Co musíte ráno vědět (29. března)

Daně - ilustrační foto
Obrázek: Freeimages.com

Jak skončilo úterní obchodování s akciemi v Evropě a ve Spojených státech, jaké nové obvinění vznesla americká prokuratura vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX a jak dopadl spor bývalého anglického reprezentanta a populárního fotbalového experta Garyho Linekera s britským daňovým úřadem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý mírně oslabily, tlak byl cítit zejména v technologickém odvětví

Americké akciové index mírně klesly. Investoři prodávali technologické akcie a vyhodnocovali vystoupení zástupce americké centrální banky Michaela Barra před výborem Kongresu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,12 % a zakončil obchodování na 32 394,25 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,16 % na 3 971,27 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,45 % na 11 716,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,06 % na 19,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o čtyři bazické body na 3,572 %. Americká ropa WTI zdražila téměř o procento, zatímco Brent o procento zlevnil, zlato odepsalo procento a stříbro procento přidalo.

Recese - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
28. 3. 2023 12:33
Siegel: Jak jen může Fed recesi považovat za součást adekvátní monetární politiky?!

Americká centrální banka v březnu dalším zvýšením úrokových sazeb o 25 bazických bodů dala najevo, že v boji proti...

2. Akcie na hlavních západoevropských trzích v úterý zpevnily

Obchodování na hlavních západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v zelených číslech, panevropský benchmark však uzavřel mírně pod nulou. Z hlavních sektorů skončily v plusu banky, těžební odvětví nebo sektor ropy a plynu. Více než procento naopak odepsalo technologické odvětví. Index STOXX Europe 600 klesl o 0,06 % na 444,45 bodu, britský FTSE 100 ale posílil o 0,17 % na 7 484,25 bodu, německý DAX přidal 0,09 % na 15 142,02 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,14 % na 7 088,34 bodu.

Zlato a stříbro - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
28. 3. 2023 16:46
Cena zlata třikrát neúspěšně atakovala hladinu 2 000 USD za unci. Co (ne)napovídá struktura trhu?

Po dvou velice volatilních týdnech se situace na trzích s drahými kovy uklidňuje. Dolarová cena zlata uzavřela minulý...

3. Pražská burza v úterý nepatrně oslabila

Hlavní tituly na pražské burze v úterý při spíše podprůměrné obchodní aktivitě procházely smíšený vývojem. Index PX klesl o 0,07 % na 1 297,49 bodu. Akcie Philip Morris ČR po zveřejnění hospodářských výsledků za rok 2022 a oznámení návrhu dividendy 1 310 Kč na akcii klesly o 0,91 % na 17 500 korun.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
28. 3. 2023 10:28
Petr Šimíček (Valori Fund): Investice do pohledávek jsou zajímavé svými výnosy i jako diverzifikační prvek

Byznys pohledávek jde v podstatě proti hospodářskému cyklu - když se ekonomice nedaří, nesplácených pohledávek přibývá a...

4. Očekávané události

Ve středu ráno vyjde německý index spotřebitelské důvěry od GfK. Odpoledne Česká národní banka oznámí výsledek jednání o nastavení měnové politiky (čeká se potvrzení úrokových sazeb) a Spojené státy odtajní statistiku rozjednaných prodejů domů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
24. 3. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. března

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. března a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká prokuratura viní zakladatele FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura v úterý vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí. Informovala o tom agentura Reuters.

6. Společnosti Philip Morris ČR loni stoupl zisk o 3,4 % na 3,64 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 1 310 Kč na akcii

Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, loni stoupl čistý zisk o 3,4 % na 3,64 miliardy Kč. Tržby bez spotřební daně a DPH se jí zvýšily o 11 % na 20,95 miliardy Kč. Na valné hromadě firma navrhne z loňského zisku vyplatit dividendu 1 310 Kč na akcii, tedy stejnou částku jako ze zisku za rok 2021.

7. Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv americké softwarové společnosti Microsoft na hospodářskou soutěž. Podle agentury Reuters může tento postup vést k vyšetřování obchodních praktik podniku a k zákazu těchto praktik v případě, že se prokáže poškozování hospodářské soutěže.

8. Alibaba se plánuje rozdělit na šest samostatných divizí

Čínská internetová společnost Alibaba Group Holding plánuje rozdělit své podnikání do šesti hlavních divizí, které budou pokrývat elektronický obchod, média a cloudové služby. Každá z těchto divizí bude samostatně zkoumat možnosti získávání finančních prostředků nebo primární nabídku akcií, informovala v úterý agentura Reuters. Reorganizace skupiny je největší od jejího založení před více než dvaceti lety.

9. Čína dala 240 miliard USD na pomoc zemím z projektu nové Hedvábné stezky

Čína v letech 2008 až 2021 vynaložila 240 miliard USD na finanční pomoc 22 rozvojovým zemím v rámci svého programu nové Hedvábné stezky. V posledních letech tato částka prudce vzrostla, neboť řada států měla problémy se splácením půjček na výstavbu infrastruktury. Ukázala to studie, kterou v úterý zveřejnila Světová banka spolu s Harvard Kennedy School, organizací AidData a Kielským institutem pro světovou ekonomiku.

10. Elon Musk oznámil další změnu u placené funkce Twitter Blue

Sociální síť Twitter učiní další změny u placené funkce Twitter Blue. Od poloviny dubna budou doporučovány ostatním uživatelům pouze příspěvky ověřených předplatitelů. Neověření uživatelé také nebudou moci hlasovat v anketách. Na svém profilu to oznámil šéf Twitteru Elon Musk. Jako důvod uvedl, že je to jediný způsob, jak řešit problémy s účty provozovanými umělou inteligencí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Lineker vyhrál soud s britským daňovým úřadem

Bývalý anglický reprezentant a populární fotbalový expert Gary Lineker uspěl s odvoláním proti britskému daňovému úřadu, jenž po něm chtěl zaplatit 4,9 milionu liber za příjmy z let 2013-2018. Dvaašedesátiletý Lineker uvádí pořad BBC Match of the Day a v inkriminovaném období působil jako expert také pro BT Sport.

Podle daňového úřadu byl v té době Lineker zaměstnancem BBC a BT Sport, soudce nyní ale rozhodl, že bývalý vynikající útočník byl na volné noze a pracoval pro oba vysílatele na smlouvu. "Proto se na pana Linekera nevztahuje zprostředkovatelská legislativa," uvedl soudce.

Kolem Linekera bylo tento měsíc rušno i kvůli jeho kritice imigrační politiky vlády, po níž ho BBC stáhla z vysílání. Za svého kolegu se postavili ostatní moderátoři a odmítli se bez něj na vysílání podílet. Pořad se tak vysílal bez komentáře. O několik dnů později BBC oznámila, že se Lineker na obrazovky vrací.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat