Co musíte ráno vědět (22. června)

Image
4. Austrálie
Obrázek: Flickr

Jak zahájily týden akcie v Evropě a za oceánem, jak výrazný pokles loni zaznamenal globální příliv přímých zahraničních investic a jak dlouho trval Jižní Austrálii přechod od uhlí k zelené energii? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí prudce posílily, trh setřásl obavy ze zpřísňování měnové politiky

Americké akcie výrazně posílily, index Dow má za sebou nejlepší seanci za více než tři měsíce. Obchodníci se soustředí na energetický sektor a další odvětví, u kterých čekají růst při oživení ekonomiky. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 1,76 % na 33 876,97 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 1,40 % na 4 224,79 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 0,79 % na 14 141,48 bodu. Index volatility VIX klesl o 13,57 % na 17,89 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o pět bazických bodů na 1,497 %. Ceny ropy se zvedly o dvě procenta, zlato a stříbro zpevnily o procento, pokračoval ale prudký výprodej kryptoměn. Bitcoin a další kryptoměny ztrácely v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června spadl pod 33 000 USD a dostal se až na 31 808 dolarů. Krátce po 22.30 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 9,7 % a pohyboval kolem 32 658 dolarů.

Medvěd
21. 6. 2021 17:44
Co koronavirová krize říká o budoucích medvědích trzích?

Koronavirový burzovní propad, který odstartoval loni na konci února, trval 23 obchodních dnů. Během nich denní propad...

2. Evropské akcie zahájily týden růstem, burza ve Frankfurtu stoupla o procento

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech. Seanci přitom zahájily hlavní indexy více než půlprocentním poklesem. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,70 % na 455,23 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,64 % na 7 062,29 bodu, německý DAX zpevnil o rovné procento na 15 603,24 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,51 % na 6 602,54 bodu.

Komodity (zlato, stříbro, měď, ropa) - ilustrační foto
21. 6. 2021 14:52
Toto je zásadní riziko pro komoditní rally

Ceny komodit rostly řadu měsíců a zdálo se, že je na cestě vzhůru nemá co zastavit. Jakkoli se ale svět dynamicky vyvíjí...

3. Pražská burza začala týden růstem, dařilo se Avastu a O2

Pražská burza začala týden posílením, index PX se v pondělí zvýšil o 0,34 % na 1 165,95 bodu. Nejvíce se dařilo akciím technologické společnosti Avast a operátora O2. Ztrácely naopak Česká zbrojovka a nápojářská Kofola.

Video thumbnailplay-btn
21. 6. 2021 12:00
Investorský magazín: Jak dnes na investiční portfolio podle Jana Sýkory

Aktuální Investorský magazín rozkrývá, jak dlouhodobě i krátkodobě uvažují o skladbě portfolií a výhledech ekonomiky...

4. Očekávané události

V úterý budou zajímavé výrobní ceny v Jižní Koreji, spotřebitelská důvěra v eurozóně a v Americe prodeje starších domů a index aktivity richmondského Fedu. Investoři na pražské burze pak budou čekat na výsledek mimořádné valné hromady Monety Money Bank k možnému spojení finančního domu s vybranými bankovními a úvěrovými aktivy investiční skupiny PPF. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
18. 6. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. června

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. června a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. UNCTAD: Globální příliv přímých zahraničních investic loni klesl o třetinu

Globální hodnota přílivu přímých zahraničních investic se v loňském roce kvůli pandemii covidu-19 propadla o 35 % na bilion dolarů. Uvedla to v pondělí Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Dodala, že v letošním roce očekává nárůst o 10 až 15 %. V České republice loni podle UNCTAD příliv přímých zahraničních investic klesl o zhruba 38 % na 6,293 miliardy dolarů z 10,108 miliardy dolarů v roce 2019.

6. USA ruší seznam zakázaných obchodních transakcí s aplikacemi TikTok a WeChat

Vláda Spojených států ruší seznam zakázaných obchodních transakcí s čínskými aplikacemi TikTok a WeChat. Oznámilo to v pondělí americké ministerstvo obchodu. Seznam loni v září vydala administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa v rámci snahy uvalit na tyto aplikace tvrdé restrikce.

7. Nedostatek čipů znovu omezil výrobu v automobilkách na Slovensku

Nedostatek polovodičových součástek znovu omezil výrobu aut ve slovenských továrnách automobilek Volkswagen a Stellantis. Informovali o tom mluvčí obou závodů. Automobilky v zemi letos už dříve kvůli problémům s dodávkami čipů omezily produkci. Podobné problémy zaznamenaly také jiné automobilové koncerny.

8. CNH Industrial koupí za 2,1 miliardy USD výrobce zemědělské techniky Raven

Výrobce vozidel CNH Industrial koupí za 2,1 miliardy USD amerického výrobce zemědělské techniky Raven Industries. Akvizice posílí postavení CNH na globálním trhu se zemědělskou technikou a navazuje na dlouholeté partnerství společností.

9. Státy EU se shodly na ekonomických sankcích proti Bělorusku

Ministři zahraničí zemí Evropské unie v pondělí dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti běloruskému režimu. Novinářům to v Lucemburku řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek, podle něhož by měly postihy zaměřené na několik konkrétních odvětví běloruské ekonomiky citelně zasáhnout autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Zástupci unijních vlád podle českého ministra zároveň potvrdili přidání osmi desítek činitelů a skupiny subjektů na dosavadní sankční seznam.

10. Zahraniční dluh ČR stoupl ke konci března o 6,7 miliardy Kč na 4,308 bilionu Kč

Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března činil 4,308 bilionu Kč. To představovalo 76 % hrubého domácího produktu. Meziročně byl dluh nižší o 167,7 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka. Ve struktuře zahraničního dluhu v prvním čtvrtletí byl podle ní určující růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jižní Austrálie: Od uhlí k zelené energii za 15 let

Ještě v roce 2006 pocházela veškerá elektrická energie v Jižní Austrálii z fosilních paliv. Loni v říjnu však celý stát hodinu "jel" jen na zelenou energii ze slunce a větru. Cesta, která k odklonu od špinavé energie vedla, zahrnovala masivní výstavbu větrných farem v neobydlených a řídce obydlených oblastech nebo finanční podporu domácích solárních elektráren a úložišť energie. Teď Jižní Austrálie očekává, že v roce 2050 bude její produkce zelené energie dosahovat 500 % domácí spotřeby. Tu tak pokryje kompletně a ještě bude elektřinu ze slunce a větru posílat do sousedních států.

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat