Co musíte ráno vědět (22. června)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a za oceánem, za jakou cenu se na trhu START pražské burzy upsaly cenné papíry společnosti M&T 1997 a kolik pasažérů odbavilo od ledna do května pražské Letiště Václava Havla? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy na úvod zkráceného obchodního týdne přidaly přes dvě procenta

Akcie ve Spojených státech posílily. Investoři nakupovali akcie růstových a energetických společností. Minulý týden akciový trh propadl kvůli obavám z globálního hospodářského poklesu a pro index S&P 500 byl nejhorší od začátku roku 2021. Index Dow stoupl o 2,15 % na 30 530,25 bodu, širší S&P 500 posílil o 2,45 % na 3 764,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 2,51 % na 11 069,30 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,71 % na 30,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o čtyři bazické body na 3,279 %. Ceny ropy stouply o zhruba půl procenta, stejně tak posílilo stříbro, zatímco zlato uzavíralo na červené nule. Bitcoin přidal přes dvě procenta a obchodoval se za zhruba 20 850 USD.

Býk, medvěd, burza
Obrázek: pixabay
21. 6. 2022 6:14
Bank of America: Do dalšího býčího trendu zbývají (jen) měsíce. Index S&P 500 pak může atakovat hladinu 6 000 bodů

Stratég Michael Hartnett z Bank of America ještě cítí prostor pro další poklesy cen amerických akcií. Jakmile ale index...

2. Evropské akcie také v úterý zdražily, nejvýrazněji stoupla burza v Paříži

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v zelených číslech, a navázalo tak na vydařený začátek týdne. V uplynulém týdnu byl vývoj evropských akcií turbulentní, když investoři reagovali na utažení měnové politiky ve Spojených státech, Spojeném království či Švýcarsku. Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý stoupl o 0,35 % na 408,58 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,42 % na 7 152,05 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,20 % na 13 292,40 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,75 % na 5 964,66 bodu.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: ECB
21. 6. 2022 12:35
Mojmír Hampl: Peníze mohou být lék, ale i droga. Během pandemie jsme se jimi předávkovali

Na začátku pandemie jsme měli pocit, že musíme hlavně podporovat poptávku v ekonomice, aby se její kola nezadrhla...

3. Pražská burza v úterý potřetí v řadě vzrostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý potřetí v řadě posílila, index PX se zvýšil o 0,75 % na 1 318,77 bodu. Dařilo se celému finančnímu sektoru a výrazně rostly také akcie technologické společnosti Avast. Ztrácela naopak elektrárenská společnost ČEZ. Aktivita na trhu byla nízká.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Investiční web
20. 6. 2022 17:03
Coloseum míří na START. Nejsme jen skvělá pizza, říká generální ředitel holdingu Jan Mužátko

Na trh START pražské burzy se chystá zástupce odvětví gastronomie, společnost Coloseum Holding. Chceme firmu zbavit...

4. Očekávané události

Středeční ráno bude patřit britské inflaci. Odpoledne vydá inflační data i Kanada a Evropská komise zveřejní zprávu o spotřebitelské důvěře v eurozóně. ČNB rozhodne o měnové politice. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
17. 6. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. června

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. června a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Výrobce dveřních klik a kování M&T 1997 upsal akcie na trhu START s cenou 30 tisíc Kč za kus

Český výrobce designových dveřních klik a kování M&T 1997 v úterý umístil své akcie na trhu START pražské burzy. Celkem bylo alokováno mezi nové akcionáře 1 440 akcií při ceně 30 tisíc Kč za kus, tedy v celkovém objemu 43,2 milionu Kč. Společnost byla investory ohodnocena na 384 milionů Kč při násobku čistého zisku P/E 12,7 a násobku provozního zisku P/EBITDA 9,1.

6. Coloseum Holding ve středu odstartuje nabídku akcií na pražském trhu START, od investorů chce získat minimálně 100 milionů Kč

Skupina Coloseum Holding odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku svých akcií prostřednictvím trhu START pražské burzy. Firma nabízí celkem 425 tisíc akcií, které mohou představovat až 38% podíl ve společnosti. Od investorů chce skupina získat minimálně 100 milionů korun. Upisovací období potrvá do 12. července. Nabídky bude možné podávat v cenovém rozpětí 246 až 304 Kč za akcii a minimální velikost objednávky bude 100 akcií.

7. Španělská vláda chystá novou daň na zisky elektrárenských společností

Španělská vláda se chystá uvalit novou daň na zisky elektrárenských společností, které považuje za přemrštěné. V rozhovoru s televizí TVE to v úterý řekla ministryně financí María Jesús Monterová. Firmy v poslední době těží z rostoucích cen energií a vláda chce z vyšších daní financovat opatření, kterými se snaží omezovat zdražování elektřiny a jeho dopady.

8. Americký nejvyšší soud zamítl odvolání firmy Bayer v kauze herbicidu Roundup

Americký nejvyšší soud v úterý zamítl odvolání německé firmy Bayer v procesu týkajícím se škodlivého vlivu herbicidu Roundup na lidské zdraví. Zůstává tak v platnosti odškodné 25 milionů dolarů pro Kaliforňana Edwina Hardemana, který firmu zažaloval za to, že mu herbicid způsobil rakovinu. Podle agentury Bloomberg tak soud odmítl firmu ochránit před dalšími procesy. Firma čelí 30 000 podobných stížností a její vedení oznámilo, že na případné další soudní spory vyčlenilo loni 4,5 miliardy dolarů.

9. PPF vykázala za loňský rok čistý zisk 239 milionů eur, předloni skončila ve ztrátě 249 milionů eur

Skupina PPF vykázala za loňský rok čistý zisk 239 milionů eur, o rok dříve měla ztrátu 249 milionů eur. Celková hodnota aktiv skupiny se loni zvýšila a překročila 42 miliard eur. "Všechny naše byznysy loni meziročně zlepšily výsledky. Navíc jsme za posledních 18 měsíců uskutečnili několik významných transakcí. Celkově tyto akvizice a divestice posílily pozici v odvětvích, ve kterých podnikáme, a také naše finanční rezervy. Díky nim jsme připraveni aktivně investovat," uvedla finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková.

10. Potravinářská společnost Kellogg se rozdělí na tři samostatné firmy

Americká potravinářská společnost Kellogg se rozdělí na tři samostatné firmy. Ty se zaměří na výrobu cukrovinek, cereálií a na výrobky založené na rostlinách. Kellogg to v úterý uvedl v tiskové zprávě. Akcionáři podle společnosti obdrží podíly ve dvou odštěpených firmách k rozhodnému dni pro každé odštěpení. Podnik nyní předpokládá, že transakce budou dokončeny do konce roku 2023.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pražské letiště v prvních pěti měsících roku odbavilo 3,12 milionu pasažérů, meziročně o 544 % více

Letecký provoz v Česku dále rychle roste. Pražské Letiště Václava Havla v prvních pěti měsících roku odbavilo přes 3,12 milionu cestujících. Představuje to meziroční nárůst o 544 %. Více než dvojnásobně se zvýšil i letový provoz nad Českem, letoví dispečeři odřídili přes 205 298 letů. Přes současný růst ovšem obě statistiky provozu nadále zaostávají za předcovidovými čísly.

Počet cestujících na ruzyňském letišti letos roste každým měsícem. V květnu se letiště poprvé po více než dvou letech přiblížilo k hranici milionu odbavených cestujících za kalendářní měsíc. Více než 928 000 odbavených pasažérů bylo nejvíce od února 2020, tedy ještě před vypuknutím pandemie covidu-19 v Evropě.

Mezi nejoblíbenější země dosažitelné z pražského letiště letos zatím patří Velká Británie následovaná Itálií a Španělskem. Mezi destinacemi vede Londýn, na druhém místě je Paříž a třetí Amsterdam.

Pražské letiště by podle posledních odhadů z jara mohlo za celý rok odbavit přes 9,6 milionu cestujících, což je o milion více, než předpokládalo na začátku roku. Před vypuknutím pandemie ovšem letiště odbavilo za rok 2019 více než 17,8 milionu pasažérů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat