Co musíte ráno vědět (21. září)

Pneumatiky - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com/dennissylvesterhurd

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jaký je mezi investory zájem o akcie automobilky Porsche a na kolik si jeden český vynálezce přijde díky nápadům ohledně samonafukovacích pneumatik? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý klesly, čeká se na výsledek zasedání FOMC

Americké akcie v úterý oslabily. Investoři se obávají negativních dopadů vysoké inflace a rostoucích úrokových sazeb na ekonomiku USA. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,01 % a uzavřel na 30 706,23 bodu. Širší index S&P 500 se propadl o 1,13 % na 3 855,93 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,95 % na 11 425,05 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,43 % na 27,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o osm bazických bodů na 3,569 %. Ceny ropy se snížily zhruba o procento a půl, zlato ztratilo přes půl procenta a stříbro odepsalo bezmála dvě procenta. Bitcoin odepsal tři procenta na zhruba 18 970 USD.

USA a americký dolar - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
20. 9. 2022 17:10
Americká ekonomika v grafickém výhledu: Jaké sazby, nezaměstnanost a vývoj HDP čekají ekonomové?

Americká ekonomika má za sebou dva kvartály poklesu hrubého domácího produktu, což by třeba v Evropě naplnilo definici...

2. Evropské akcie v úterý opět oslabily, uzavřely nejníže za 11 týdnů

Evropské akcie v úterý pošesté v řadě oslabily a uzavřely obchodování na nejnižší úrovni za 11 týdnů. Na trhu přetrvávají obavy z negativních hospodářských dopadů rostoucích úrokových sazeb. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se snížil o 1,09 % na 403,42 bodu, od začátku letošního roku tak ztrácí více než 17 %. Hlavní index frankfurtské burzy DAX klesl o 1,03 % na 12 670,83 bodu, index francouzských akcií CAC 40 se snížil o 1,35 % na 5 979,47 bodu a index londýnské burzy FTSE 100 ztratil 0,61 % na 7 192,66 bodu.

Dluh - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
20. 9. 2022 10:37
Kam až letos naroste globální zadlužení?

Zaujala mě statistika zadlužení klíčových ekonomik z dílny Mezinárodního měnového fondu, respektive jeho výhled vývoje...

3. Pražská burza v úterý pokračovala v oslabování, index PX ztratil 0,59 %

Index PX pražské burzy v úterý odepsal 0,59 % na 1 208,26 bodu. Většinu dne se pohyboval v kladných číslech, ale v poslední hodině obchodování se propadl do minusu, a zaznamenal tak již třetí ztrátový den v řadě. Dolů ho táhly stejně jako v pondělí především akcie Komerční banky a skupiny ČEZ. V plusu naopak skončila MONETA Money Bank.

Jiří Tyleček
Obrázek: X-Trade Brokers
20. 9. 2022 12:55
Jiří Tyleček (XTB) pod palbou otázek: Ustupuje energetická krize? Cenové limity mají zbavit lidi strachu, unesou je ale akcionáři ČEZ?

Cenové stropy zavedené na energetické komodity budí velký zájem. Analytik z XTB Jiří Tyleček rozebírá, zda jde česká...

4. Očekávané události

Středeční dopoledne významnější makroekonomické údaje nenabídne. Odpoledne budou investoři ve Spojených státech vyhodnocovat zprávu o prodejích starších domů a ve 20.00 SELČ skončí měnověpolitické zasedání americké centrální banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
16. 9. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zájem o akcie Porsche několikanásobně přesahuje objem primární nabídky

Zájem o akcie německé automobilky Porsche několikanásobně převyšuje objem zamýšleného prodeje v rámci primární veřejné nabídky (IPO). S odkazem na zprostředkovatele transakce to v úterý uvedla agentura Reuters. S akciemi výrobce luxusních sportovních aut se na burze ve Frankfurtu nad Mohanem začne obchodovat 29. září. Volkswagen cenu prioritních akcií Porsche stanovil na 76,50 až 82,50 eura za kus.

6. Kommersant: Rusko zvažuje zvýšit daně v odvětví ropy a plynu o tři biliony rublů

Rusko s ohledem na rozpočtový deficit zvažuje, že v letech 2023 až 2025 zvýší daně v odvětví ropy a zemního plynu až o tři biliony rublů (1,2 bilionu Kč). S odvoláním na informované zdroje to v úterý napsal list Kommersant. Ruské ministerstvo financí odmítlo zprávu komentovat.

7. Lídr italské strany Liga chce 30 miliard eur pro firmy kvůli drahým energiím

Lídr italské krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini požaduje, aby současná vláda poskytla 30 miliard eur na omezení nákladů na energie pro podniky před zimním obdobím. Řekl to v rozhovoru s agenturou Bloomberg. Salvini je zároveň lídrem koalice pravicových stran, která podle průzkumů patrně vyhraje nedělní parlamentní volby.

8. Šéf firmy Saudi Aramco: Plán EU na zvládnutí energetické krize je krátkodobým řešením

Plány Evropské unie na omezení cen elektřiny pro zákazníky a zdanění energetických společností nejsou dlouhodobým ani užitečným řešením globální energetické krize, která je z velké části způsobena nedostatečnými investicemi do uhlovodíků. Omezení cen energií možná pomůže spotřebitelům v krátkodobém horizontu, neřeší ale skutečné příčiny. Smysl nedává ani vyšší zdanění firem, když mají zvyšovat produkci. Řekl to v úterý šéf saúdskoarabské státní ropné společnosti Saudi Aramco Amín Násir.

9. Švédská centrální banka zvýšila základní úrok nejvíce od roku 1992

Švédská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 1,75 % a upozornila, že kvůli vysoké inflaci v příštích šesti měsících sazby dále porostou. Zvýšení úroků je přitom nejvýraznější od roku 1992 a vyšší, než čekali analytici. Inflace ve Švédsku v srpnu stoupla na 9 %, nejvýše za 30 let. Hlavním důvodem jsou dopady rostoucích cen energií.

10. Německo: Index výrobních cen v srpnu meziročně vystřelil o 45,8 %

Výrobní ceny v Německu se v srpnu meziročně zvýšily o rekordních 45,8 %, zejména kvůli prudkému zdražování energií. Oznámil to v úterý ráno spolkový statistický úřad. Růst překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 37,1 %. To by znamenalo nepatrné zpomalení z červencových 37,2 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Goodyear musí českému vynálezci zaplatit 65 milionů dolarů, rozhodl soud

Americká společnost Goodyear Tire & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů, rozhodl v pondělí soud ve Spojených státech. Spor se týkal Hrabalových nápadů ohledně samonafukovacích pneumatik, uvedl server Law360, který se věnuje obchodním sporům.

Firma si podle soudu přivlastnila pět obchodních tajemství vynálezce a jeho společnosti Coda Development, uvedl jednatel společnosti Coda Jan Martínek. Porota rozhodla, že Goodyear jednal se zlým úmyslem.

Společnost Coda zažalovala firmu Goodyear a jejího někdejšího inženýra Roberta Benedicta v roce 2015. Česká firma uvedla, že se Hrabal v lednu a červnu 2009 setkal se zaměstnanci Goodyearu ohledně možnosti spolupráce a zavedení jeho nápadů do výroby.

Americký výrobce pneumatik podepsal smlouvu o mlčenlivosti, podle níž mohl využít poznatky svých zaměstnanců pouze v případě, že by uzavřel partnerství s českou společností. To se ale nikdy neuskutečnilo.

Benedict ale využil poznatků ze schůzek a začal je rozvíjet v naději, že to společnosti Goodyear v následujících letech přinese zisky v řádu stovek milionů dolarů, tvrdí společnost Coda. Goodyear podle ní také získal na základě Hrabalových nápadů dva patenty.

Soudní spor ještě neskončil. Společnost Coda soud požádala, aby ke dvěma patentům bylo přiřazeno Hrabalovo jméno. Požádala také o vydání příkazu, který by společnosti Goodyear zakázal používat informace, které byly podle české firmy ukradeny.

V jádru procesu šlo podle právní zástupkyně firmy Coda o to, že "místní společnost vzala nápady malého člověka a prohlásila je za své". Goodyear se hájil tím, že Hrabalovo obchodní tajemství bylo zveřejněno v žádostech o patent, veřejných prohlášeních a prezentacích.

Technologie samonafukovacích kol zajišťuje automatické huštění pneumatik, které obsahují miniaturní pumpičku. Systém pohání energie, kterou generuje rotující kolo. Řidič tak nemusí kontrolovat tlak v pneumatikách.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
3. 12. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Michal Semotan, J&T Banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat