
Co musíte ráno vědět (25. ledna)

Jak skončilo úterní obchodování s akciemi v Evropě a za oceánem, jaký signál vyslaly předběžné lednové indexy nákupních manažerů a jaký byl loni zájem o švýcarské hodinky? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, v plusu se udržel pouze Dow. V úvodu seance bylo zastaveno obchodování s některými tituly
Americké akcie uzavřely smíšeně, posílil pouze index Dow. Krátce po zahájení bylo obchodování s akciemi desítek firem zastaveno kvůli technické poruše, která způsobila prudký propad cen. Problém se týkal mimo jiné společností Morgan Stanley, Verizon, AT&T, Nike či McDonald's. Věc vyšetřuje americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,31 % na 33 733,96 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,07 % na 4 016,95 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,27 % na 11 334,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,08 % na 19,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o bezmála sedm bazických bodů na 3,456 %. Ceny ropy spadly zhruba o dvě procenta, zlato odepsalo 2,3 % a stříbro zdražilo o 0,9 %. Bitcoin okolo 23.00 SEČ ztrácel 0,4 % na 22 900 USD.
2. Evropské akcie se v úterý na směru neshodly, investoři vyhodnocovali PMI
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo nejednotně. Nedařilo se titulům v odvětví zdravotní péče nebo v sektoru ropy a plynu, v plusu naopak skončilo odvětví cestování a volnočasových aktivit. Na poli makrodat věnovali investoři pozornost předběžným lednovým indexům nákupních manažerů (PMI). Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,24 % na 453,38 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ztrátou 0,35 % na 7 757,36 bodu a německý DAX přišel o 0,07 % a skončil na 15 093,11 bodu, zatímco francouzský CAC 40 přidal 0,26 % na 7 050,48 bodu.
3. Pražská burza v úterý zpevnila, akcie ČEZ přidaly procento a půl
Pražská burza v úterý navázala na pondělní růst, nadále byla tažena především akciemi ČEZ a bankovními tituly. Index PX posílil o 0,46 % na 1 293,74 bodu, a ocitl se tak na nejvyšší hodnotě od června loňského roku. Akcie ČEZ stouply o 1,5 % na 844,50 Kč.
4. Očekávané události
Ve středu nad ránem na trh dorazí australská inflační data. Dopoledne přidá Spojené království výrobní inflaci a Německo index podnikatelské nálady od Ifo a odpoledne investoři budou vyhodnocovat výsledek měnověpolitického zasedání kanadské centrální banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Podnikatelská aktivita v eurozóně se v lednu podle PMI překvapivě vrátila k růstu
Podnikatelská aktivita v eurozóně se v lednu překvapivě vrátila k růstu, byť jen mírnému. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) podle předběžných údajů vzrostl na 50,2 bodu ze zpřesněné prosincové hodnoty 49,3 bodu. V úterý to uvedla společnost S&P Global, která index sestavuje. Ekonomický pokles v bloku podle analytiků proto nemusí být tak hluboký, jak se zdálo, a měnová unie by se mohla vyhnout recesi.
6. Pokles podnikatelské aktivity v USA se v lednu podle PMI od S&P Global překvapivě zmírnil
Pokles podnikatelské aktivity ve Spojených státech se v lednu podle indexů nákupních manažerů od společnosti S&P Global překvapivě zmírnil. Kompozitní ukazatel se podle předběžných dat zvýšil na 46,6 bodu z prosincových 45 bodů, když se čekal pokles na 44,7 bodu. Dílčí PMI pro výrobu se zvýšil na 46,8 bodu z 46,2 bodu (odhad: 46,1 bodu) a ukazatel pro sektor služeb stoupl na 46,6 bodu z 44,7 bodu (odhad: 44,5 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
7. GfK: Spotřebitelská nálada v Německu se díky levnějším energiím dále zlepšuje
Spotřebitelská nálada v Německu se dále zlepšuje, zejména díky poklesu cen energií. Vyplývá to z průzkumu mezi přibližně dvěma tisíci německých spotřebitelů, jehož výsledky v úterý zveřejnil norimberský výzkumný institut GfK. Jeho index spotřebitelské nálady na únor se zvýšil na -33,9 bodu ze zpřesněné lednové hodnoty -37,6 bodu. Index tak vzrostl čtvrtý měsíc za sebou, jeho únorová hodnota ale mírně zaostala za očekáváním analytiků. Ti ji v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na -33 bodů.
8. Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od srpna, v lednu stoupla u podniků i domácností
Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského srpna. Souhrnný indikátor důvěry v lednu vzrostl proti prosinci o 2,3 bodu na 92 bodů. Důvěra se zvýšila mezi podnikateli i spotřebiteli, u kterých se dostala nejvýše od loňského března. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu. Proti loňskému lednu je důvěra v hospodářství u podnikatelů, spotřebitelů i celkově nižší, podle analytiků však aktuální údaje naznačují, že Česko čeká jen mírná a krátká recese.
9. Německá vláda zlepší odhad vývoje ekonomiky, s poklesem HDP už nepočítá
Německá vláda vidí výhled ekonomiky nyní optimističtěji, než jej viděla v závěru loňského roku. Její aktualizovaný výhled předpokládá, že hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší o 0,2 %, zatímco loni v říjnu vláda předpovídala hospodářský pokles o 0,4 %. S odvoláním na zdroje obeznámené s vládními prognózami o tom v úterý informovala agentura Bloomberg. Německý ministr hospodářství Robert Habeck představí nové vládní prognózy ve středu.
10. USA žalují Google kvůli dominantnímu postavení v oblasti digitální reklamy
Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý podalo žalobu na internetového giganta Google. Společnost podle resortu zneužívá v oblasti digitální reklamy dominantního postavení. K žalobě se přidalo osm amerických států včetně Kalifornie, domovského státu firmy. S odvoláním na soudní dokument o tom informovala agentura Reuters.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Hodnota vývozu hodinek ze Švýcarska loni vzrostla o 11 % a je rekordní
Hodnota vývozu hodinek ze Švýcarska se v loňském roce zvýšila o více než 11 % na rekordních 24,8 miliardy švýcarských franků (téměř 600 miliard korun). Vyplývá to z úterních údajů svazu švýcarského hodinářského průmyslu. Švýcarská společnost Swatch Group, která je největším výrobcem hodinek na světě, za loňský rok zvýšila tržby i zisk. Pro letošek počítá s dalším růstem, který by mělo podpořit ožití poptávky v Číně.
Nejdůležitějšími trhy pro švýcarské výrobce hodinek loni zůstaly Spojené státy a Čína. Poptávku v Číně ale podkopala přísná opatření proti šíření koronaviru. Hodnota exportu do USA loni stoupla o více než 26 % na skoro 3,9 miliardy franků, naopak hodnota vývozu do Číny bez zahrnutí Hongkongu se o téměř 14 % snížila a dosáhla necelých 2,6 miliardy franků.
Společnost Swatch Group v úterý oznámila, že její čistý zisk loni vzrostl o 6,3 % na 823 milionů franků (téměř 20 miliard korun), tržby se zvýšily o 2,5 % na 7,5 miliardy franků. Firma zároveň poukázala na příznivý lednový vývoj prodeje v Číně. Cena akcií podniku se po zveřejnění výsledků vyšplhala na nejvyšší úroveň za téměř dva a půl roku.
"Vedení skupiny očekává v roce 2023 silný růst tržeb ve všech regionech. Po ukončení covidových opatření se spotřeba v Číně rychle zotavila," uvedla firma. "Zrušení čínských restrikcí pro cestování navíc podpoří tržby v turistických destinacích. Lednový růst tržeb v Číně podporuje vyhlídky skupiny na rekordní rok 2023," dodal podnik.
Firma Swatch Group v současné podobě vznikla v roce 1983, kdy také začala prodávat stejnojmenné plastové hodinky. Patří jí ale také luxusní značky Longines, Tissot, Omega či Breguet.