Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak skončilo čtvrteční obchodování na evropských burzách, jakými kroky chce ČNB utlumit růst cen nemovitostí a za co si šéf JPMorgan Chase sype popel na hlavu? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, cenné papíry RWE přidaly téměř 7 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Investoři nadále věnovali pozornost hlavně vývoji koronavirové epidemie a politickému dění v Německu, kde by se měl kancléřem po Angele Merkelové stát Olaf Scholz. V rámci jednotlivých sektorů se nejvíce dařilo utilitám, které přidaly 1,8 %. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,42 % na 481,72 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,33 % na 7 310,37 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,25 % na 15 917,98 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,48 % na 7 075,87 bodu.

Rychlost, srovnání investic - ilustrační foto
25. 11. 2021 6:12
Je vysoká koncentrace akciových indexů skutečně takový problém?

Stratég ze Société Générale Andrew Lapthorne upozorňuje, že desítka největších společností v akciovém indexu S&P 500...

2. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, objemy obchodů byly nižší

Index PX pražské burzy ve čtvrtek vzrostl o 0,25 % na 1 374,77 bodu. V kladných číslech tak skončil potřetí v řadě. Hodnota indexu se většinu dne pohybovala v poměrně úzkém pásmu kolem středečního závěru, až krátce před koncem obchodování benchmark posílil v korelaci s růstem ceny akcií skupiny ČEZ.

Video thumbnailplay-btn
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?

Finanční poradce by měl být schopen poradit klientovi ve čtyřech základních oblastech, od doplňkového penzijního spoření...

3. Očekávané události

Pátek nabídne zprávu o vývoji spotřebitelských cen v oblasti Tokia, australské maloobchodní tržby nebo zprávu o změně počtu aktivních ropných vrtů ve Spojených státech od společnosti Baker Hughes. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
19. 11. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. ČNB zpřísnila od dubna 2022 podmínky pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve čtvrtek zpřísnila s platností od dubna 2022 limity pro poskytování hypoték. Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) snížila na 80 % z 90 %. Zároveň obnovila příjmové limity pro poskytování úvěrů na bydlení. ČNB o tom ve čtvrtek informovala na tiskové konferenci poté, co bankovní rada projednala aktualizaci zprávy o finanční stabilitě. Banka zároveň upozornila na to, že lidé do 36 let budou mít mírnější limity pro poskytnutí úvěru, který slouží k nákupu jejich vlastního bydlení.

5. Tuzemské banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu

Banky v ČR budou odvádět více peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka (ČNB) totiž zvýšila od ledna 2023 takzvanou sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 2 %. O rozhodnutí bankovní rady ve čtvrtek informovala centrální banka v tiskové zprávě. V srpnu rada ČNB zvýšila s platností od října 2022 rezervu na 1,5 %, předtím ji v květnu zvýšila s platností od července 2022 na jedno procento. Aktuálně je uplatňovaná sazba 0,5 %. Platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry.

6. GfK: Nálada německých spotřebitelů se kvůli koronaviru a inflaci zhoršila

Prudký růst počtu nově nakažených koronavirem v Německu a neobvykle vysoká inflace měly negativní vliv na náladu spotřebitelů v zemi. To zhoršuje vyhlídky podnikatelů v nadcházejí předvánoční nákupní sezoně. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil institut GfK. Jeho index spotřebitelské nálady na měsíc prosinec klesl na minus 1,6 bodu, což je nejnižší hodnota od června.

7. Ruský Gazprom chce příští rok zvýšit investice téměř o 50 %

Vedení ruské plynárenské společnosti Gazprom schválilo na příští rok zvýšení investic na 1,76 bilionu rublů (534,8 miliardy Kč), což je proti investicím 1,185 bilionu rublů plánovaným na letošní rok nárůst asi o 49 %. Firma se chce při investování zaměřit na nové těžební a rafinační kapacity.

8. Polská státní energetická společnost PGNiG zvyšuje těžbu plynu v Norsku

Polská státní plynárenská a ropná společnost PGNiG zvyšuje těžbu plynu v Norsku. Předpokládá, že v příštím roce její těžba na norském kontinentálním šelfu stoupne zhruba na 2,6 miliardy metrů krychlových plynu z 0,9 miliardy metrů krychlových očekávaných v letošním roce. Uvedl to ve čtvrtek provozní ředitel podniku Robert Perkowski.

9. Jihokorejská centrální banka letos podruhé zvýšila úrokovou sazbu

Jihokorejská centrální banka ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na jedno procento. Reagovala tím na obavy z rostoucí inflace a zadlužení domácností. Banka letos úrok zvýšila už podruhé. Ekonomové krok očekávali. V Jižní Koreji tak skončila éra téměř nulových úrokových sazeb.

10. Německá ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí méně, než uváděl odhad

Hrubý domácí produkt Německa ve třetím čtvrtletí vzrostl o 1,7 %, a tempo růstu se tak snížilo z 2 % v předchozím čtvrtletí. V konečné zprávě to oznámil německý statistický úřad. Předběžná zpráva počítala s růstem o desetinu procentního bodu vyšším. K růstu HDP v třetím kvartálu přispěly zejména výdaje domácností, jejichž dopad převážil nad poklesem podnikových investic a spotřebou státu v letních měsících.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Šéf JPMorgan Chase se omluvil za slova, že jeho banka přežije i čínské komunisty

Generální ředitel americké investiční banky JPMorgan Chase Jamie Dimon na jedné z přednášek na univerzitě v Bostonu řekl, že jeho banka přežije i čínskou komunistickou stranu. Jeho slova zaujala řadu médií, takže je zaznamenala i čínská vláda. Ta vyjádřila značnou nevoli, načež se Dimon omluvil. Podle akademiků je Dimonova rychlá reakce a vyjádření lítosti spíše výsledkem obav, aby neměla banka v Číně problémy, uvedla BBC.

Dimon v úterý v Bostonu absolvoval několik rozhovorů s řediteli. Při jedné takové příležitosti řekl, že když byl nedávno na cestě v Hongkongu, tak si tam udělal i legraci z komunistů. Řekl, že "(čínská) komunistická strana slaví sté výročí, a JPMorgan také," poznamenal k faktu, že JPMorgan už v Číně působí 100 let. "A já se vsadím, že my vydržíme déle. V Číně to ale říct nemůžu," dodal s úšklebkem. "Oni ale stejně asi poslouchají."

Rázná reakce hned přišla od editora listu Global Times, za kterým stojí komunistická vláda. "Přemýšlejte v dlouhodobém horizontu! Já bych se zase vsadil, že čínská komunistická strana přežije Spojené státy," napsal na Twitteru editor Chu Si-ťin.

Když se Dimonova slova dostala do médií, vyjádřila se k nim i čínská vláda. "K čemu je ta veřejná senzace s bombastickými poznámkami?" zeptal se na středeční tiskové konferenci v Pekingu mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

"Omlouvám se, ta slova jsem neměl pronést," uvedl Dimon v prohlášení, které banka vydala ve středu. Dimon dodal, že se jen snažil zdůraznit sílu finanční instituce, kterou vede. "Určitě není v pořádku dělat si legraci nebo znevažovat jakoukoliv skupinu lidí, ať už je to země, její vedení či jakákoliv část společnosti a kultury. Taková slova mohou snižovat konstruktivní a hloubavý dialog ve společnosti, což teď potřebujeme víc než kdy jindy," dodal.

JPMorgan patří k největším bankám na Wall Street a tvoří páteř amerického finančního systému. Výbor pro finanční stabilitu (FSB) tento týden banku znovu označil za nejdůležitější finanční instituci i pro zdraví globálního finančního systému.

Šéfové nadnárodních společností většinou svá slova pečlivě váží, když mluví o Číně. Několik zahraničních firem už se tam dostalo do problémů za slova, která někdo může vnímat jako urážlivá.

V roce 2019 se v nesnázích ocitla největší švýcarská banka UBS, když poznámka jednoho z jejích hlavních ekonomů k růstu cen potravin a k prasečímu moru byla chápána jako rasistická. Ekonom byl pak na tři měsíce suspendován a UBS v Číně přišla o lukrativní zakázku. Začátkem letošního roku se kritika snesla na švédský oděvní řetězec H&M a na amerického výrobce sportovních doplňků Nike, když tyto firmy vyjádřily obavy nad zprávami o nucených pracích v provincii Sin-ťiang.

Společnost JP Morgan v srpnu získala od čínských úřadů povolení k tomu, aby se stala první zahraniční společností, která může zcela vlastnit makléřskou firmu v Číně. V podobných situacích je totiž jinak potřeba navázat partnerství s čínským podnikem a teprve spolu s ním daný subjekt v Číně vlastnit.

"Dimonova omluva ukazuje stupeň respektu, jaký zahraniční firmy musejí prokazovat čínské vládě, aby si udržely její přízeň i přístup na čínský trh," poznamenal profesor Eswar Prasad z americké Cornellovy univerzity.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 11. 2021 15:00
ABCD investora: Jak sestavit vítězné portfolio na rok 2022?
Akciové tipy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
24. 11. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Výnosové křivky v Evropě rozdělují bankovní sektor, v rámci…
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat