Co musíte ráno vědět (2. června)

Image
Home office - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Co všechno v úterý dosáhlo rekordních hodnot, s jakými výsledky předstoupila před investory Kofola, co si myslí analytici o vývoji českého HDP a čím překvapil ten italský a která další firma nechává na svých zaměstnancích, odkud budou pracovat? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy po prodlouženém víkendu uzavřely smíšeně, dolar oslabil

Americké akciové trhy se po počátečním růstu nakonec vydaly oběma směry a skončily poblíž pátečních zavíracích hodnot. Dařilo se energetickým a finančním společnostem, technologické a zdravotnické firmy naopak ztrácely. Investoři také sledovali nejnovější statistické údaje a hledali v nich signály oživení a růstu inflace. Index Dow vzrostl o 0,13 % na 34 575,31 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,05 % na 4 202,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,09 % na 13 736,48 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 6,80 % na 17,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,606 %. Ceny ropy se zvedly o bezmála dvě procenta, zlato i stříbro naopak mírně oslabily. Nic mimořádného nepředvedly ani hlavní kryptoměny (bitcoin -3 %, ethereum +0,5 %).

Inflace v USA, znehodnocení dolaru - ilustrační foto
1. 6. 2021 9:57
O (ne až tak) nebezpečné inflaci v USA

Analýza Institutu pro mezinárodní finance ukazuje, že jsou dodavatelsko-odběratelské řetězce po pandemii bezprecedentně...

2. Úterní data potvrdila oživení a evropské akcie zapsaly nové rekordy

Aktivita v evropském zpracovatelském sektoru dosáhla v květnu podle společnosti IHS Markit rekordní hodnoty 63,1 bodu, italská ekonomika si v uplynulém čtvrtletí vedla výrazně lépe, než se čekalo, a inflace v eurozóně poprvé od roku 2018 dosáhla dvouprocentní úrovně, na což evropské akcie reagovaly dalším posunem svých historických maxim. Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,75 % na 450,10 bodu, německý DAX získal 0,95 % na 15 567,36 bodu, britský FTSE 100 nabyl 0,82 % na 7 080,46 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,66 % na 6 489,40 bodu.

Bungee jumping, volný pád, propad - ilustrační foto
1. 6. 2021 17:15
(Jak snadno) lze na burze prodělat, když jsou akciové indexy na maximech?

Před rokem si investoři stěžovali, že posílání peněz do indexových fondů je mimořádně neefektivní, protože celé spektrum...

3. Úterní zájem o akcie Komerční banky vytáhl pražskou burzu k bezmála procentnímu zisku

Královnou zisků i objemů na parketu pražské burzy se v úterý stala Komerční banka, jejíž akcie získaly bezmála čtyři procenta poté, co se jich zobchodovalo za více než dvě stě milionů korun. Index PX díky tomu posílil o 0,95 % na 1 173,71 bodu, čímž burza vylepšila své maximum z počátku srpna 2011.

Megafon - ilustrační foto
1. 6. 2021 12:03
Křiklouni, kazatelé nebo fomoisti jsou na trzích hodně slyšet, moc vám toho ale neřeknou

Ze všech informací, které se k investorům dostávají, je 99 % šum a jen jedno procento lze označit za skutečně významné...

4. Očekávané události

Středeční ráno bude ve znamení korejské inflace a australského HDP, dopoledne bude sledovaná španělská nezaměstnanost a hlavně výrobní ceny v eurozóně. Z Ameriky se dozvíme jen týdenní data o hypotékách a zásobách ropy. V pravidelném středečním streamu se můžete těšit na manuál pro tradery kryptoměn. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
28. 5. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. IHS: Aktivita zpracovatelského sektoru eurozóny v květnu rostla rekordním tempem

Aktivita zpracovatelského sektoru v eurozóně v květnu rostla rekordním tempem. Její index se zvýšil na 63,1 bodu z dubnové hodnoty 62,9 bodu. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu, které v úterý zveřejnila organizace IHS Markit. Výsledky signalizují, že růst aktivity mohl být ještě výraznější, kdyby ho nebrzdily problémy v dodavatelském řetězci.

6. Kofola za první čtvrtletí vykázala ztrátu 106 milionů korun, celoroční výhled pro zisk EBITDA potvrdila

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za první čtvrtletí čistou ztrátu 106 milionů Kč. V loňském roce ve stejném období prodělala čtyři miliony korun. Tržby se firmě snížily meziročně na 1,16 miliardy Kč z 1,29 miliardy Kč a provozní zisk EBITDA jí klesl na 91 milionů Kč ze 119 milionů Kč. První čtvrtletí je pro společnost tradičně nejslabším obdobím roku a na celoroční výsledky nemívá zásadní dopad.

7. Inflace v eurozóně v květnu vzrostla na dvě procenta, poprvé od roku 2018

Meziroční míra inflace v eurozóně v květnu poprvé od října 2018 dosáhla dvouprocentní hranice a dostala se nad dlouhodobý cíl Evropské centrální banky. Ve svém rychlém odhadu to v úterý oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Inflace pokračovala v prudkém růstu již třetí měsíc v řadě a proti dubnové hodnotě se zvýšila o čtyři desetiny procentního bodu. Úterní odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii.

8. Česká ekonomika v 1. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu klesla meziročně o 2,1 %

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu meziročně klesla o 2,1 % a mezičtvrtletně o 0,3 %. Úterní údaje se současně shodují s prvním odhadem statistiků z konce dubna. Na meziročním vývoji hrubého domácího produktu se podle ČSÚ negativně podepsal mimo jiné propad spotřebních výdajů domácností. Údaje o vývoji českého HDP v letošním prvním čtvrtletí podle analytiků potvrdily odolnost tuzemské ekonomiky vůči dopadům pandemie navzdory výrazným restrikcím. Zveřejněná struktura vývoje ekonomiky pak podle nich ukázala, že i spotřebitelé se nové situaci dokázali relativně dobře přizpůsobit. Ve druhém čtvrtletí čekají ekonomové obrat a výrazný růst ekonomiky mimo jiné kvůli meziročnímu srovnání. Za celý rok by pak ekonomika podle odhadů mohla vzrůst o tři až čtyři procenta.

9. Italská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla, odhady ukazovaly na pokles

Italská ekonomika si v prvním čtvrtletí vedla mnohem lépe, než naznačovaly předběžné údaje. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci vzrostla o 0,1 %, upřesnil v úterý italský statistický úřad. Napomohly tomu vyšší investice a zásoby. V předběžném odhadu z konce dubna statistici uváděli pokles, a to o 0,4 %.

10. ČEZ: Daniel Beneš prodával akcie z opčního programu

Podle centrálního uložiště regulovaných informací ČNB uplatnil generální ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš od 24. května opce na celkem 300 tisíc akcií firmy v průměru za 517 Kč za akcii. Z tohoto počtu 292,5 tisíce akcií obratem prodal na burze.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Německá softwarová společnost SAP zavádí pružné pracovní podmínky

Management softwarového vývojáře SAP v e-mailu zaměstnancům napsal, že zavádí "flexibilní pracoviště založené na důvěře jako normu, nikoli jako výjimku". Lidé budou moci pracovat z domova nebo z kanceláře a mohou si uzpůsobit pracovní dobu.

Německá softwarová společnost SAP po zkušenosti práce z domova za pandemie covidu-19 zavádí pro svých zhruba 100 000 zaměstnanců po celém světě pružné pracovní podmínky. Skupina se sídlem v Německu uvedla, že v interním dotazníku se pro flexibilní pracovní podmínky vyslovilo 94 procent zaměstnanců, bezmála polovina by chtěla pracovat v kanceláři jeden či dva dny týdně.

"Umožňuje to zaměstnancům stoprocentní flexibilitu," uvedla Julia Whiteová, která do firmy SAP přešla v lednu z Microsoftu a má tam na starosti mimo jiné marketing. Se zbylým vedením firmy, například s jejím šéfem Christianem Kleinem, se setkala poprvé minulý týden, kdy přicestovala do Německa.

Příklonu firmy SAP k flexibilním pracovním podmínkám předcházela obdobná rozhodnutí jiných technologických firem. Zaměstnanci Facebooku například mohou po pandemii nastálo pracovat z domova. Trvale z domova mohou také pracovat například ti zaměstnanci společnosti Twitter, jejichž náplň práce to umožňuje.

Ve zmiňovaném dotazníku uvedlo 16 procent lidí, že by chtěli pracovat pouze na dálku. Jen šest procent jich projevilo přání dělat pět dní v týdnu z kanceláře.

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat