Co musíte ráno vědět (28. září)

Shakira
Obrázek: Wikimedia Commons

Jak skončilo úterní obchodování na burzách v Evropě a v Americe, jaké úrovně dosahovala v září ve Spojených státech spotřebitelská důvěra a jaký trest za údajné daňové úniky ve Španělsku hrozí Shakiře? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý převážně oslabovaly, index S&P 500 uzavřel nejníže za dva roky

Americké akcie v úterý převážně zlevňovaly, index S&P 500 uzavřel nejníže za dva roky. Investoři se nadále obávají negativních hospodářských dopadů rychle rostoucích úrokových sazeb. Index Dow ztratil 0,43 % na 29 134,99 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,21 % na 3 647,29 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite však stoupl o 0,25 % na 10 829,50 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,05 % na 32,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 3,949 %.

50, padesát dolarů - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Pixabay.com
27. 9. 2022 6:25
Kvalitní a levné akcie firem se silnou návratností kapitálu? Goldman Sachs jich našla hned padesát!

Kvalitní a levné akcie firem se silnou návratností kapitálu jsou v době vysoké inflace a tlaku na valuace pro portfolia...

2. Evropské akcie v úterý pokračovaly v poklesech, ty ale nepřesáhly tři čtvrtě procenta

Obchodování na západoevropských akciových trzích i v úterý skončilo v červených číslech. Investoři nadále zvažují rizika spojená s geopolitikou a výrazným utahováním měnové politiky na starém kontinentu i ve Spojených státech. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,13 % na 388,24 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ztrátou 0,52 % na 6 984,59 bodu, německý DAX odepsal 0,72 % na 12 139,68 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,27 % a den zakončil na 5 753,82 bodu.

Singapur - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
26. 9. 2022 17:33
New York, Londýn a Singapur nově před Hongkongem. Takhle si teď stojí světová finanční centra

Praha poskočila na začátek sedmé desítky pořadí největších finančních center světa. První příčku drží New York před...

3. Pražská burza v úterý pokračovala v oslabování, banky den zakončily smíšeně

Index PX pražské burzy v úterý oslabil o 0,54 % na 1 144,92 bodu. Zaznamenal tak třetí ztrátový den v řadě. Krátce po zahájení obchodování sice rostl až o 0,9 %, poté ale začal zisky odevzdávat a seanci uzavřel na denním minimu. Oslabila většina titulů, vzrostly jen akcie Komerční banky.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou korunu

Nová bankovní rada České národní banky je při stávající úrovni úrokových sazeb výrazně zdrženlivější v tom, aby chápala...

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit německému indexu spotřebitelské důvěry od GfK a odpoledne budou investoři ve Spojených státech vyhodnocovat zprávy o velkoobchodních zásobách či obchodní bilanci se zbožím a dále statistiku rozjednaných prodejů domů. Pražská burza zůstane kvůli státnímu svátku zavřená. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Makléř
Obrázek: Isifa
25. 9. 2022 12:00
Burzovní kalendář (26. 9. - 30. 9. 2022)

Závěr září by měl patřit makrodatům, investoři budou vyhodnocovat mimo jiné německý index podnikatelské nálady Ifo a...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v září druhý měsíc za sebou zvýšila. Za jejím růstem stojí pokračující pokles cen benzinu a přetrvávající příznivé podmínky na trhu práce. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnila organizace Conference Board.

6. Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie

Hospodářský růst ve východní Asii a Tichomoří letos kvůli zpomalení růstu v Číně prudce oslabí. V příštím roce ale znovu nabere na tempu, uvedla v tiskové zprávě Světová banka. Letos očekává zpomalení růstu v regionu na 3,2 %, zatímco v dubnu odhadovala tempo růstu na 5 %. Loni hospodářství regionu vykázalo růst o 7,2 %.

7. Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020

Nálada mezi německými exportéry se v září znovu zhoršila a ocitla se nejníže od května 2020, tedy od začátku pandemie covidu-19. Slábnoucí růst globální ekonomiky tlumí veškerá očekávání růstu ve střednědobém horizontu, uvedl v úterý mnichovský institut Ifo. Souhrnný index exportních očekávání v září klesl na -6 bodů ze srpnových -2,8 bodu.

8. Výrobce obuvi Prabos plus v prvním pololetí vydělal bezmála 20 milionů Kč

Český výrobce obuvi Prabos plus uvedl, že za první polovinu roku 2022 dosáhl tržeb ve výši 156,6 milionu Kč (meziročně -23 %) a zisku 19,9 milionu Kč (-31 %). Firma uvedla, že hospodářské výsledky za celý letošní rok tak zřejmě skončí mírně pod původními odhady vedení společnosti. Důvodem je dramatický nárůst cen subdodávek, materiálů, energií a nárůst mzdových nákladů.

9. Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 13 %

Maďarská centrální banka na zářijovém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 13 %. Zvýšení základní sazby je výraznější, než se čekalo. Banka tak pokračuje v razantním zpřísňování měnové politiky ve snaze omezit inflaci a podpořit domácí měnu.

10. Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě letos klesl nejníže za 12 let

Podíl Londýna na primárních veřejných nabídkách akcií (IPO) v Evropě klesl nejníže za 12 let. Podepsal se na tom odchod Británie z EU a také hospodářské turbulence. Letos bylo v Londýně z primárních nabídek akcií získáno pouze 1,38 miliardy USD, což představuje 14 % z celkového evropského objemu. To je nejnižší podíl od roku 2010, kdy se Londýn na výnosech z nabídek v Evropě podílel 13 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Shakira půjde kvůli daňovým únikům před soud, hrozí jí vězení a vysoká pokuta

Popová zpěvačka Shakira stane ve Španělsku před soudem kvůli obžalobě z daňových úniků. Obžaloba žádá pro kolumbijskou umělkyni více než osmiletý trest za to, že nezaplatila 14,5 milionu eur. Shakira ale tvrdí, že španělské státní pokladně nic nedluží. V červenci odmítla dohodu s prokuraturou.

Španělská justice zatím neoznámila, kdy proces se zpěvačkou začne. Obžaloba kromě trestu vězení v délce osmi let a dvou měsíců žádá také uložení pokuty ve výši 24 milionů eur a zákaz využívat daňové pobídky a slevy po dobu 18 let.

Obžaloba se domnívá, že Shakira v letech 2012 až 2014 předstírala, že žije na Bahamách, ale ve skutečnosti strávila alespoň 183 dní z roku ve Španělsku. Tím se stala španělským daňovým rezidentem, a vznikla jí tak povinnost hradit daně z příjmu v této zemi. Zpěvaččiny obhájci naopak tvrdí, že Shakira pobývala ve Španělsku do roku 2015 jen občasně.

Zaměstnanci daňového úřadu svá tvrzení o zpěvaččině daňové rezidenci zakládají na analýze jejího každodenního života zachyceného na sociálních sítích nebo plateb kartami v kadeřnictvích, na hodinách francouzštiny, v nahrávacích studiích i obchodech s oblečením.

Zpěvačka tvrdí, že složila na úhradu dluhu na dani a penále přes 17 milionů eur. To obžaloba považuje za polehčující okolnost. Přitěžující okolností je podle obžaloby naopak to, že Shakira pro utajení svých daňových povinností použila společnosti v daňových rájích.

Kvůli daňovým únikům španělské úřady v minulosti soudily například slavné fotbalisty. Obvykle však takto souzení dostali jen podmíněné tresty nebo pokuty. Argentinský útočník Lionel Messi dostal v roce 2017 podmíněný trest 21 měsíců odnětí svobody, který ale později soudy změnily na pokutu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
3. 12. 2022 20:30
Michal Semotan (J&T Banka): Investoři počítají s mírnějším růstem sazeb Fedu, další razantní utažení…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
4. 12. 2022 18:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio v roce 2023?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Platina
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat