Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Home office, práce z domova, domácí kancelář, přepracování, únava - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaký vývoj české ekonomiky očekává Mezinárodní měnový fond a jak vydělávat peníze? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akciové indexy v pátek díky firmám Netflix a Alphabet posílily, za týden dokázal posílit pouze Nasdaq

Americké akciové indexy na závěr týdne posílily. Přispěly k tomu mimo jiné čtvrtletní výsledky hospodaření společnosti Netflix, dařilo se i akciím Alphabetu. Index Dow vzrostl o procento na 33 375,49 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,89 % na 3 972,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,66 % na 11 140,43 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,27 % na 19,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o osm a půl bazického bodu na 3,482 %. Za celý týden Dow klesl o 2,70 % a S&P 500 se snížil o 0,66 %, zatímco Nasdaq Composite si připsal 0,55 %.

Býk, medvěd
Obrázek: Thinkstock
22. 1. 2023 6:07
Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 se opět odrazil od horní linie sestupného trendu, páteční rally ale ztrátu podstatně zmírnila

Ve zkráceném obchodním týdnu index S&P 500 díky páteční rally o zhruba 1,9 % nakonec klesl jen o 0,66 %. Za první tři...

Číslo pět, pětka - ilustrační foto
Obrázek: Freeimages.com
20. 1. 2023 6:27
Těchto pět firem čeká opravdu významný rok

Jejich akcie za sebou mají výraznou korekci. Investoři je milují i nenávidí a ani analytici nemají jasno, zda je čeká...

2. Evropské akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu ale indexy skončily pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech, v týdenním horizontu ale hlavní indexy klesly. V závěru týdne se dařilo zejména sektoru cestování a volnočasových aktivit. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,37 % na 452,12 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,30 % na 7 770,59 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,76 % na 15 033,56 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,63 % na 6 995,99 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,09 %, FTSE 100 přišel o 0,94 %, DAX odepsal 0,35 % a CAC 40 odevzdal 0,39 %.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
20. 1. 2023 10:15
Ekonomika letos dosedne na dno, (nejen) nemovitosti proto čeká korekce. Kryptoměny bych kvůli pádům obchodníků neodepisovala, říká zkušená investorka

Ekonomika zpomaluje, brzda v podobě vyšších sazeb zabírá. Letos by to mělo být cítit mimo jiné na trhu s nemovitostmi...

3. Pražská burza v závěru ziskového týdne rostla, táhly ji akcie Erste a ČEZ

Pražská burza v závěru týdne posílila, index PX v pátek vzrostl o 0,88 % na 1 280,54 bodu. Nahoru jej vytáhly hlavně akcie Erste Group Bank a energetické skupiny ČEZ. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 0,83 %.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Freeimages.com
20. 1. 2023 12:11
Miroslav Singer (Generali CEE Holding): Lékem na vysokou inflaci a úrokové sazby jsou masivní investice do energetiky

Současná éra vysoké inflace je opravdu v mnohém podobná situaci v 70. letech 20. století. Měli bychom si z té doby vzít...

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Pixabay.com
21. 1. 2023 6:12
Pavel Rydzyk (YD Capital): Nemovitosti jsou investiční příležitostí roku 2023, je ale potřeba vybírat

Nemovitostní trh může být letos extrémně zajímavý, je ale potřeba hledat příležitosti v konkrétních segmentech a...

4. Očekávané události

V pondělí zveřejní japonská centrální banka zápis ze svého posledního zasedání, Polsko oznámí statistiky maloobchodních tržeb, výrobních cen a průmyslové výroby, veřejně vystoupí šéfka ECB Christine Lagardeová, v eurozóně bude oznámena spotřebitelská důvěra a ve Spojených státech předstihové indikátory. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné společnost Baker Hughes. V 10 hodin dopoledne se můžete těšit na expertní tržní výhled v podání šéfredaktora Investičního webu Petra Novotného a makléře Vladimíra Vávry z WOOD & Company. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
20. 1. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF: Česká ekonomika loni vzrostla o 2,5 %, letos o 0,5 % klesne

Růst české ekonomiky v loňském roce podle odhadů Mezinárodního měnového fondu zpomalil na 2,5 % z předloňských 3,5 %. MMF to uvedl v páteční tiskové zprávě ke konzultacím s Českou republikou. Zlepšil tak svůj odhad z listopadové zprávy, podle kterého měl loňský růst činit pouze 2,3 %. Pro letošní rok fond nadále počítá s poklesem české ekonomiky o zhruba půl procenta.

6. Twitter má aktuálně zhruba 2 300 stálých zaměstnanců, uvedl Musk

Americká společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, má aktuálně zhruba 2 300 zaměstnanců. V twitterovém příspěvku to uvedl generální ředitel firmy Elon Musk. Server televize CNBC v pátek informoval, že Twitter na plný úvazek zaměstnává pouze 1 300 lidí, včetně asi 550 programátorů. Musk v pátek také vystoupil jako svědek u soudu, kde obhajoval své tweety z roku 2018, v nichž tvrdil, že má připravené financování pro převzetí společnosti Tesla do soukromých rukou. Soud byl odročen na pondělí, kdy by se měl Musk vrátit před devítičlennou porotu a zodpovědět další otázky.

7. Dohoda o globální minimální dani přišla o část své podstaty, tvrdí její kritik

Dohoda o globální minimální dani z firemních zisků přišla o značnou část své podstaty, dokonce legitimizuje daňovou konkurenci. V rozhovoru s agenturou AFP to na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu řekl ekonom Gabriel Zucman. Na plánované reformě mezinárodního daňového systému se dohodlo téměř 140 zemí, platit by mohla začít v příštím roce.

8. EU na rozdíl od Spojených států není proti Číně, řekl Le Maire

Evropská unie má jinou "čínskou" politiku než Spojené státy. Serveru CNBC to na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Podle něj se EU nechce stavět proti Pekingu, ale chce s ním spolupracovat, a to na základě společných pravidel.

9. Mercedes-Benz vyplatí zaměstnancům v Německu rekordní odměny

Zhruba 93 000 zaměstnanců výrobce luxusních automobilů Mercedes-Benz v Německu se může těšit na rekordně vysoké prémie. Automobilka každému z nich jako podíl na loňských hospodářských výsledcích vyplatí jednorázový bonus ve výši až 7 300 eur. Před rokem činil tento bonus 6 000 eur.

10. Alphabet propustí 12 000 lidí, přes 6 % své pracovní síly

Americká technologická společnost Alphabet propustí asi 12 000 lidí, což je více než šest procent její pracovní síly. Firma, do které patří také internetový vyhledávač Google, to v pátek uvedla ve sdělení zaměstnancům. Rozhodnutí má okamžité dopady na zaměstnance ve Spojených státech, v jiných zemích tento proces kvůli místním zákonům potrvá déle.

11. Divize Amazonu plánuje investovat do datových center v USA 35 miliard USD

Společnost Amazon Web Services, cloudová divize internetového obchodu Amazon, plánuje do roku 2040 investovat dalších 35 miliard USD do rozšíření datových center ve Virginii. Investice vytvoří 1 000 nových pracovních míst. Uvedl to guvernér Virginie Glenn Youngkin.

12. IMD: Kvůli válce na Ukrajině odešlo z Ruska jen 8,5 % západních firem

Od začátku války na Ukrajině odešlo z ruského trhu jen 8,5 % firem registrovaných v Evropské unii a ve skupině ekonomicky vyspělých zemí G7. Vyplývá to z analýzy švýcarského institutu IMD. Zjištění podle něj zpochybňuje tvrzení o exodu firem kvůli ruské invazi a s ní spojeným sankcím.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vydělávat?

Pracovat! Možná jsme teď nepotěšili všechny.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Freepik
20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 3. 2023 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Události posledních 14 dní zvýšily pravděpodobnost recese
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
18. 3. 2023 6:37
Čtyři investiční témata, která by měla (nadále) zářit v příštích pěti letech
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
17. 3. 2023 12:37
Lekce z války na Ukrajině? Západ se bude muset (opět) trochu ušpinit
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat