
8. 2. 2023 12:32
Novotný (IW) vs. Kovanda (TRINITY BANK): Konec nadvlády dolaru a reset globální ekonomiky
Jak skončilo čtvrteční obchodování na burzách v západní Evropě a na Wall Street, jaká byla v říjnu inflace v Evropě a na kolik si neznámý kupec cení pantofle zakladatele firmy Apple Steva Jobse? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie ve čtvrtek zlevnily. Přispěly k tomu komentář zástupce americké centrální banky a statistika, která ukázala, že americký trh práce zůstává napjatý. Někteří investoři se obávají, že Fed bude dále agresivně zvyšovat úrokové sazby. Index Dow ztratil 0,02 % a uzavřel na 33 546,32 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,31 % na 3 946,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,35 % na 11 144,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,75 % na 23,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA den zakončil na 3,769 %.
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo převážně v červených číslech. Z hlavních trhů se nad nulou udržela jen burza ve Frankfurtu. Dařilo se technologickým titulům, pokles vedly cenné papíry těžařů. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,42 % na 428,38 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 0,06 % na 7 346,54 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,47 % na 6 576,12 bodu, zatímco německý DAX posílil o 0,23 % na 14 266,38 bodu.
Na konci týdne zveřejní Japonsko inflaci, Británie oznámí maloobchodní tržby a v Americe budou důležité prodeje starších domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Míra inflace v Evropské unii v říjnu vystoupila na 11,5 % a již devátý měsíc v řadě překonala předchozí rekord. Proti zářijové hodnotě se zvýšila o šest desetin procentního bodu. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. V Česku tempo meziročního růstu cen proti září kleslo o 2,3 procentního bodu na hodnotu 15,5 %, míra inflace však zůstává nad průměrem a je sedmá nejvyšší v EU.
Británie více zdaní dividendy a příjmy z kapitálu. Zvýší daň z mimořádných zisků energetických gigantů z 25 % na 35 % a prodlouží ji o tři roky do roku 2028. Zmrazí také slevu na dani z příjmu a sníží hranici, při které lidé začínají platit nejvyšší sazbu daně z příjmu. Ve čtvrtek to v Dolní sněmovně řekl britský ministr financí Jeremy Hunt, když představoval aktualizovanou podobu rozpočtového plánu. Ten má zemi, která je podle ministra v recesi, pomoct zalepit díru ve státních financích.
Skupina amerických senátorů za Demokratickou stranu vyzvala Federální obchodní komisi (FTC), aby zvážila právní zásah proti novému šéfovi společnosti Twitter Elonu Muskovi. Podle nich americký miliardář a firma, kterou vlastní, dělají v souvislosti se sociální sítí kroky, které vzbuzují obavy, napsala ve čtvrtek agentura Reuters. FTC, které zákonodárci dopis adresovali, minulý týden uvedla, že aktivity kolem Twitteru sleduje.
Tržby čínského internetového prodejce Alibaba vzrostly v druhém finančním čtvrtletí méně, než se čekalo. Za tři měsíce do konce září stouply o tři procenta na 207,18 miliardy jüanů. Firma to uvedla v čtvrtečním sdělení. Důvodem byly omezení související s bojem s nemocí covid-19 v Číně a obavy z budoucího vývoje ekonomiky, které brzdí spotřebitelské výdaje.
Zkrachovalé kryptoburze FTX, kterou založil Sam Bankman-Fried, chyběl regulační dohled a firemní kontrola. V podání k americkému soudu to ve čtvrtek uvedl nový šéf firmy John Ray, bývalý likvidátor Enronu. Informovala o tom agentura Reuters. FTX minulý pátek požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli. Dokument podle agentury Bloomberg vykresluje chaotickou síť vzájemně provázaných a špatně řízených společností a nedostatek kontroly výdajů peněz firmy i klientů.
Americký Federální úřad pro letectví (FAA) patrně neudělí certifikaci letounu Boeing 737 MAX 7 do klíčového termínu na konci roku. Řekl to ve čtvrtek podle agentury Reuters úřadující šéf úřadu Billy Nolen. Společnost Boeing se k věci zatím nevyjádřila.
Čínský koncern Geely Automobile Holdings dodá společnosti ElectroMobility Poland (EMP) modulární platformu pro elektromobily, která bude základem její řady elektromobilů Izera. S odvoláním na čtvrteční prohlášení obou firem o tom informovala agentura Reuters. Značka Izera je klíčovým prvkem snahy Polska přejít na vozy s elektrickým pohonem.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Obnošené semišové nazouváky německé značky Birkenstock, které v 70. a 80. letech nosil zakladatel firmy Apple Steve Jobs, se v aukci prodaly za téměř 220 000 dolarů. Podle aukční společnosti Julien's Auction, která dražbu pořádala, jde o rekordní částku za pár sandálů.
"V podrážce z korku a juty se zachoval otisk chodidel Stevea Jobse, který se v nich vytvaroval za roky používání," uvedla aukční společnost na svých webových stránkách. Jobs podle textu pantofle nosil i ve své garáži v kalifornském Los Altos, kde se Stevem Wozniakem v roce 1976 založil Apple a vymyslel první počítač.
Očekávalo se, že pantofle, které se nyní prodávají za 2 000 až 3 000 korun, v aukci vynesou zhruba 60 000 dolarů. Při prodeji s doprovodným nezaměnitelným tokenem (Non-Fungible Token, NFT) nejmenovanému kupci dosáhla konečná částka 218 750 dolarů. Vydražená obuv se v minulosti objevila na několika výstavách od Milána po New York.
Nazouváky byly základní součástí Jobsova šatníku. Podle listu The Washington Post Jobsova bývalá přítelkyně v roce 2018 uvedla, že zakladatel firmy Apple tyto pantofle nosil i v zimě. "Sandály byly součástí jeho jednoduché stránky. Byly jeho uniformou," řekla Chrisann Brennanová. "Na uniformě je skvělé to, že si ráno nemusíte lámat hlavu s tím, co si vzít na sebe," dodala.
Jobs byl známý hlavně svými černými roláky, modrými džíny a sportovními teniskami. V této uniformě vždy představoval technologické novinky společnosti Apple.