny o 7,7 %.

9. Bloomberg: Čínská realitní společnost Evegrande neuhradí splátku dluhu

Problémy velké čínské realitní společnosti Evergrande se prohlubují. Čínské úřady oznámily bankám, aby neočekávaly, že firma příští týden uhradí předepsanou splátku dluhu. S odkazem na informované zdroje to ve středu uvedla agentura Bloomberg. Znamená to, že v Číně se zřejmě schyluje k jednomu z největších podnikových bankrotů v novodobé historii.

10. Energetická skupina ČEZ prodává ESCO Bulgaria

Energetická společnost ČEZ na svých webových stránkách zveřejnila pozvánku pro případné zájemce o koupi divize energetických služeb ČEZ ESCO Bulgaria. Případní zájemci by měli vyjádřit zájem do 23. září a následně do 22. října předložit závazné nabídky. Po dokončení prodeje většiny bulharských aktivit v červenci tohoto roku tak společnost bude v zemi aktivní již jen minimálně, a to v oblasti tradingu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na pražském Rohanském ostrově startuje výstavba nové čtvrti za 18 miliard korun

Na Rohanském ostrově v Praze začíná stavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group plánuje na rozhraní Karlína a Libně postavit asi 3 200 bytů, osm administrativních budov a základní školu. Celkové náklady odhaduje na 18 miliard korun. Součástí projektu je kilometrová pobřežní promenáda a rozsáhlý park. Výstavba čtvrti Rohan City má trvat v pěti etapách do roku 2033.

V první fázi projektu firma postaví dva bytové domy s 220 byty. Spolu s nimi vznikne 30 000 metrů čtverečních administrativních ploch ve dvou kancelářských budovách. Jejich podobu navrhli architekti Eva Jiřičná a Jakub Cigler. Náklady na první etapu jsou zhruba 2,5 miliardy korun. Paralelně s první etapou chce developer stavět i druhou, která zahrnuje necelých 500 bytů a tři administrativní budovy. V této etapě řeší architekti také vhodné začlenění budoucího mostu, který by měl propojit Karlín s Holešovicemi. V dalších fázích plánuje Sekyra Group stavět na Rohanském ostrově i nájemní byty.

"Záměrem je vybudovat novou městskou čtvrť, která bude evokovat autentické prostředí domova a která obnoví důstojnost vztahu města a řeky. To vše v zeleni a v blízkosti srdce metropole. Vznikne nové zelené centrum Prahy. Inspirací byl hamburský projekt Hafen City, který se nachází při ústí Labe do moře. Jeho tvůrci dokázali z nefunkčního přístavu vybudovat úžasné místo pro život," uvedl předseda představenstva Sekyra Group Luděk Sekyra.

Ze stávající cyklostezky má vzniknout široká kilometrová promenáda, která naváže na budoucí rozlehlý park připravovaný ve spolupráci s pražským magistrátem a Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Chybět nebudou obchody, kavárny, služby, zdravotnická zařízení, plochy pro relaxaci a sport a také škola.

S výstavbou na území o rozloze 20 hektarů chtěl developer začít před více než deseti lety. Začátek projektu ale zdržel majetkový spor o vlastnictví části pozemků a zdlouhavé povolovací procesy. Územní povolení se podařilo získat až v roce 2019 a stavební povolení loni, řekl Hospodářským novinám generální ředitel developerské firmy Leoš Anderle.

Celkové náklady na projekt Rohan City odhaduje Sekyra Group na 18 miliard korun. Firma podle Anderleho počítá s tím, že z vlastních zdrojů pokryje 25 až 30 % nákladů v závislosti na ocenění pozemků.

Nynější území Rohanského ostrova bylo až do první poloviny minulého století řečištěm, které bylo později zasypáno. Nově vzniklé plochy se využívaly k průmyslovým a skladovým účelům. Časem se z nich stal brownfield s rozlohou téměř 210 000 metrů čtverečních.

Kromě projektu Rohan City staví Sekyra Group v hlavním městě také novou čtvrť Smíchov City v Praze 5. Další investicí je projekt Žižkov City, kde firma plánuje stavět na části pozemků bývalého nákladového nádraží. Společnost připravuje projekty také v Čakovicích a na Opatově.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 10. 2021 20:30
SLEDOVALI JSME: Představení Indexu investiční gramotnosti
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Zlato jako opravdu bezpečný přístav aneb Proč (ne)řešit nákupní cenu
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
23. 10. 2021 20:00
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Začátek výsledkové sezóny na Wall Street vyzněl slibně, čísla bank…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat