Co musíte ráno vědět (23. června)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na obou stranách Atlantského oceánu, jaký krok na podporu amerických spotřebitelů navrhuje prezident Spojených států Joe Biden a jakým prvenstvím se mohou pyšnit švédské aerolinky Braathens? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu neudržely zisky z první poloviny seance a mírně oslabily. Trh naslouchal šéfovi Fedu

Akcie ve Spojených státech se uprostřed týdne po projevu šéfa americké centrální banky Jeromea Powella v Senátu pohybovaly oběma směry, v závěru dne však oslabily. Zisky si připsaly hlavně defenzivní tituly jako nemovitostní a zdravotnické firmy nebo dodavatelé vody, elektřiny a plynu, kvůli nižším cenám ropy však ztrácely energetické společnosti. Na devizovém trhu oslabil dolar. Index Dow klesl o 0,15 % na 30 483,13 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,13 % na 3 759,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,15 % na 11 053,08 bodu. Index volatility VIX ovšem dále klesl, a to o 4,11 % na 28,95 bodu, a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o čtrnáct a půl bazického bodu na 3,160 %. Ceny ropy klesly o více než čtyři procenta, zlato mírně posílilo a stříbro odevzdalo přes procento. Bitcoin na konci dne odepisoval bezmála 5 % a obchodoval se pod 20 000 USD.

Inflace - ilustrační foto
Obrázek: Flickr
22. 6. 2022 6:08
Investoři uvěřili slovům Fedu o přechodnosti zvýšené inflace, teď mohou narazit

Americká centrální banka dlouho tvrdila, že zvýšená inflace je přechodným jevem, a není proto potřeba s ní bojovat. Teď...

2. Evropské akcie ve středu oslabily, hlavní indexy odepsaly kolem procenta

Obchodování na západoevropských akciových burzách ve středu skončilo v červených číslech. Na trhy se vrací pesimismus spojený s vysokou inflací a růstem úrokových sazeb centrálních bank v rámci boje s rychlým zdražováním. Na poli makrodat investoři v polovině týdne vyhodnocovali mimo jiné britskou inflaci. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,70 % na 405,74 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,88 % na 7 089,22 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,11 % na 13 144,28 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,81 % a seanci zakončil na 5 916,63 bodu.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Freeimages.com
22. 6. 2022 17:06
Peterka (Roklen): Paritu eura s dolarem nečekám. Trh se snaží číst to, co mu předkládají Fed a ECB

Pokud nedojde k něčemu neočekávanému (další eskalace konfliktu na Ukrajině či jeho rozšíření a podobně), fundament pro...

3. Pražská burza ve středu po třech dnech růstu oslabila, přišla skoro o procento

Pražská burza ve středu po třech dnech růstu oslabila, index PX klesl o 0,85 % na 1 307,59 bodu. Dolů ho táhly především rakouské tituly, ztratila ale i Komerční banka či ČEZ. S mírným ziskem naopak skončila MONETA Money Bank.

Energetika, elektřina - ilustrační foto
Obrázek: Shutterstock
22. 6. 2022 10:03
Zelená vs. tradiční energetika: Akciový souboj aktuálně ekologii nepřeje, obnovitelné zdroje ale ještě neřekly poslední slovo

Relativní výkonnost akcií firem z oblasti takzvané zelené energetiky vůči cenným papírům společností působících v...

4. Očekávané události

Čtvrtek bude ve světě dnem předběžných červnových indexů nákupních manažerů. Ve Spojených státech vyjdou ještě pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index aktivity kansaského Fedu a americká centrální banka zveřejní výsledky letošních zátěžových testů bank. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
17. 6. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. června

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. června a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB na červnovém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu na 7 %

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu zvýšila základní úrokovou sazbu o 125 bazických bodů na 7 %. Takto vysoko byla sazba naposledy v roce 1999. Důvodem jejího růstu je zvyšující se inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy vyhlídky, že inflace nadále rychle poroste.

6. Biden vyzval Kongres, aby přechodně zrušil daň z pohonných hmot

Americký prezident Joe Biden vyzval Kongres, aby na tři měsíce do konce září zrušil federální daň z pohonných hmot. Chce tak bojovat proti jejich rekordním cenám u čerpacích stanic a poskytnout v létě dočasnou úlevu americkým rodinám. Biden to podle tiskových agentur řekl ve středečním projevu v Bílém domě.

7. Šéf Fedu potvrdil odhodlání zajistit pokles inflace

Americká centrální banka je odhodlána podniknout potřebné kroky ke snížení inflace. Uvedl to ve středu šéf Fedu Jerome Powell v projevu k členům bankovního výboru Senátu. Tempo budoucího zvyšování úrokových sazeb podle něj bude záviset na vývoji ekonomické situace.

8. Ruský prezident podepsal dekret o obsluze zahraničního dluhu

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu podle agentury Interfax podepsal dekret, kterým se stanoví dočasné postupy ohledně obsluhy zahraničního dluhu. Učinil tak v čase, kdy zemi vystavené západním sankcím za její vojenskou invazi na Ukrajinu hrozí, že své dluhy nebude schopna splácet. Stalo by se tak poprvé od bolševické revoluce před více než 100 lety.

9. Studie: Británie se kvůli brexitu stává uzavřenější ekonomikou

Británie se kvůli odchodu z Evropské unie stává uzavřenější ekonomikou, což bude mít škodlivé dlouhodobé dopady na produktivitu, ale i na mzdy. Průměrný britský zaměstnanec kvůli tomu do konce desetiletí zchudne o 470 liber ročně. Vyplývá to ze studie Resolution Foundation a docentky Londýnské ekonomické školy Swati Dhingrové, která se v srpnu stane členkou měnového výboru britské centrální banky.

10. Europoslanci napodruhé schválili reformu emisního trhu

Evropský parlament ve středu na druhý pokus schválil reformu systému emisních povolenek, na níž se nezvykle rozdělení zákonodárci neshodli na předchozí červnové schůzi. Podle odsouhlaseného návrhu má bezplatné přidělování povolenek postupně skončit v letech 2027 až 2032. Poslanci se shodli také na parametrech dvou dalších úzce souvisejících norem, zavedení takzvaného uhlíkového cla a vytvoření sociálně klimatického fondu. O konečném znění reformy budou europoslanci od podzimu vyjednávat s členskými státy, jejichž pozici bude koordinovat české předsednictví.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Švédské Braathens Regional Airlines vykonaly jako první let s udržitelným palivem

Švédské aerolinky Braathens Regional Airlines uskutečnily jako první na světě let komerčního letadla poháněného výhradně udržitelným leteckým palivem (SAF). S odvoláním na leteckou společnost o tom informovala agentura Bloomberg.

Na zkušební let z města Malmö na jihu země na letiště Bromma u Stockholmu nasadily turbovrtulový letoun ATR. Palivo dodala firma Neste, uvedla trojice zúčastněných společností v prohlášení.

Udržitelné letecké palivo se považuje za nejrealističtější cestu k dekarbonizaci letectví, připomíná agentura Bloomberg, podle níž si technologie letadel poháněných elektřinou nebo vodíkem ještě vyžádají roky práce. Společnosti ATR a Braathens chtějí získat certifikaci pro letoun poháněný ryze udržitelným palivem do roku 2025. Výrobce turbovrtulových strojů patří společnostem Airbus a Leonardo.

Při projektu firmy nasadily prototyp letounu ATR 72-600. Bylo to poprvé, co udržitelné palivo pohánělo oba motory, v tomto případě z dílny Pratt & Whitney Canada.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat