Co musíte ráno vědět (19. září)

Vídeň, Rakousko - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com/r-a-d-e-k

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v srpnu inflace v Evropě a proč se v Rakousku snáší kritika na příspěvek na životní náklady? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie uzavřely ztrátový týden pátečním poklesem, trh je nejníže za dva měsíce

Americké akcie v pátek sestoupily na dvouměsíční minima. Investoři se obávají, že zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou uvrhne ekonomiku Spojených států do recese. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,45 % a uzavřel na 30 822,42 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,72 % na 3 873,33 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl o 0,90 % na 11 448,40 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 0,11 % na 26,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o půl bazického bodu na 3,455 %. Za celý týden se Dow snížil o 4,1 %, S&P 500 ztratil 4,8 % a Nasdaq Composite se propadl o 5,5 %. Dow tak vykázal nejvýraznější týdenní pokles od srpna a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite od června.

Medvěd
Obrázek: Freeimages.com
18. 9. 2022 6:18
Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie prudce oslabily, obavy z recese sílí

2. Evropské akcie zažily nejhorší týden za tři měsíce, v pátek hlavní index odepsal přes 1,5 %

Evropské akcie v pátek výrazně oslabily kvůli obavám z rostoucích úrokových sazeb a z recese světové ekonomiky. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se snížil o 1,58 % a obchodování uzavřel na 408,24 bodu. Za celý týden benchmark ztratil 2,89 %, a zažil tak nejprudší pokles za poslední tři měsíce. Hlavní index frankfurtské burzy DAX v pátek klesl o 1,66 % na 12 741,26 bodu, index francouzských akcií CAC 40 se snížil o 1,31 % na 6 077,30 bodu a index londýnské akciové burzy FTSE 100 ztratil 0,62 % na 7 236,68 bodu. Za celý uplynulý týden se pak FTSE 100 snížil o 1,56 %, DAX odepsal 2,65 % a CAC 40 přišel o 2,17 %.

Mallorca - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
17. 9. 2022 14:21
Tip na (nejen dovolenkovou) investici: Královna Baleár je v kurzu

Přestože je označována jako Mekka německých turistů, ve skutečnosti má Mallorca pro svou slávu daleko zajímavější důvody...

3. Pražská burza v pátek výrazně oslabila, index PX klesl o více než dvě procenta

Pražská burza v závěru týdne výrazně oslabila, index PX v pátek klesl o více než dvě procenta na 1 220,29 bodu. Do zisku se nedostal žádný z titulů, nejvýrazněji oslabily akcie zbrojovky Colt CZ Group. Aktivita na trhu byla vysoká. Za týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 1,75 %

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
8. 9. 2022 17:08
S vodíkem za horizont roku 2022: Co je nového, co je v plánu a jak to jde dohromady se současnou energetikou?

Daří se aplikovat poznatky z oblasti výroby, zpracování a používání vodíku? Jak může doprava postavená na vodíku...

4. Očekávané události

Pondělí nabídne dopoledne data o stavební výrobě v eurozóně a odpoledne index amerického realitního trhu od NAHB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
16. 9. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra inflace v EU v srpnu vystoupila na rekordních 10,1 %

Míra inflace v Evropské unii v srpnu vystoupila na rekordních 10,1 %, zatímco v červenci činila 9,8 %. V konečné zprávě to v pátek oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice míra inflace o dvě desetiny procentního bodu klesla, s hodnotou 17,1 % je ale pátá nejvyšší v unii.

6. Scope: Ruská ekonomika se na předválečnou úroveň vrátí nejdříve v roce 2030

Ruská ekonomika se na úroveň z doby před zahájením útoku na Ukrajinu pravděpodobně nevrátí dříve než v roce 2030. Předpovídá to zpráva evropské ratingové agentury Scope Ratings.

7. Bloomberg: Francie zvažuje pozastavení vývozu elektřiny do Itálie

Francie by mohla na dva roky přerušit vývoz elektřiny do Itálie, protože se potýká s poklesem produkce v jaderných elektrárnách. Informovala o tom agentura Bloomberg. Dodávky z Francie se na italské spotřebě elektřiny podílejí zhruba pěti procenty.

8. Slábnoucí inflace umožnila ruské centrální bance snížit základní sazbu na 7,5 %

Ruská centrální banka v pátek podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 7,5 %. Rozhodnutí zdůvodnila zejména slábnoucí inflací. Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová ale zároveň řekla, že prostor k dalšímu snižování sazeb už se vyčerpává.

9. Nekula: Vládní pomoc bude masivní pro všechny sektory hospodářství

Vládní pomoc kvůli vysokým cenám energií podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) podpoří všechny sektory hospodářství. Novinářům to řekl před pátečním zahájením neformálního zasedání ministrů zemědělství a rybolovu zemí EU. Uvedl také, že pro firmy, s jejichž zástupci měl možnost mluvit, je stanovený cenový strop dostatečný. Připomněl, že zemědělci nejvíce zasažení zdražováním už nyní čerpají mimořádnou podporu.

10. Škoda Auto v srpnu zvýšila odbyt, za celým koncernem Volkswagen ale zaostává

Automobilka Škoda Auto v srpnu zvýšila celosvětový odbyt o 1,4 % na 54 700 aut. V pátek to uvedl automobilový koncern Volkswagen, jehož je Škoda součástí. Celý koncern, který vedle značek skupiny Volkswagen zahrnuje i značky nákladních aut a autobusů, odbyt zvýšil o 12,7 % na 700 100 vozidel. Škoda v odbytu zaostala za skupinou značek Volkswagen, která dohromady zvýšila odbyt o 11,8 % na 517 400 aut.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Rakousku dostávají příspěvek na životní náklady i zemřelí

Tisíce mrtvých dostávají v Rakousku finanční pomoc na boj s dodatečnými náklady způsobenými ekologickou transformací a inflací, která stoupá kvůli ruské válce na Ukrajině, přiznala podle agentury AFP vláda kancléře Karla Nehammera.

Bonus ve výši 500 eur na dospělého a 250 eur na dítě je od začátku září poskytován všem, kteří mohou prokázat pobyt v Rakousku po dobu nejméně šesti měsíců v roce 2022, vysvětlila agentuře AFP mluvčí ministerstva životního prostředí Martina Stemmerová. V důsledku toho je příspěvek vyplácen také všem zemřelým, kteří jsou stále uvedeni v daňovém rejstříku, a není možné jej právně vymáhat zpět, uvedlo ministerstvo. Částka připadne dědicům zemřelého, z nichž někteří se obrátili na rakouský tisk s podivem, že nemohou vrátit peníze, které byly podle nich vyplaceny neoprávněně.

V Rakousku, prosperující středoevropské zemi, která v současné době zavádí ambiciózní daňové reformy v boji proti globálnímu oteplování, se o této zvláštnosti rozproudila bouřlivá debata. Zákon o vyrovnávacím příspěvku, který byl přijat v únoru a podporuje ho vláda složená z Rakouské lidové strany (ÖVP) a Zelených, má kompenzovat dodatečné náklady spojené se zavedením nové daně pro znečišťující podniky. Od nynějška budou muset podniky platit 30 eur za každou tunu emisí oxidu uhličitého, které jsou škodlivé pro klima.

Navýšení nákladů se v podobě zvýšených cen přenese na spotřebitele, což má právě kompenzovat vládou schválený roční příspěvek pro obyvatele. Výše bonusu byla po spuštění zdvojnásobena, aby se kompenzoval růst cen, který zrychlil po ruské invazi na Ukrajinu.

Liberálové z opoziční strany NEOS okamžitě zareagovali a vyzvali k revizi systému, který odsoudili jako plýtvání penězi daňových poplatníků, které končí nejen v kapsách osob s vysokými příjmy, ale i mrtvých.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Investiční web
29. 11. 2022 20:30
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Petr Novotný, Investičníweb.cz)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Pár mírně nižších inflačních čísel je na větší optimismus na trhu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
26. 11. 2022 7:00
Vladimír Bezděk (Avant): Každá krize má svůj začátek i konec, cyklických pozic bych se nezbavoval
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat