Co musíte ráno vědět (2. března)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, co říkají o evropské, americké a české ekonomice indexy nákupních manažerů a jak se (z)mění bezprostřední okolí pražského Masarykova nádraží? To vše musíte ráno vědět.

Image
Zaha Hadid - stavba v lokalitě Masarykovo nádraží
Obrázek: Penta Real Estate

1. Americké akciové indexy na úvod týdne prudce vzrostly, S&P 500 nejvíce od června

Americké akcie v pondělí výrazně posílily. Podpořil je pokles výnosů dluhopisů. K růstu akciového trhu přispěl rovněž optimismus ohledně očkování proti covidu-19 a vyhlídky na nová opatření na podporu ekonomiky USA. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,95 % na 31 535,51 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 2,38 % na 3 901,82 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 3,01 % na 13 588,83 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,46 % na 23,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o bezmála čtyři bazické body na 1,42 %. Výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády klesly poté, co se minulý týden vyšplhaly na roční maximum. Výnosy dluhopisů ovlivňují úrokové sazby u hypoték a dalších úvěrů, jejichž růst může mít negativní vliv na ekonomiku. Ceny ropy se snížily zhruba o dvě procenta, do půl procenta odepsalo zlato i stříbro a nejsledovanější kryptoměny, bitcoin a ethereum, přidaly shodně okolo osmi procent.

Inflace ve stylu 70. let je prý za dveřmi. Jak se na ni připravit?

Jsou americké akcie v bublině?

2. Evropské akcie v pondělí vyskočily o bezmála dvě procenta

S nižšími výnosy amerických státních dluhopisů v pondělí výrazně posílily také evropské akcie. Nejvíce se dařilo sektoru cestovního ruchu a volnočasových aktivit, který získal 3,2 %. Z makrodat se investoři zaměřili na finální PMI výrobního sektoru za únor. Panevropský index STOXX Europe 600 připsal 1,84 % na 412,44 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,62 % na 6 588,53 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,64 % na 14 012,82 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,57 % na 5 792,79 bodu a španělský IBEX 35 posílil o 1,86 % na 8 378,10 bodu.

Pasivní fondy stále táhnou, investory lákají minimální poplatky

Technická analýza: Výprodej na trhu se zlatem je zřejmě u konce

3. Pražská burza začala týden růstem, index PX přidal 0,82 %

Po pátečním oslabení pražská burza v pondělí posílila. Index PX se zvýšil o 0,82 % na 1 066,26 bodu. Akcie Erste Group Bank stouply o více než 2,5 % a vzhůru šly také cenné papíry Komerční banky.

Na co si dát pozor při výběru soukromých firemních dluhopisů?

Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!

4. Očekávané události

V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne se investoři zaměří na německé maloobchodní tržby a nezaměstnanost, inflaci v eurozóně nebo na zprávu o vývoji české ekonomiky. Ve Spojených státech vyjde večer statistika prodejů automobilů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Eurozóna: Růst aktivity ve výrobě v únoru zrychlil, PMI je na tříletém maximu

Tempo růstu aktivity ve výrobním sektoru v eurozóně v únoru stouplo. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru vzrostl podle finálních údajů společnosti IHS Markit na tříleté maximum 57,9 bodu z 54,8 bodu v lednu. Rychlý odhad hovořil o růstu ukazatele na 57,7 bodu. Na rekordních 60,6 bodu index vystoupl v prosinci 2017.

6. Růst aktivity zpracovatelského průmyslu v USA v únoru podle indexu nákupních manažerů od ISM zrychlil

Index nákupních manažerů v průmyslu dosáhl v únoru ve Spojených státech podle organizace ISM tříletého maxima 60,8 bodu. Překonal tak odhad analytiků o dva body a proti lednu se zvýšil o 2,1 bodu. Podle měření společnosti IHS Markit dosáhl tentýž údaj v únoru finální hodnoty 58,6 bodu, což bylo v souladu s očekáváním analytiků a o 0,6 bodu méně než v lednu.

7. Podmínky v českém průmyslu se nadále zlepšují, index nákupních manažerů ale v únoru mírně klesl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v únoru nadále zlepšovaly, i když index PMI mírně klesl z lednových 57 bodů na 56,5 bodu v únoru. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem, výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru. IHS Markit upozornila, že v únoru se klesly prodeje kvůli podstatnému narušení dodavatelských řetězců.

8. Firma United Airlines si objednala dalších 25 letadel 737 MAX

Americká letecká společnost United Airlines si objednala dalších 25 letadel Boeing 737 MAX, která v listopadu získala ve Spojených státech povolení k obnovení provozu. Oznámila to v pondělí firma. Dodala, že se v rámci příprav na oživení poptávky rovněž dohodla na urychlení dodávek dříve objednaných letadel.

9. Loňské výdaje Číny na výzkum a vývoj překonaly rekord

Čína loni dala na výzkum a vývoj rekordních 2,4 procenta hrubého domácího produktu, celkové výdaje pak vzrostly o 10,3 % na 2,44 bilionu jüanů (8,2 bilionu Kč). Tempo růstu ale bylo nejnižší za pět let. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad.

10. Turecká ekonomika loni navzdory pandemii vzrostla o 1,8 %

Turecká ekonomika loni vzrostla o 1,8 % a stala se jednou z mála zemí světa, které se navzdory koronavirové krizi dokázaly vyhnout hospodářskému propadu. Informoval o tom v pondělí turecký statistický úřad. Turecko tak loni předstihlo všechny mladé tržní ekonomiky a hospodářsky nejdůležitější země G20, lépe si vedla pouze Čína. Analytici přesto čekali výraznější růst. O rok dříve ekonomika vzrostla o 0,9 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

"Zaha Hadid u Masaryčky" dostala zelenou

Přestavba okolí Masarykova nádraží v Praze podle návrhu světoznámé architektky Zahy Hadid získala stavební povolení a investor, společnost Penta, se rovnou dal do díla. V této nejen na pražské poměry výjimečné stavbě si budete moci pronajmout hotelový pokoj, kancelář nebo obchod. Své brány by měla budova otevřít již za tři roky.

Musíte vědět
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat