Co musíte ráno vědět (2. srpna)

Image
Velikonoční zajíček Lindt - ilustrační foto
Obrázek: Flickr

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak velkými lidumily jsou Pfizer a Moderna a o čem také rozhodují soudy v Německu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek po ztrátách Amazonu klesly. Zlevnily i za týden, v měsíčním horizontu se jim ale dařilo

Americké akcie v pátek oslabily. Výrazně k tomu přispěla firma Amazon, která varovala, že čeká nižší růst tržeb. Za celý měsíc si však index S&P 500 udržel zisk a vzrostl již pošesté za sebou. Index Dow v pátek oslabil o 0,42 % na 34 935,47 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,54 % na 4 395,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,71 % na 14 672,68 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,05 % na 18,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 1,226%. Za týden index Dow ztratil 0,36 %, S&P 500 se snížil 0,37 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,11 %. V měsíčním horizontu se ale indexům dařilo. Podpořily je hlavně příznivé výsledkové zprávy. Dow za červenec vzrostl o 1,26 %, S&P 500 přidal 2,28 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,16 %.

Býk, medvěd
1. 8. 2021 6:52
Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 se i přes mírnou ztrátu drží poblíž rekordu

V uplynulém týdnu se americký akciový index S&P 500 držel v úzkém rozpětí. Ve čtvrtek uzavřel na maximu, hned v pátek...

2. Evropské akcie v pátek odevzdaly půl procenta, týdenní horizont měly plochý

Evropské akciové indexy v pátek sestoupily o půl procenta a většina z nich zakončila týden na stejných úrovních, na kterých do něj vstupovala. Akcie firem podnikajících v cestovním ruchu oslabily o 2,5 %, zatímco společnosti vyrábějící chemikálie získaly procento. Celoevropský benchmark STOXX Europe 600 v pátek oslabil o 0,45 % na 461,74 bodu (za týden +0,05 %), německý DAX ztratil 0,61 % na 15 544,39 bodu (za týden -0,80 %), britský FTSE 100 odepsal 0,65 % na 7 032,30 bodu (za týden +0,07 %) a francouzský CAC 40 klesl o 0,32 % na 6 612,76 bodu (za týden +0,67 %).

Následky Tornáda v Moravské Nové Vsi
31. 7. 2021 6:51
Pět rad a pravidel, jak chránit své bydlení pořízené na hypotéku před dopady přírodní katastrofy

Tornádo na jižní Moravě je připomínkou toho, že i v Česku mohou přírodní živly připravit lidi o střechu nad hlavou. Své...

3. Pražská burza také v pátek posílila. Za sedm měsíců přidala již přes 17 %

České akcie zakončily vydařený týden, v němž si připsaly 1,61% zisk, růstem o 0,42 % na 1 209,45 bodu. Pátečními tahouny indexu PX byly především Erste, MONETA a Avast, zlevnily naopak akcie ČEZ či Philip Morris ČR. Ceny České zbrojovky Group, Komerční banky či O2 Czech Republic se nezměnily.

Andrej Babiš, ANO - ilustrační foto
31. 7. 2021 14:18
Ekonomové známkují českou vládu: Babišův tým nevyužil příznivého ekonomického vývoje k reformám a omezení dluhů

Během končícího volebního období česká ekonomika procházela kromě pandemického období výraznou expanzí, kterou ovšem...

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí finální červencové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Investoři ale budou vyhodnocovat také německé maloobchodní tržby, japonskou spotřebitelskou důvěru a ve Spojených státech ještě statistiku stavebních výdajů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
30. 7. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. srpna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. srpna a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. FT: Pfizer a Moderna v EU zvýšily ceny za očkovací látky proti covidu-19

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti covidu-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to server Financial Times, který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen díky obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskuzím o nutnosti dalších posilovacích dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

6. Chevron a ExxonMobil mají díky vyšším cenám ropy a plynu zisky nad odhady

Americký ropný gigant Chevron měl v druhém čtvrtletí nejvyšší zisk za uplynulých šest kvartálů. Vydělal 3,1 miliardy dolarů proti ztrátě 6,1 miliardy dolarů ve stejném období loni. Firma v pátek také uvedla, že jí vyšší ceny ropy umožní obnovit zpětný odkup akcií. Zpět v zisku je také konkurenční ExxonMobil. Podle agentury Bloomberg vykázala společnost nejvyšší zisk za více než dva roky.

7. Daimler si nechá v nákladní divizi po jejím osamostatnění 35 %

Německá automobilka Daimler si ponechá ve své divizi nákladních vozů, kterou plánuje ještě v letošním roce oddělit do samostatné firmy, podíl 35 %. Akcionáři by o oddělení divize měli hlasovat na mimořádné valné hromadě 1. října. Daimler, který vyrábí také osobní vozy značky Mercedes, doufá, že osamostatnění divize zvýší cenu akcií.

8. Provozovatel sportovních a zábavních areálů TMR za první pololetí finančního roku vykázal čistou ztrátu 35,77 milionu eur

Provozovatel lyžařských středisek a sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) vykázal za první pololetí finančního roku 2020/2021 čistou ztrátu 35,77 milionu eur. Loni vykázala za stejné období společnost zisk 6,90 milionu eur. Kvůli restrikcím k zamezení šíření koronaviru a omezení pohybu lidí byla všechna střediska v portfoliu TMR po většinu zimní sezóny buď zavřená, anebo fungovala ve značně omezeném režimu. Konsolidované výnosy skupiny včetně státních dotací souvisejících s pandemií byly meziročně nižší o téměř 53 milionů eur neboli 76 % - dosáhly necelých 15,97 milionu eur.

9. Ministerstvo spravedlnosti USA: Berní úřad musí dát Kongresu Trumpova daňová přiznání

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek nařídilo daňovému úřadu IRS, aby poskytl jednomu z výborů Sněmovny reprezentantů požadovaná daňová přiznání exprezidenta Donalda Trumpa. Ministerstvo tak zvrátilo stanovisko z éry Trumpova prezidentství, výbor pro státní příjmy podle něj svou žádost dostatečně zdůvodnil, informovaly agentury Reuters a AP. Některá Trumpova přiznání už získala prokuratura v New Yorku, která na přelomu června a července obvinila jeho firmu Trump Organization z daňových podvodů.

10. Amazon dostal v EU pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Lindt v Německu vyhrál další kolo sporu o zlaté velikonoční zajíčky

Švýcarský cukrárenský koncern Lindt & Sprüngli si připsal významné vítězství v dlouholetém soudním sporu s konkurenční německou firmou Heilemann o čokoládového velikonočního zajíčka. Německý spolkový soudní dvůr (BGH) v Karlsruhe rozhodl, že poznávací znamení zajíčka od společnosti Lindt & Sprüngli - zlatá fólie, do které je zabalený - má právo na ochranu.

Lindt prodává své velikonoční zajíčky na německém trhu od roku 1952, od roku 1994 mají typický zlatý obal s červenou mašlí kolem krku. V Německu jde o zdaleka nejprodávanější velikonoční čokoládovou figurku, švýcarský podnik má na trhu podíl přes 40 %.

S německými konkurenty, kteří rovněž začali prodávat čokoládové zajíčky zabalené ve zlaté, se Lindt & Sprüngli soudí léta. Kromě švábské firmy Heilemann dříve žaloval například i výrobce cukrovinek Riegelein. Ve snaze získat ochranu pro tvar své figurky neuspěl, nyní mu ale spolkový soud dal za pravdu v tom, že zlatá fólie patří k hlavním poznávacím znamením jeho čokoládových zajíčků. Výrobce u soudu argumentoval průzkumem, v němž 70 % spotřebitelů uvedlo, že si zlatou barvu s produkty Lindt spojují.

Případ se nyní vrací k soudu v Mnichově, který má rozhodnout, zda Heilemann poškodil ochrannou známku Lindtu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
16. 9. 2021 12:02
Čínská regulace technologických firem je příležitost, říká expert
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
15. 9. 2021 17:06
Daně, covid-19, inflace a další faktory, které (za)hýbou ekonomikami zemí střední a východní Evropy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
15. 9. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Růst sazeb by měl vyhovovat bankám, po propadu se mi líbí akcie…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
14. 9. 2021 12:15
Globalizace dnes a zítra aneb Proč (ne)rozhodnou tržní principy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat