Co musíte ráno vědět (17. března)

Švýcarsko - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Jak zakončily čtvrteční obchodování akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jakým krokem se Credit Suisse snaží zvrátit ztrátu důvěry klientů a investorů a co na téma problémů švýcarského finančního ústavu napsala agentura Bloomberg? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zpevnily díky ústupu obav ohledně bankovního sektoru

Americké akcie výrazně posílily díky poklesu obav ohledně bankovního sektoru, ke kterému přispěla dohoda o podpoře regionálního finančního ústavu First Republic Bank. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,17 % a zakončil obchodování na 32 246,55 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,76 % na 3 960,28 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil dokonce o 2,48 % na 11 717,28 bodu. Index volatility VIX spadl o 12,05 % na 22,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA nepatrně klesl o půl bazického bodu na 3,579 %. Ceny ropy stouply o více než procento, mírně ztratilo stříbro a zlato zakončilo den na zelené nule. Bitcoin zpevnil o procento a půl na zhruba 24 960 USD.

Železnice, koleje, železniční výhybka - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
16. 3. 2023 12:09
Každou změnu v dlouhodobě budovaném portfoliu si dobře rozmyslete, radí zkušený investor

Výnosy amerických vládních dluhopisů s krátkou dobou splatnosti se pohybují (po propadu z posledních dnů) lehce pod 4 %...

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, cenné papíry Credit Suisse po středečním propadu přidaly téměř 20 %

Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech. Ve středu naopak - měřeno výkonností panevropského indexu STOXX Europe 600 - zažily nejhlubší propad za více než rok. Náladu na trzích nyní ovlivňuje hlavně dění kolem švýcarské Credit Suisse, která čelí krachu důvěry. Ve čtvrtek ale její akcie přidaly téměř pětinu v reakci na zprávu, že finanční ústav využije možnosti vypůjčit si od švýcarské centrální banky až 50 miliard franků. STOXX Europe 600 ve čtvrtek přidal 1,19 % na 441,64 bodu, britský index FTSE 100 se zvýšil o 0,89 % na 7 410,03 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,57 % na 14 967,10 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 2,03 % na 7 025,72 bodu. Ve středu STOXX Europe 600 spadl o 2,92 %.

Financování startupů - ilustrační foto
Obrázek: Investiční web
16. 3. 2023 10:39
SAFE a KISS jako možné alternativy ke konvertibilní půjčce: Proč se tak málo používají?

Když se zakladatel startupu nerozhodne v rámci financování pro konvertibilní půjčku, má k dispozici některé významně...

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, nahoru ji táhly akcie Komerční banky

Pražská burza po středečním poklesu kvůli obavám o stabilitu švýcarské banky Credit Suisse ve čtvrtek posílila. Index PX vzrostl o 0,49 % na 1 318,54 bodu. Nahoru ho táhly hlavně akcie Komerční banky. Dařilo se i Monetě Money Bank, zatímco Erste Group Bank dále ztrácela.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Investiční web
16. 3. 2023 17:39
Snuggs jsou růstový a ziskový příběh, říká spoluzakladatelka výrobce menstruačních kalhotek Linda Šejdová

Téma menstruace je ve společnosti stále do jisté míry tabu. Prodeje menstruačních kalhotek Snuggs nicméně rok od roku...

4. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit inflačním datům za eurozónu a odpoledne vyjdou ve Spojených státech průmyslová výroba a využití kapacit nebo předběžný březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
10. 3. 2023 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. března

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. března a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Credit Suisse si půjčí od centrální banky až 50 miliard švýcarských franků

Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse využije možnosti vypůjčit si od centrální banky až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu Kč). Oznámila to ve čtvrtek v tiskové zprávě. Credit Suisse má dlouhodobé problémy, které vyvrcholily tento týden oznámením, že ve finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky zjistila závažné nedostatky. Pomoc, kterou jí teď poskytne centrální banka, má posílit likviditu. Agentura Reuters ovšem ve své analýze upozornila, že ani peníze od centrální banky táhlé problémy Credit Suisse nevyřeší.

6. ECB na březnovém zasedání v souladu s očekáváním zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 3,5 %

Evropská centrální banka na březnovém měnověpolitickém jednání v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu, základní na 3,5 % a depozitní na 3 %. Rada guvernérů sazby zvýšila pošesté v řadě. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. V prohlášení zveřejněném po zasedání banka uvedla, že rada guvernérů pozorně sleduje současné napětí na trhu a je připravena reagovat, aby podpořila cenovou a finanční stabilitu v eurozóně. V nové prognóze ECB zlepšila výhled růstu HDP eurozóny pro letošní rok a optimističtější jsou i její očekávání stran dalšího vývoje inflace v měnovém bloku.

7. Obrat FIXED.zone loni vzrostl téměř o pětinu, značce se dařilo v Česku i v zahraničí

Společnost FIXED.zone, český výrobce a distributor příslušenství pro mobilní zařízení, loni zvýšil obrat o 19 %. Výsledek 375 milionů korun významně překonal plán, který byl jako odhad pro tento rok prezentován investorům v říjnu 2021 při vstupu FIXED.zone na trh START pražské burzy. Společnost v minulém roce prodala celkem dva miliony kusů příslušenství, meziročně o 14 % více.

8. Švýcarská vláda letos čeká zpomalení růstu ekonomiky na 1,1 %

Tempo růstu švýcarské ekonomiky v letošním roce klesne na 1,1 % z loňských 2,1 %. V příštím roce by ale hrubý domácí produkt mohl vykázat růst o 1,5 %. Vyplývá to z výhledu, který ve čtvrtek zveřejnil švýcarský Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti (SECO). Ratingová agentura Moody's následně uvedla, že Švýcarsko je schopno zvládnout šoky, jako jsou nynější potíže banky Credit Suisse. Dodala, že proto může ponechat hodnocení úvěrové spolehlivosti Švýcarska na nejvyšším stupni Aaa.

9. Microsoft vylepší Office 365 umělou inteligencí na způsob ChatGPT

Microsoft vylepší svou sadu podnikového softwaru Office 365 umělou inteligencí na způsob populární chatovací aplikace ChatGPT. Technologie Copilot bude k dispozici v jeho programech, jako jsou textový editor Word, prezentační software PowerPoint, tabulkový procesor Excel nebo e-mailový a kalendářový program Outlook. S plány, jak zpřístupnit umělou inteligenci více uživatelům, ve čtvrtek novináře na živě přenášené prezentaci seznámil generální ředitel firmy Satya Nadella. S Microsoft 365 Copilotem si chce největší světová softwarová skupina zajistit a dále rozšířit prvenství v oblasti kancelářského softwaru, napsala agentura DPA. Microsoft neupřesnil, kdy novou funkci do stávajících aplikací zabuduje ani kolik bude stát.

10. Inflace je u nás nižší a úroda větší, chválil se Putin před podnikateli

Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými podnikateli prohlásil, že ruská ekonomika získává principiálně novou kvalitu a začíná se rozvíjet podle nového modelu. Napsal o tom list Kommersant, podle kterého se Putin s podnikateli sešel poprvé od loňského vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Prezident jim řekl, že Rusku se podařilo v rychle rostoucích regionech světa kompenzovat uzavření západních trhů, sankce dopadly podle přísloví, že kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá, a inflace je nižší a úroda větší než v Evropě.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bloomberg: Credit Suisse a ti blázniví, bohatí a úzkostliví Asiaté

Zdá se, že kdykoli se ve světě bankovnictví objeví nějaká nervozita, Credit Suisse je první na ráně. Tato druhá největší švýcarská banka potřebuje u veřejnosti preventivně vylepšit pověst, než ti blázniví, bohatí a úzkostliví Asiaté stáhnou z Credit Suisse všechny své peníze. V komentáři to ve čtvrtek napsala agentura Bloomberg.

Po rekordním propadu ceny svých akcií a po prudkém růstu ceny swapů úvěrového selhání se banka snaží obnovit důvěru. Uvedla, že si půjčí až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu Kč) od centrální banky, která nabídla, že v případě potřeby poskytne záložní likviditu. Credit Suisse rovněž odkoupí prioritní dluhové cenné papíry až asi za tři miliardy franků.

To je ale jen malá úleva pro klienty privátního bankovnictví v Asii, kteří byli ohromeni a fascinováni rychlým pádem uznávané banky se sídlem v Curychu, píše Bloomberg.

Záleží na tom, jak se Asiaté na švýcarskou banku dívají. Podle finančního ústavu HSBC se tento region v letech 2016 až 2020 podílel na růstu zisku divize Credit Suisse pro správu majetku jednou třetinou a na kumulativním růstu investovaných aktiv 48 %. Hongkong, Peking a Singapur patří mezi deset měst, kde žijí velmi bohatí lidé - takoví, kteří disponují čistým majetkem v hodnotě přes 30 milionů dolarů. Pokud se Credit Suisse už nebude starat o peníze nejbohatším lidem v Asii, těžko se může považovat za globálního správce majetku.

V asijském regionu se Credit Suisse v poslední době potýká s mnoha překážkami. Bohatí čínští klienti se začali mnohem více obávat o vklady ve švýcarských bankách, a to kvůli tvrdému přístupu, který Švýcarsko uplatňuje vůči sankcím. Neutralita Švýcarska je nyní zpochybňována - vláda totiž postupuje v souladu s Evropskou unií při postihování bohatých spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina.

Aby toho nebylo málo, požadavek na výběr 42 miliard dolarů z americké společnosti SVB Financial Group a její následný krach jsou hezkou připomínkou toho, že Credit Suisse vykazuje velmi podobné problémy. V čtvrtém čtvrtletí loňského roku se objem klientských vkladů proti předchozímu čtvrtletí propadl o 40 %, nejlepší správcové majetku začali utíkat ke konkurenci a svou klientelu brali s sebou.

Ve snaze zastavit odliv klientů v Asii Credit Suisse nedávno zvýšila tříměsíční depozitní sazbu pro nové vklady od pěti milionů dolarů až na 6,5 %. To je podle údajů agentury Bloomberg o 1,5 procentního bodu více, než nabízí přímý konkurent Credit Suisse, švýcarská banka UBS.

Tato lákavá sazba už ale zavání zoufalstvím. Podle americké Citigroup mají téměř všechny tyto vklady smluvní splatnost kratší než jeden rok. Vzhledem k tomu, že Credit Suisse je vystavena expozici vůči velmi majetným lidem, je velká část vkladů pravděpodobně nepojištěná. Švýcarsko garantuje vklady pouze do výše 100 000 franků (2,4 milionu Kč).

Například Číňané jsou obzvláště opatrní a také velmi citliví na negativní zprávy. Koneckonců byli v poslední době svědky regulačních zásahů Pekingu a trpěli jimi. Celé odvětví doučování, které si tak oblíbil rizikový kapitál, přes noc zmizelo. Bohatí klienti dříve rádi kupovali dolarové dluhopisy vydané developerskými společnostmi, jako je China Evergrande Group, které lákaly na velmi slušné výnosy. Tento lukrativní byznys ovšem vzal zasvé po rekordní vlně nesplácených závazků developerů.

Bohatí Asiaté zjišťují, že nemá smysl honit se za výnosem, pokud si člověk není jist, že dostanete vložené peníze zpět. Credit Suisse musí řešit spoustu dotazů klientů, od rizika sankcí až po bezpečnost jejich vkladů. Situaci zhoršuje i náhlý v obrat v čínské politice. Aby švýcarská banka své asijské aktivity udržela, má před sebou mnohem více práce než vydávání tiskových zpráv. Musí uklidnit své klienty v Asii, ve svém centru zisků a růstu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 3. 2023 12:07
Proč se (ne)bát pádů malých bank v USA, když jsou ve slevě Komerční banka nebo Erste?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat