Co musíte ráno vědět (25. ledna)

Hodinky, Rolex - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Jak skončilo úterní obchodování s akciemi v Evropě a za oceánem, jaký signál vyslaly předběžné lednové indexy nákupních manažerů a jaký byl loni zájem o švýcarské hodinky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, v plusu se udržel pouze Dow. V úvodu seance bylo zastaveno obchodování s některými tituly

Americké akcie uzavřely smíšeně, posílil pouze index Dow. Krátce po zahájení bylo obchodování s akciemi desítek firem zastaveno kvůli technické poruše, která způsobila prudký propad cen. Problém se týkal mimo jiné společností Morgan Stanley, Verizon, AT&T, Nike či McDonald's. Věc vyšetřuje americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,31 % na 33 733,96 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,07 % na 4 016,95 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,27 % na 11 334,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,08 % na 19,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o bezmála sedm bazických bodů na 3,456 %. Ceny ropy spadly zhruba o dvě procenta, zlato odepsalo 2,3 % a stříbro zdražilo o 0,9 %. Bitcoin okolo 23.00 SEČ ztrácel 0,4 % na 22 900 USD.

Tradeři a novináři na NYSE - ilustrační foto
Obrázek: NYSE
24. 1. 2023 12:25
Americké akcie jsou stále nadhodnocené, ocenění některých sektorů je ale z dlouhodobého hlediska neobhajitelné oběma směry

Na základě své fundamentálního valuačního modelu se domnívám, že jsou americké akcie sdružené v indexu S&P 500...

2. Evropské akcie se v úterý na směru neshodly, investoři vyhodnocovali PMI

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo nejednotně. Nedařilo se titulům v odvětví zdravotní péče nebo v sektoru ropy a plynu, v plusu naopak skončilo odvětví cestování a volnočasových aktivit. Na poli makrodat věnovali investoři pozornost předběžným lednovým indexům nákupních manažerů (PMI). Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,24 % na 453,38 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ztrátou 0,35 % na 7 757,36 bodu a německý DAX přišel o 0,07 % a skončil na 15 093,11 bodu, zatímco francouzský CAC 40 přidal 0,26 % na 7 050,48 bodu.

Zlato, vzácné kovy - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
24. 1. 2023 17:38
Zaostřeno (nejen) na zlato: Investoři v ETF nadále ignorují růst ceny

Cena zlata roste již pátý týden po sobě a jen za leden vzrostla o 5 %. Přestože tedy na trhu panuje celkově býčí nálada...

3. Pražská burza v úterý zpevnila, akcie ČEZ přidaly procento a půl

Pražská burza v úterý navázala na pondělní růst, nadále byla tažena především akciemi ČEZ a bankovními tituly. Index PX posílil o 0,46 % na 1 293,74 bodu, a ocitl se tak na nejvyšší hodnotě od června loňského roku. Akcie ČEZ stouply o 1,5 % na 844,50 Kč.

Investování, investice - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com
24. 1. 2023 10:25
Češi nevěří státu. Investují, aby se sami zajistili na stáří

Proč Češi investují a podle čeho volí produkty, do kterých vkládají úspory? Co považují za svou nejlepší a nejhorší...

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem na trh dorazí australská inflační data. Dopoledne přidá Spojené království výrobní inflaci a Německo index podnikatelské nálady od Ifo a odpoledne investoři budou vyhodnocovat výsledek měnověpolitického zasedání kanadské centrální banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
20. 1. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podnikatelská aktivita v eurozóně se v lednu podle PMI překvapivě vrátila k růstu

Podnikatelská aktivita v eurozóně se v lednu překvapivě vrátila k růstu, byť jen mírnému. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) podle předběžných údajů vzrostl na 50,2 bodu ze zpřesněné prosincové hodnoty 49,3 bodu. V úterý to uvedla společnost S&P Global, která index sestavuje. Ekonomický pokles v bloku podle analytiků proto nemusí být tak hluboký, jak se zdálo, a měnová unie by se mohla vyhnout recesi.

6. Pokles podnikatelské aktivity v USA se v lednu podle PMI od S&P Global překvapivě zmírnil

Pokles podnikatelské aktivity ve Spojených státech se v lednu podle indexů nákupních manažerů od společnosti S&P Global překvapivě zmírnil. Kompozitní ukazatel se podle předběžných dat zvýšil na 46,6 bodu z prosincových 45 bodů, když se čekal pokles na 44,7 bodu. Dílčí PMI pro výrobu se zvýšil na 46,8 bodu z 46,2 bodu (odhad: 46,1 bodu) a ukazatel pro sektor služeb stoupl na 46,6 bodu z 44,7 bodu (odhad: 44,5 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.

7. GfK: Spotřebitelská nálada v Německu se díky levnějším energiím dále zlepšuje

Spotřebitelská nálada v Německu se dále zlepšuje, zejména díky poklesu cen energií. Vyplývá to z průzkumu mezi přibližně dvěma tisíci německých spotřebitelů, jehož výsledky v úterý zveřejnil norimberský výzkumný institut GfK. Jeho index spotřebitelské nálady na únor se zvýšil na -33,9 bodu ze zpřesněné lednové hodnoty -37,6 bodu. Index tak vzrostl čtvrtý měsíc za sebou, jeho únorová hodnota ale mírně zaostala za očekáváním analytiků. Ti ji v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na -33 bodů.

8. Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od srpna, v lednu stoupla u podniků i domácností

Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského srpna. Souhrnný indikátor důvěry v lednu vzrostl proti prosinci o 2,3 bodu na 92 bodů. Důvěra se zvýšila mezi podnikateli i spotřebiteli, u kterých se dostala nejvýše od loňského března. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu. Proti loňskému lednu je důvěra v hospodářství u podnikatelů, spotřebitelů i celkově nižší, podle analytiků však aktuální údaje naznačují, že Česko čeká jen mírná a krátká recese.

9. Německá vláda zlepší odhad vývoje ekonomiky, s poklesem HDP už nepočítá

Německá vláda vidí výhled ekonomiky nyní optimističtěji, než jej viděla v závěru loňského roku. Její aktualizovaný výhled předpokládá, že hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší o 0,2 %, zatímco loni v říjnu vláda předpovídala hospodářský pokles o 0,4 %. S odvoláním na zdroje obeznámené s vládními prognózami o tom v úterý informovala agentura Bloomberg. Německý ministr hospodářství Robert Habeck představí nové vládní prognózy ve středu.

10. USA žalují Google kvůli dominantnímu postavení v oblasti digitální reklamy

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý podalo žalobu na internetového giganta Google. Společnost podle resortu zneužívá v oblasti digitální reklamy dominantního postavení. K žalobě se přidalo osm amerických států včetně Kalifornie, domovského státu firmy. S odvoláním na soudní dokument o tom informovala agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hodnota vývozu hodinek ze Švýcarska loni vzrostla o 11 % a je rekordní

Hodnota vývozu hodinek ze Švýcarska se v loňském roce zvýšila o více než 11 na rekordních 24,8 miliardy švýcarských franků (téměř 600 miliard korun). Vyplývá to z úterních údajů svazu švýcarského hodinářského průmyslu. Švýcarská společnost Swatch Group, která je největším výrobcem hodinek na světě, za loňský rok zvýšila tržby i zisk. Pro letošek počítá s dalším růstem, který by mělo podpořit ožití poptávky v Číně.

Nejdůležitějšími trhy pro švýcarské výrobce hodinek loni zůstaly Spojené státy a Čína. Poptávku v Číně ale podkopala přísná opatření proti šíření koronaviru. Hodnota exportu do USA loni stoupla o více než 26 % na skoro 3,9 miliardy franků, naopak hodnota vývozu do Číny bez zahrnutí Hongkongu se o téměř 14 % snížila a dosáhla necelých 2,6 miliardy franků.

Společnost Swatch Group v úterý oznámila, že její čistý zisk loni vzrostl o 6,3 % na 823 milionů franků (téměř 20 miliard korun), tržby se zvýšily o 2,5 % na 7,5 miliardy franků. Firma zároveň poukázala na příznivý lednový vývoj prodeje v Číně. Cena akcií podniku se po zveřejnění výsledků vyšplhala na nejvyšší úroveň za téměř dva a půl roku.

"Vedení skupiny očekává v roce 2023 silný růst tržeb ve všech regionech. Po ukončení covidových opatření se spotřeba v Číně rychle zotavila," uvedla firma. "Zrušení čínských restrikcí pro cestování navíc podpoří tržby v turistických destinacích. Lednový růst tržeb v Číně podporuje vyhlídky skupiny na rekordní rok 2023," dodal podnik.

Firma Swatch Group v současné podobě vznikla v roce 1983, kdy také začala prodávat stejnojmenné plastové hodinky. Patří jí ale také luxusní značky Longines, Tissot, Omega či Breguet.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat