Co musíte ráno vědět (26. ledna)

Jak světové trhy zahájily poslední lednový týden, v jaké iniciativě bude Joe Biden navazovat na Donalda Trumpa a jak dlouho se budou vzpamatovávat z koronaviru ti nejbohatší a ti nejchudší? I to musíte ráno vědět.

Image
Urbanizace, bohatství, chudoba, emerging markets, Bombaj - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

1. Divoký začátek týdne na Wall Street s klidným koncem, S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely v pondělí na rekordech

Akcie ve Spojených státech v pondělí převážně zpevnily a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely na nových historických maximech. Během dne ale indexy zaznamenaly krátkodobý prudký pokles vyvolaný spekulacemi na pokles u některých menších titulů, volatilita i proto celkově vzrostla. Index Dow nakonec odepsal 0,12 % na 30 960 bodů, S&P 500 vzrostl o 0,36 % na 3 855,36 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,69 % na 13 635,99 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,84 % na 23,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o šest bazických bodů na 1,033 %. Americká vláda v pondělí prodala v aukci dvouleté dluhopisy v rekordním objemu 60 miliard USD při historicky nízkém výnosu 0,125 %. Ceny ropy se zvedly o procento, zlato a stříbro zakončily seanci okolo nuly a bitcoin posílil o bezmála tři procenta.

Historie Dow varuje: Po prezidentských volbách akcie zaostávají za průměrem a únor je velice slabý měsíc

Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021

2. Evropské akcie začaly týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pondělí zaznamenaly i přes pozitivní začátek poměrně výrazné ztráty a klesly na dvoutýdenní minima. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí klesl o 0,83 % na 405,13 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,84 % na 6 638,85 bodu, německý DAX oslabil o 1,66 % na 13 643,95 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 1,57 % na 5 472,36 bodu.

Zažije zlato další růstový rok? Tyto faktory aktuálně hovoří v jeho prospěch

3. Pražská burza v pondělí posílila, akcie Monety zdražily o 10 %

Pražská burza v pondělí především díky výraznému zdražení akcií Monety Money Bank posílila. Index PX stoupl o 1,14 % na 1 061,07 bodu. Akcie Monety zdražily o více než deset procent a byly emisí, s níž se obchodovalo v největším objemu.

Akcie SAB Finance na pražské burze: Český lídr na trhu devizových obchodů láká nejen na dividendu

Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku

4. Očekávané události

V úterý přijdou na řadu korejský HDP, britská nezaměstnanost a americké indexy cen domů. Mezinárodní měnový fond zveřejní svůj aktualizovaný globální ekonomický výhled. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné společnost Microsoft. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čína se stala největším příjemcem přímých zahraničních investic

Objem přímých zahraničních investic se loni ve světě kvůli pandemii covidu-19 propadl o 42 % na 859 miliard dolarů. Dostal se tak na nejnižší úroveň v tomto století a byl více než 30 % pod minimem z doby globální finanční krize z roku 2009. Největším příjemcem těchto investic se loni stala Čína, která tak na prvním místě vystřídala Spojené státy. Vyplývá to ze zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

6. Ifo: Podnikatelská nálada v Německu je nejslabší za půl roku

Podnikatelská nálada v Německu v lednu klesla na šestiměsíční minimum, a to v důsledku druhé vlny šíření koronaviru, která přerušila zotavování ekonomiky. Ukázal to průzkum, jehož výsledky v pondělí zveřejnil institut Ifo. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

7. ILO: Ztráty míst kvůli viru jsou čtyřnásobně vyšší než v roce 2009

V loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než v nejhorším období globální finanční krize v roce 2009. Omezení činnosti podniků a veřejného života zrušilo loni 8,8 % všech pracovních hodin, což odpovídá 255 milionům pracovních míst na plný úvazek. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnila Mezinárodní organizace práce (ILO).

8. Biden bude chtít, aby federální úřady kupovaly více domácího zboží

Americký prezident Joe Biden v pondělí podepsal exekutivní příkaz, který má pomoci ekonomice. Federální vláda podle něj bude muset při nákupech upřednostňovat zboží amerických výrobců, uvedla již před podpisem s odkazem na zdroje z administrativy agentura AP. V amerických továrnách kvůli pandemii zaniklo od loňského února asi 540 000 pracovních míst. Obdobnou iniciativu, nazvanou Buy American (kupujte americké zboží), měl i předchozí prezident Donald Trump.

9. Čínský prezident chce větší roli G20 v řízení globální ekonomiky

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval svět, aby posílil koordinaci makroekonomické politiky a zvýšil úlohu skupiny největších ekonomik G20 v řízení světového hospodářství. V projevu v rámci virtuálního setkání nazvaného Davos Agenda v pondělí poukázal i na "dost slabé" oživení z koronavirové pandemie.

10. BBC: Londýn povzbuzuje firmy, aby si zakládaly pobočky v EU

Britská vláda povzbuzuje domácí firmy, aby si zřizovaly pobočky v Evropské unii. Mohou se tak vyhnout problémům při zavádění nových pobrexitových obchodních pravidel, píše na svém webu BBC. Vyšší náklady, daně a administrativa už některé z nich přiměly vývoz do unie zastavit.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Oxfam: Nejbohatší se z pandemie zotavili, chudým to potrvá 10 let

Tisíc nejbohatších lidí se ze ztrát způsobených pandemií zotavilo za devět měsíců, nejchudším by to ale mohlo trvat i déle než deset let. Ve zprávě nazvané Virus nerovnosti to v pondělí odhadla charitativní organizace Oxfam. Podle ní se majetek deseti nejbohatších lidí světa od začátku pandemie zvýšil o půl bilionu dolarů, což by bez potíží každému zaplatilo vakcínu proti covidu-19 a zajistilo, že by nákaza nikoho neuvrhla do chudoby.

Zároveň pandemie rozpoutala nejhorší krizi zaměstnanosti za posledních 90 let, uvádí Oxfam. O práci přišly nebo jí mají málo stovky milionů lidí. K nejvíce zasaženým patří ženy a příslušníci etnických menšin, u nichž je podle výkonné ředitelky Oxfamu Gabriely Bucherové mnohem vyšší pravděpodobnost, že budou hladovět a nedostane se jim lékařské péče.

"Milionářské majetky se vzpamatovaly s tím, jak se navzdory pokračující recesi v reálné ekonomice zotavily akciové trhy. Jejich celkové bohatství se v prosinci 2020 vyšplhalo na 11,95 bilionu dolarů, což odpovídá celkovým výdajům vlád zemí G20 na obnovu po covidu-19," píše se ve zprávě Oxfamu, z níž cituje server CNBC.

Oxfam text zveřejnil ve stejný den, kdy začala virtuální setkání nazvaná Davos Agenda, která se konají místo výročního zasedání Světového ekonomického fóra. To bylo kvůli pandemii letos mimořádně odloženo a uskuteční se v Singapuru, a to od 25. do 28. května.

Musíte vědět
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat